bugün

bir şehir efsanesine göre tasarımcısı ertesi gün tanıtımı yapılacak olmasına reğmen tasarladığı arabaya isim bulamamıştır.oturmuş düşünürken tesadüfen orada bulunan yaşlı zenci bir temizlik görevlisine arabasını nasıl bulduğunu sorar.adam da (bkz: cadillac) a benzediğini söyler.bunun üzerine tasarımcımız içinden şöyle geçirir "poor old negro thinks its a cadillcac".sonra da baş harflerini alır ve karşınızda pontiac.
Pontiac sözcüğü 18.yy da yaşamış Ottowa Kızılderili şefinin aynı zamanda Güney Doğu Michigan'daki bir yerleşimin adıdır.
Pontiac Ünlü Kızılderili şefinin adı olmasının yanısıra, 80li yılların abd kaynaklı en meşhur spor araba markalarından biridir.
70-80 modelleri aşık olunası güzellikteyken, yeni modelleri vasatı geçememiş modeldir. Ayrıca sahip oldunduğu zaman arkadan bir petrol tankeri dolaştırmanız gereken araçtır.
karizmatik amerikan otomobil markalarından birisi. kullanma şerefine nail olduklarımdan.(1976 pontiac ventura v8 tek kapı) böyle her harfin arası yirmi metre aralıklarla yazılan eski amerikan arabalarına ayrı karizma katanlardan. lakin artık üretilmiyor. amerika da gto olarak benim için kara şimşek ve haydut burt reynoldsun arabası olarak hatıralarda kalacak efsane.
abd'liler öldürdükleri kızılderililerin adlarını arabalarına koymayı sever.
pontiac, ulu şef ruhun şad olsun...
Firebird trans am modeliyle hayalleri susleyen arabadir, hani su knight rider daki kitt.
(bkz: Kara şimşek)
1990 larda istanbul'da oldukça sık gördüğüm ve büyünyünce bir tane de benim olmalı dediğim otomobil markası. büyüdüm fakat hiç pontiac'ım olmadı, iyi ki olmamış zira breaking bad dizisinde walter white'ın kullandığı aztek modeli oldukça tiksinç. ve hatta en tiksinç otomobilller arasaına girmiş.
1983 Pontiac
görsel
yeni modeller yıkık olsada 80 lerin çocukları bu araca bitiyordu.

(bkz: knight rider)
59 catalina convertible olanından dedem de varmış.

yetişemedim.

arabanın önünde mutlu aile fotoğraflarına bakıp iç geçiriyorum be amına kodumunun tüm mal varlığını sat ses çıkarmıyorum da bu pontiac dan ne istedin?

1 elham okumuşluğun yoktur.

işte bu:

https://www.mecum.com/lot...iac-catalina-convertible/
1969'da General Motors'un montaj hattında 'Pontiac' üretimi
görsel
Türkiye’deki en yaygın modeli ismi telaffuz edildiğinde güldüren trans am’dır.