bugün

kızın ciddi bir durumu olmaması sevindiricidir.

fakat daha önemlisi devlet kürt vatandaşlarının en temel hakkı olan yaşama hakkını sağlamakta bile sıkıntı çekiyor. ve bu kürt vatandaşları devletin kendilerinin temel haklarını bile sağlayamadığını söylediğinde; bu, en fazla sözlüklerde "devlet bize bakmir" seviyesinde inceleniyor.

pkk sivilleri vurur, teröristtir eyvallah; ama pkk olmasa devlet de kürtlere karşı nasıl olurdu? o da ayrı bir mevzu.
daha haberin ne olduğunu bilmeden tuza koşan hıyar gibi davranan dalyarakların olduğu mevzu.

olayda polis %100 kusurludur. açıköğretim sınavının yapılacağı bir okulun kapısında bir kişi ile polis tartışıyorlar. polis artık korkutma amacıyla mı, yoksa kullanmak amacıyla mı bilinmez silahını çekiyor. iddiaya göre kazayla ateş alan silahtan çıkan mermi, alakasız bir kıza isabet ediyor.

daha olayın ne olup olmadığına bile bakmadan polise kalkan olanlarda da bilmiyoruz ki beyin denen organ ne iş yapıyor?

"diyarbakırlı kız" diyerek adli bir olaya boyut kazandırana mı bakarsın, olay sırf diyarbakır'da geçiyor diye vatandaşa otomatik olarak üstü kapalı "terörist" yaftasını yapıştırana mı?

ondan sonra "türkiye neden bu halde?" iyi bile dayanıyor amına koyim ülke bunca dangozun içinde...
pkk olmasa devlet kürtlere karşı nasıl olurdu sorusu dikkatimi çekti.
lazlara olduğu gibi olurdu.
çerkezlere olduğu gibi olurdu.
türklere olduğu gibi olurdu.
özel ilgi gösterip sırtlarını sıvazlamazdı.

hangimizin terör örgütü var? hiç birimizin. lazlar neden dağa çıkmıyor? lazlar dağa çıkmadı diye hakları mı alınıyor ellerinden?

aa ama evet, şöyle bi gerçek var. yılmaz özdilin dediği gibi;
fikr-i striptiz yapılıyor. açılım adı altında ne varsa açtılar. şeş tivi beş tivi. ama bizim kanallarımızı,
kaşının üzerinde göz var diye kapattılar.
bu ülkede en çok hakkı yenilen maalesef biz türkleriz.
zira başbakan da akıllanmış olacak ki, kürt kardeşlerim zannediyolar ki sadece onların sorunları var açıklamasını yaptı.
biz söylesek faşist olurduk.
hassiktirin ordan be.

bu ülkenin polisi aylar önce sokak ortasında 2 kardeşi vurdu.
diyarbakırlı değil diye bu kadar gündem olmadı.

sanal alem bölücüleri, hemen olay yaratmayın.
haketmişse iyi haketmemişse yazık olmuştur.
diyarbakırlı 21 yaşında kızın polisi vurmasından çok daha fazla ses getirecek olay.

iki gün önce polis öldürüldü oralarda..kaç kişi hatırlıyor.
devlet, lazına da ermenisine de kürdüne de türküne de her türlü saldırıda bulunurken bir tek kürtlerin buna baş kaldırması-elbetteki ekonomik bir temeli de olduğu için- kürt halkının ilerici bir yanıdır. devlet insanlarını koruyamamayı geçtim, sokak ortasında katlediyor. ve sanki devlet bağımsızmışçasına, sanki devlet atanamayan öğretmenine s.ktir çeken bir devlet değilmişçesine insanlar hala bu devleti savunuyor. insanların sokak ortasında öldürüldüğü, işkencelere maruz kaldığı bir ülke bölünürse bunda üzülecek bir şey göremiyorum. ne yazık ki göremiyorum.

