bugün

çok değerli bir taş..özellikle mücevherat kullanımında kullanılır..
bülent ersoy'un hakikiliği konusunda hassas olduğu nesnecik.
ayrıca bir de burdan yakın:
(bkz: tria)
elmasın işlenmiş hali.daha doğrusu en yaygın işleme biçimidir.
''cebindeki kalsın sana, sol üst köşeden harca bana'' diyerek ima'nın güzelini yapmış.
çok değerli, biricik ve özel kişiler için kullanılan sıfat.
bir kadına verilebilecek en güzel hediye
nil'in eglenceli bir sarkisi.
gayet hoş, eğlenceli ve hareketli parça. millet divan edebiyatıyla mı büyüdü anlamıyorum.
kadınların ne kadar farklı dünyaları olduğunun göstergelerinden biridir.

renksiz bir taşın bu kadar değerli olması bazı kişiler tarafından anlaşılmaz bulunmaktadır.

ama dünyayı ve bilhassa kadınların düşüncelerini, değiştirmenin güçlüğünden, kabullenilip saygı gösterilmesi gerekir.

gerekirse bir tane alıp hediye edilmelidir.
bana bir şey anlatmayan bir taştır.olması değerimi artırmadığı gibi olmaması da eksiltmez.Yalnızca bir ekonomik statü göstergesidir.beyinsel statüyle de genelde ters orantı kurulabilir buna takmış/ bunu takmış hanfendilerde.
(bkz: nişantaşı kadınları)
yüreğin kaç karatmış bu kız onu sorardır.
biz kadınları cezbeden kıymetli taşlardandır her ne kadar Nil Karaibrahimgil bas bas tek taşımı kendim aldım diye bağırsa da şu aralar pırlantayı güzel yapan şeylerden biriside beyaz atlı prensimizin onu bize almasıdır.
tek taşın asıl amacından şaşmasına sebep olan malum şarkı.
bayanlar için ayrı bir yeri vardır. tamam para pul mühim olmayan şeylerdir fakat bunun yanında sevgilinin aldığı tek taşın da manevi değeri pahabiçilemez*.
büyüklüğü önemli olan güzel bir takı eşyası.*
değeri(?) bir sürü insanın canları pahasına çıkarmalarından ötürü gelen "kanlı" taş..!
cebindeki kalsın sana,
sol üst köşeden harca bana..
mısralarıyla tribün havasından kurtulan şarkı.
"yüreğin kaç karatmış" kısmı "yüreğin kaç karı atmış" gibi anlaşılan şarkı.

(bkz: yanlış anlaşılmış şarkı sözleri)
kadınların hoşlanabileceklerin en başında gelendir.
pırlanta temelde elmasın işlenmiş hali olarak bilinse de asıl olarak süs taşlarının işlenmiş halidir. taşların kesim biçimlerine göre verilen bir isimdir. her türlü değerli ve/veya yarı değerli taşlardan pırlanta elde edilebilir.
saf karbondan oluşan değerli taş. diğerleri saf değildir.
reklamlar sayesinde aptal hemcinslerim * tarafından aşkın tek simgesi olarak görülen ve her özel günde büyük küçük farketmez yeter ki 'bakın aşkım bana ne aldı' diye göstereyim mantığıyla bir tane edinmek için sevgilinin/kocanın başının şişirilmesine neden olan taş.
elmasın, üzerinde en az 57 yüzey olacak şekilde kesilerek işlenmesine "pırlanta" denir. yüzeyler sayıca artabilir, ama pırlanta olabilmesi için en az 57 kesmesi (taşın üzerindeki ışık kırılması yapan üçgenler) olmak zorundadır. taşın büyüklüğünden ve renginden sonra önemli kısmı ne kadar işlenmiş olduğudur. bir şeker tanesi ölçüsünde bir taşı işleyerek pırlanta yapan kadın ödül sahibi olmuştur ve halen belçika'da bulunan meşhur bir pırlanta atölyesinde çalışmaktadır.
kriz nedeniyle 150 liraya bile satın alınıp hediye edilebilen parlaklığı göz alan taş.
(bkz: pırlanta gibi)
2004 yılında kdv oranı %0'a indirilen değerli taş. pırlantada %0 iken, en temel gıdalarımıza bile haşur huşur kdv ödememiz neden anlamak mümkün değil. zengin olan lüksüne vergi vermesin, fakir ezilsin. sonra oturup sosyal devlet naraları atalım ne ala memleket.

internet yazısı için buyrun:
http://www.mevzuatbankasi...sp?kategori=1&id=3542