bugün

ülkemizde oldukça sıklaşan asayiş ve trafik polisi çevirmelerinde yapılacaklar.

hafta içi gece bir buçuk civarı, başakşehirden çekmeköy e gitmekteyim.

yollar bomboş. birinci köprüden geçtim, şile sapağına girdiğimde trafiğin sıkıştığını gördüm.
kazadır muhtemelen dedim ama yanar döner ışıkları görünce uyandım.
o ana kadar: camım açık, ağızda sigara, çık tıs çık tıs son ses müzik dinleyerek geliyordum.
anında radyonun 5 nolu kanal düğmesine bastım. dini bir radyoydu ben daha önceden kaydetmiştim.
radyoda hoca bir kuran okuyor ki; ateist duysa imana gelir.
polis durdurdu beni de. camı açtım:

- ehliyet ruhsat beyefendi,
+ tabi.

arkadaki el çantama uzanıyordum ki,

- tamam siz geçebilirsiniz dedi memur bey.

denendi gençler, yüzde yüz çalışıyor.
alkollü iseniz makinaya üflerken dil altından üfleyin.
saçma sapan öneriler verilen konudur.
arkadaki el çantasına uzanınca bırakıyormuş.
o saatte?
şile yolunda?
sakın denemeyin vururlar.
ben nefes almıyorum lan o tarafta çevirmeye girince...
Ehliyet, ruhsatı göstermek gerekir.
Araçta kadın varsa doğum için hastaneye yetiştirmeye çalışın. Araçta erkek varsa yine hastaneye yetiştirmeye çalışın. Araçta tekseniz memleket sorun, tutturmaya çalışın veya tuttuğu takımdan girin muhabbete. Hiçbiri işe yaramazsa gönül rahatlığıyla domalabilirsiniz.
öyle Allahın önünde sorguya çekilmiş kul misali durmaya gerek yoktur. prosedür dışı uygulamada haklar aranmalıdır. ehliyet ruhsat verilmeli aracı da aratmak istemezseniz aratmazsınız da iyi niyet göstergesi olarak aratırsınız hiç bir zaman jeep çevirip içine aramaz bu polisler orta halli araç çevirirler ve içini ararlar. geri vites yapılmamalı sonuna kadar hak aranmalıdır.
Ekmeği kapıp kuyruk tarafından yaklaşmak.
emniyet kemerini takmak. *
polis çevirme esnasında çok sakin olunmalıdır. ve polisler itici ve kaba konuşan kişileri hiç sevmezler. haklı iken bir anda haksız duruma düşebilirsiniz. kimlik soruyorsa çıkarın verin, gereksiz sorularla sinirlendirmeyin. trafik çevirmelerinde genelde sürücüler haksız oluyor. muayene yok şoför laf salatası yapıyor. ehliyet yok evde kadı diye cevap veriyor. polis bu gibi durumlarda ceza yazar haklı olarak. suçsuz bir kişi polis karşısında gayet rahat olmalıdır kibar bir şekilde konuşulmalıdır. oda bir insandır, insanların halinden çok iyi anlarlar. adam gibi sorulara cevap verilirse polisle kimsenin kavgası. olmaz agresif olmamak gerekir.
kendiniz olun ve yeteneğiniz varsa espri yapın. çünkü emir-komuta altında olan polis kendisine aykırı gelecek her tarz espriyi hoş karşılayabilir.

deneyin başarılı olacaksınız.

not: senin söylediklerine kim inanır levent inanır gibi bir espiriden bahsetmiyorum.
Burda yazılan hiçbir şeyi jandarma çevirmesinde yapmayın.

Çevirmeye yaklaştığınız anda aracın iç aydınlatmasını yakın. Ne isteniyorsa yerine getirin. Sakın ama sakın rüşvet teklif etmeyin, sonu polis çevirmesi gibi asla olmaz. Aracı aramak istiyorlarsa ya sizden fena kıllanmışlardır ya da gerçekten ciddi bir durum vardır. Kesinlikle aratmamazlık etmeyin. Onu tanıyonmu memleket nire muhabbetini anca askerlik vazifesini yapan çocuklara yaparsınız. Uzman çavuş bile bunu yemez. Ters yapabilirler. Bütün bunlara rağmen jandarma polisten daha güleryüzlü ve naziktir.
polisle göz göze gelmeyin. işkillenmesin. yoksa aramadığı yer kalmıyo piçlerin.
ehliyet ve ruhsat göstermek. gerekirse arabadan inmek.
polis çevirmeleri, geri kalmış ülkelerde ve baskıcı rejimlerin uygulandığı ortadoğu ülkeleri gibi yerlerde, faşist devletin insanlarına baskı uygulama ve özel hayatına tecavüz amacıyla uyguladıkları baskı araçlarından biridir.
"biz bunları sizin güvenliğiniz için yapıyoruz" söylemleri kocaman bir yalandır. seyahat özgürlüğünün engellenmesi, aramalar yoluyla özel hayata tecavüz gibi uygulamaların huzur ve asayişle zerre ilgisi yoktur.
gavur dediğiniz avrupa ülkelerinde bu tip çevirmeleri göremezsiniz. bu tür çevirmeler olması için ya işlenmiş bir suç veya bir takip olması gerekir. türkiyede olduğu gibi dubaları yola atıp geleni geçeni kafalarına göre durdurmazlar. bu deli dumrul tarzı uygulamalar türkiye gibi faşizm ve baskıcı rejimle idare edilen polis devletlerinde olur.
polis çevirmeleri genel anlamda ikiye ayrılır:
1.asayiş kontrolleri
2.trafik kontrolleri. bir de bu ikisinin birlikte yapıldığı geniş kapsamlı çevirmeler de vardır.
trafik kontrolleri yine bir derece kabul edilebilir kontrollerdir lakin esas problem asayiş çevirmelerinde yaşanmaktadır. hiç bir arama izni olmadığı halde ukala polisler size kimlik sormakla kalmaz aracınızın içini didik didik edebilir, sizi araca yaslayarak üzerinizi arayıp sizi aşağılayabilir. bunları yapması için kuvvetli suç şüphesi ve hakim kararı gerekli olmasına rağmen ukalaca ve küstahca bu baskıcı uygulamaları gerçekleştirirler. bizim koyun insanımız da aman iki dakka arasın da yoluma gideyim diyerek bu insanlık dışı uygulamalara ses çıkartmazlar.
unutmayın: hakim kararı olmadığı sürece polis sizin üstünüzü ve aracınızı arayamaz!
alkollüyseniz alkolmetreye diyaframdan nefes uflerseniz alkol oranı daha az çıkar. bilimsel bir gerçek, arastirabilirsiniz.
emniyet kemerinizi takın ve açmayın.

alkollğyseniz hemen su için.
su içmek alkol un etkisini azaltır derler.

boş konuşmayın polisle.
usturuplu olun.

jandarmayla karşılaşırsanız sakın artistlik yapmayın.
akıllı uslu olun.
uzaktan görüldüğünde imkan varsa alternatif yolları deneyin. muhatap olmamak en doğrusu.
(bkz: ne memuru ehliyet bey)
çevirmeyi gördüğünüz anda araç içindeki tepe lambalarını yakın, bu polisin sizin zararsız olmadığınıza güvenmesini sağlar, eğer bunu yaparsanız sadece ehliyet ve ruhsat gösterip geçersiniz. iyi akşamlar memur bey demeyi de unutmayın o kadar saattir bekliyolar ayıptır yani.