bugün lazca eğitim neden kimsenin gündeminde değil. ille lazlar da mı silahlanıp dağa çıksaydı? neden devlet cemevlerini ibadethane olarak görmüyor? neden bir tek kürtleri muhatap almak zorunda kalıyor? bunlar belki yapısı olarak feodal, siyasetsiz bir partinin-pkk'nin- istemsizce doğurduğu sonuçlardır.
muz cumhuriyetinde kopyala yapıştır olaylardan sadece biri.
diyarbakırlı vurgusuyla haberin amacının aslında ne olduğu açıkça vurgulanmaktadır.izmir de vurulsa gavur izmirlinin teki öldü denir ama diyarbakırlı denirse tililili devlet bize şiddet uygulir devlet bize bokmir olur.piyasa açılımcılara kaldı ya ne desek boş, ne desek faşist oluyoruz.
tüm bölücülere yapılması gerekendir. nasıl da masum ca yazılmış 21 yaşındaki kız diye.

edit: amına koyum, yanlışlıkla olmuş işte. sanki kasten sıkmış gibi vay anasını ya roj tv den farkınız yok amk bölücüleri.
ulan amına koyim yemin ediyorum uludağ sözlük bitmiş. kanım dondu lan!

bakın tosunlarbazı yavşaklar tarafından "kürtçü" ilan edilebilirim de şuna bir göz atın isterseniz;

(bkz: çoban zannettik/@paleface)

neyse, gelelim olaya...

aynı havayı solumaktan utanılacak çok "insan" müsvettesinin olduğunu gösteren olay.

"yanlışlıkla olmuşmuş, ne varmış?" ulan trafikte sinyal vermeyi unutarak önünüze doğru kıran adama ana avrat söven adamlarsınız! biri ayağınıza bassa "dikkat etsene birader!" diyen adamlarsınız. mermi lan bu? silah! yanlışlığı mı var? hayati tehlikesi olmaması mı olayı yok saymanıza yetiyor? psikolojik etkisi ne olacak? yaratacağı tahribat ne olacak? mesela senin suratını sıyırsa bir kurşun 21 yaşındayken ve bu yanlışlıkla olsa, tüm hayatın boyunca çekeceğin bir izi "yanlışlıkla" ateşlenmiş bir silahtan çıkan kurşun yaratmış olsa "merak etme hocu, vatan-millet sakarya heç önemli değil!" mi dersiniz?

daha olayın ne olduğunu bile araştırma gayrretine girmeden "haketmişse iyi, haketmemişse kötü" diyenler var. neyin hak etmişliği ulan, neyin hak etmişliği?

memleket bölünmüş artık fiilen. onu bunu bölücülükle suçlamayı bilen yurdumun vatansever geçinen dangozları için bir kişinin gaziantep'ten ötede devlet kurşunu ile vurulması çok doğal sayılıyor. olayın mahiyeti ne olursa olsun devlet haklı mıdır? bölmüşsünüz lan ülkeyi kafanızda!

başlığı farklı boyutta anlaşılması için özellikle bir noktaya dikkat çekerek açana laf edecekseniz adam gibi seçin cümlelerinizi, masum bir kızın vurulmasını "normalleştirerek" değil!

