bugün

s'nek tv'de yayınlanan beş dakikalık küçük skeç. kahramanımız daghan kulegec'e zor durumlarda dış ses yardımcı olup taktik vermekte. bir keresinde sevgilisinden ayrılmak isteyen genç çocuğun* bunu bir türlü sevgilisine söyleyememesi üzerine dış ses devreye girip gence, burnunu karıştırması, geğirmesi, yere balgam atması gibi emirler vererek sevgilisinden ayrılmasını sağlamıştı.
insanın yaptığı işten sıkılmaya başladığı nokta.
yemek programlarında sıkça verilen nokta.
bir işin en önemli can alacak noktası
-yağlı lekelerin üzerine tuz sürülür.
-sakız buzla çıkarılır
-patlıcanın yağ çekmemesi için kızartılmadan önce tuzlu suda bekletilir.
-herhangi bir yemeğin tuzu fazlaya, içine 1 parça patates konur.
-tavuk 1 adet soğanla pişirilirse kokmaz.
-balığın kokmaması için defne yaprağı ve limon kullanılır.
-evdeki pis kokuları yok etmek için, bir tasta karanfil kaynatılır.
-halıdaki lekeler en iyi kosla'yla çıkar. **
gibi günlük hayatı kolaylaştırıcı önerilerdir.
çok uzun bir rivayeti olan eylem. dinç bir anımızda anlatırız.
* salatanızın lezzetli olmasını isterseniz (ki eşek değilseniz isteyeceksinizdir zaten);
evvela sirkeyi veya limonu tuzla karıştırıp salataya dökmeli, zeytinyağını sonra ilave etmelisiniz.
- patlıcanların kararmasını önlemek için limon suyu katılmış suda bekletin. aynı zamanda acılaşmasını da önlemiş olursunuz.

- peyniri kesmeden önce bıçağı soğuk suya tutarsanız hem peyniri daha kolay kesersiniz, hem de bıçağınızı daha kolay temizlersiniz.

- hamurunu dökmeden önce kek kalıbının içine alüminyum folyo koyarsanız pişen keki daha kolay çıkarırsınız.

- meyvelerin arasına yaprak yerleştirirseniz daha uzun süre taze kalırlar.
vizeler boyunca bir kasma bir sıkma aman nasıl anlatılır,böyle gergin,beter gibi gibi günlerden sonra,bitiş günü toplu halde hani o rahatlamanın verdiği huzurla en iyi ifade kelimesi aynen;puffffffff
- mayonez hazırlarken sos kesilirse, bir yumurta sarısını 2-3 damla sirke ile çırparak yeterli miktarda zeytinyağıyla koyulaştırın. bu karışımı kesilen sosa çırparak yedirin.

- patates püresine değişik ve hoş bir koku vermek için içine bir miktar hindistan cevizi atabilirsiniz.

- mısır haşlarken daha lezzetli olması için tencereye bir çay kaşığı şeker atın. yıkadıktan sonra mısır kabuklarını da koyabilirsiniz.

- fırından çıkan keki 15 dakika ıslak bez üzerinde bekletirseniz, bıçağı kekin çevresinde dolaştırdıktan sonra kalıbından çıkarmak kolaylaşır.

- kızartmak üzere hazırladığınız hamura kabartma tozunun yanında toz şeker de eklerseniz hamur daha lezzetli olur.
- hamur açarken kirlenen mutfak tezgahları üstüne tuz serpilip nemli bir bezle silindiğinde daha kolay temizlenir.

- puding soğurken üzerinin kaymak bağlamasını istemiyorsanız daha sıcakken üzerine toz şeker serpebilirsiniz.
sinek tv de yayınlanan program.*dış ses in yardımları ile dağhan kulegeç eczaneden prezervatif alır ,pazarlık yapmayı öğrenir yahut spagetti yemeyi öğrenirdi..*
dondurulmuş gıdalar çözülürken sıcak ortamda bulundurulmamalı.bu hızla bakteri ve mikrop üremesine sebep olur.buzdolabının en altında çözülmeye bırakılmalıdır.
- portakalın suyunu iyice çıkartmak için sıkmadan önce bir süre soğuk suda bekletin.
- kahveyi uzun süre taze saklamak istiyorsanız cam kavanoza boşaltıp içine iki tane kesme şeker atın.
eeee her deyimin bi hikayesi olduğu gibi bu deyimin de bir hikayesi mevcuttur..*
zamanın birinde bi çömlekçi ve çömlekçinin d bi çırağı varmış...bu çırak olucak zat bi gün ustaya şöle demiş:
-usta usta can usta..ben senden alıcağımı aldım..öğreneceğimi öğrendim ben başıma alıp gidecem kendi dükkanımı açıcam parayı kırıcam....der

usta da ne desin...
-sen bilirsin evladım...yolun ve bahtın açık olsun..der ve çırağını yollar..