insanlığınıza sokayım lan, polis kurşunuyla yanlışlıkla yakınınız vurulsun gidin vuran polisi alnından öpün! sorgulamayın o silah neden belden çıktı? sorgulamayın neden emniyeti açıktı! sorgulamayın neden o el hiç gereği yokken tetiğe dokundu?
polis'in eline silahı kolay aldığını gösterir. aöf sınavına girmeye çalışan biriyle ne tartışılır hadi tartışıyorsun silah çekebilecek bir duruma nasıl gelinir. hadi geldin emniyet nasıl bu kadar hızlı açılır. ayrıca konu başlığı açılışı yanlış.
bize bu ülkede polisin karakol ve sokak dayaklarından sonra artık birini vurabilecek kadar da güçlendirildiğini göstermiştir bu olay.
diyarbakırlı olduğu için ulu kurtlardan terörist yaftası yiyen masum kızdır. Polis faşizmine kurban gitmiştir.
mevzunun içinde polis ve pkk kelimelerini görünce sadece multiple bela okutan olaydır.
Bunun çok daha fenası izmir'de oldu geçen yaz. Polis çekip milletin gözü önünde, sokak ortasında adam vurdu. Sikine takan olmadı. Şimdi buralara gelip goy goy yapmayın.
"Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Açıköğretim sınavına girerken bir genç ile tartışan polisin elindeki silahtan çıkan kurşun bahçede bekleyen 21 yaşındaki genç kızın yaralanmasına yol açtı. Genç kız Bismil Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahaleden sonra Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.Bismil ilçesindeki Kurtuluş ilköğretim okulunda bugün Açıköğretim sınavı sırasında yapılan aramada bir genç ile polis arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine tabancasını çeken polis, kabzası ile kimliği öğrenilemeyen gence vurmak isterken silah ateş aldı. Tabancadan çıkan kurşun bahçede bekleyen 20 yaşındaki Muhsine Belge'nin kasığına isabet etti. Yere yığılan genç kızın yardımına giden polis, başından tutup ambulans istedi. Okulun bahçesine gelen ambulans ile Bismil Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Belge, ilk müdahaleden sonra Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.Ferit ASLAN/DiYARBAKIR/DHA"

sevgili faşocanların hemen pkk'lı diye yaftaladığı kızın vurulması. doğrudur kaza kurşunudur da aöf sınavında polis bir vatandaşla tartaşacak ne bulur? aöf sınavı yahu. bu kadar kolay mı eline silah almak? kızın okul bahçesinde beklemesi mi onu suçlu yaptı? yuh ulan yuh. hemen de 2 gün önce polis şehit edildi diye ört bas etme çabası. o olayla bu olay bir mi? ikisine birde lanet olsun diyemiyorsan yuh sana. her kesim böyle. adama a diyorsun fi tarihte de böyle olmuştu. onla o bir mi aynı şey mi?
basına malzeme çıktı. bir ay sürer bunu davası. iki gün önce şehit verildi orada. bugün sorsan millete, kimse bilmez.
niyetleri tam olarak belli edecek olan kazadır.
benim açımdan bulunduğu bölge itibari ile aşırı hassas olmak zorunda kalan polis memurunun istemeden sebebiyet verdiği kaza.
polis memurunda herhangi bir suç görebiliyor muyum? hayır. çünkü kelle koltukta görev yapmanın tam karşılığı. açık hedef şeklinde görev yapıyorlar. allah kolaylık versin kendilerine.
provakatör ve pkk sempatizanlığı durumları söz konusu olunca kişide polisi kabahatli bulabilir. kazayı abartabilir. aynı kişi bu hassasiyetini batıdaki benzeri olaylar içinde gösteriyorsa bir parça inandırıcı olabilir derdim ama öyle bir duyarlılığa henüz rastlamadım.
polisin kabahat defterine bir çentik daha atılacak olaylardan yanlızca biridir.
ülkemizde her önüne gelen polis olabiliyorken bunların olması normaldir ne yazık ki.
olayı hala doğu-batı pkk eksenine çekmeye çalışanlar var inanamıyorum. polis şiddeti ülkenin her köşesinde yaşanmıyor mu? yarın terörü bile protesto etsen bu adamlar sana şiddet kullanmayacak mı? polis şiddeti ülkede ciddi sorundur. üniformayı giyen cahil tipler kendini kanıtlamak için şiddete başvuruyor. halka polisle ilgili anket yapsınlar o zaman görürüm bu adamları.
polis kızı vurmamış olsaydı da tartıştığı gence silahın kabzasıyla vurmuş olacaktı. Bu ne şiddet, ne celal? Tartıştığı herkese devletin verdiği silahı çıkaracaksa, eğer polisin güvencesi sadece o silahsa, eğer polis halkı kendine düşman bellemişse; bu nasıl bir devlettir?