günler geçer...çırak çömlekleri yapar yapaar..ama bi sorun vardır..çömlekler dağılmaktadır...eline aldığı gibi parçalanıp dökülmektedir...dolayısıyla işler istediği gibi gitmemektedir...bunun üzerine çağresiz ustanın kapısını çalar..ustam der canım ustam...böle böle...yaptım ettim olmadı...medet et...noluyo benim çöleklere..
usta bakar şöle yan yan... *..nese bak evlat der..ve eline çaumuru alır...başlar çevirmeye şekillendirmeye..çırak bakar...kendininkinden hiç bir fark yoktur... usta der ben de aynı böle yapıyorum..usta bakar...hiç bişe demez..
usta şekil verdikce çömlekte kabarcıklar çıkmaya başlar..tıpkı çırakta olduğu gibi..ama usta kabarcık kaçırmıyordur...oluşan kabarcıklara bir PÜFF yapıp patlatıyordur...

ve usta ana fikre gelir...

sen... der
ey gafil çırak sen...bu kabarcıkları PÜFF diye patlatıyo musun...çırak boş boş bakar...
işte evlat der usta...bu kabarcıkları püff die patlatmazsan yaptığın iş boşa gider..PÜFF DiYE PATLATACAKSIN DER...

böylece püf püf diye püf noktası deyimi ortaya çıkar...
buzdolabınıza sinen ve bir süre sonra kötüleşen kokulardan kurtulmanın çaresi; küçük bir kaba bir miktar süt koyup ağzı açık bir şekilde dolapta bekletmektir. göreceksiniz süt bir süre sonra bütün kokuları emmeye başlayacaktır.
- katı haşlanmış yumurtaları hemen soymak için kaynar sudan çıkardıktan hemen sonra bir süre soğuk suda bekletin. su kabuğun gözeneklerinden girerek soymayı kolaylaştırır.

- kalamar pişirirken, kızartmadan önce süte batırılan kalamar daha yumuşak olur.

- mantar sote pişirirken, tencerenin kapağını açık bırakırsanız hem mantarların su koyvermesini hem de kararmasını önlersiniz.
karpuz yemek üzerine yenirse besini bozar. bu nedenle ya aç karnına ya da yemekle beraber yenmelidir.yemekten sonra yenirse mideyi tembelleştirir ve elyaflarından dolayı hazmı zorlaştırır.
gözü kuvvetlendirir, idrarı söker, a vitamini bakımından zengindir.
- sebze pişirirken; kök ve yaprakları beraber pişen sebzenin besin değerini korumak için, önce önce kökleri ince ince doğranıp tencereye atılmalı, , yapraklar daha sonra ilave edilmelidir.

- yağ temizlerken; kurutulmuş limon kabukları isli ve yağlı şeyleri ovalarken oldukça işinize yarar.
- reçel lekesi üzerine soda dökün ve bekleyin. kırmızı meyve lekelerini soğuk amonyaklı suyla yıkayın.
-siğillerden kurtulmak için iki limon kabuğunu biraz sirke içinde sekiz gün bekletip günde iki kere ellerinize sürerseniz siğillerden kurtulursunuz. aynı sıvı tırnakları da güçlendirecektir.

- gözaltı şişliğinde tuzdan ve tuzlu gıdalardan kaçınmalıdır. şişlik üzerine papatya lapası 15 dakika süreyle tatbik edilmelidir.
- çok sert ve ham kivileri bir gece boyunca plastik bir torbada elma veya armutla saklayın.

- soğan soyarken gözlerinizin yaşarmaması için soğanı su dolu bir tasın içinde soyun.

- salçanın kutusunu açtıktan sonra küflenmemesi için üzerine sıvı yağ dökün.
reçel yaparken;

- reçel yapacağınız meyveleri iyice yıkayıp kurulamalısınız,
- karıştırırken mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız,
- şekerlenmeyi önlemek için, limontuzu yerine limon suyu kullanın,
- kavanozlara koyduğunuzda iyice soğumadan ve üzerindeki hava kabarcıklarını kağıt havlu ile almadan kavanozun ağzını kapatmayın,
- reçellerinizi serin ve karanlık bir yerde saklayın.
- diş macununa koruyucu etkisini veren florid etkisini çok uzun süre koruyamaz. bu nedenle bir kaç tüp macun birden alıp beklettiğinizde diğerlerinin koruyucu etkisi kaybolmuş olacaktır. bu yüzden birden fazla diş macunu alıp bekletmeyin ve tüketimin, alışverişin çok olduğu yerlerden çok fazla beklememiş olanlardan alın.
sebze ve meyvelere dair;

- mümkün olduğunca mevsimlik ve taze meyve, sebze seçilmelidir.
- bol suda, parçalamadan yıkayın.
- uzun süre suyun içinde bırakmayın, çünkü suyun içinde fazla bekleyen meyve sebzelerdeki vitamin ve mineraller suya geçer
- sebze ve meyvelerin çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. diş durumu müsait olmayanlara sebze ve meyvelerin taze suyu çıkarılarak içirilebilir.
- meyve sebzelerin kabuğu yerinde kalsın, öyle ham yapın.