bugün

(bkz: galatasaray pilavı)
pirinç tanelerinin, tereyağıyla kaynaşıp enfes bir hal aldığı, kurufasülyenin olmazsa olmazı güzel bir yemek...
(bkz: mukemmel pilavin sirri)
farsçadan dilimize geçmiştir... doğrusu çilav dır...
sünnet olduktan sonra bir miktar yiyemediğiniz besin.
Küçükyalı'da Minübüs Caddesi'nde pilav sofrası adlı mekanda afiyetle yenilen bir yemek.
eğer köfte yapılacaksa pilav-köfte zamanlamasını iyi ayarlamak gerekir, bayanların mutfaktaki hünerini bununla ölçerim ben.
köftenin, geç pişen bir kişiliği vardır, pilavın ise eğer zamanlama doğru yapılmazsa küsen bir yapısı vardır.
tüm bayanlardan tarif bekliyorum. 5 pilavdan 2sini tutturabiliyorum. var mı daha iyi zamanlama yapan *
pirinç yada bulgurla pişirilen kuru bir yemektir. yoğurt yardımıyla yemesi kolaylaşır. Bol yağ koyarsanız tane tane olur. pirinçten yapılanın içine kızarmış şehriyeler pek yakışır. üzerine serpilen karabiber hem görsel hem de lezzetsel bir şölen oluşturur tabaklarda.
argoda eşcinsel manasına gelen ayrıca tereyağlı olanı harika olan yemek.
öğrenci milletinin sofrasının vazgeçilmez 2 yemeğinden biridir. diğeri için (bkz: makarna)
argoda ne hikmetse, ibne kelimesinin anlamini verir.

zira kuru fasulye erkekse, pilav da onun karisi; yok kuru fasulye zevceyse, pilav da onun kocasidir; birbirlerini tamamlarlar, tencere - kapak olayinda oldugu gibi...
biraz tereyağı biraz da sıvı yağ ile mükemmel oranı birleştirdiniz mi başka bir şey yeme isteğinizi silip atacak temel besin maddesi.
(bkz: temcit pilavi)
argoda saf kişi.
pişirilirken rahat bırakılması gereken yemek çeşididir.
yakınlarda beleşe dağıtılıyorsa 3 öğün yenilebilir.
usulüne uygun yapılırsa orgazmik yiyecekler kategorisine girebilecek yemek türü.

kendi tarifimizi verelim de tam olsun

3 bardak tercihan osmancık pirinci 2 saat kadar ılık suda bekletilir. geniş bir teflon tencereye 2 kaşık tereyağ ve 1 kaşık sıvıyağ konur ve yağ eriyince bir çay bardağı tel şehriye ilave edilerek şehriyeler kavrulana kadar karıştırılır. akabinde suyu süzülen pirinç ilave edilir ve en az 10 dakika kısık ateşte pirinçler kavrulur. pirinçler çıtırdamaya başlayınca pirinçleri bir parmak geçecek kadar ılık su ilave edilir, tuzu konur ve kapağı kapatılarak kısık ateşte bırakılır. suyu çekinceye kadar ara ara karıştırılarak pişirilir. suyunu çekince ateşten alınır ve önce bir gazete kağıdı ve sonrasında bir sofrabezi ile tencere sıkıca sarılır ve en az 1 saat kapağı açılmaz. akabinde afiyetle yenir.
bize lazım olan şeydir .

(bkz: bize plan değil pilav lazım)
türk milletinin akşam yemeği tercihlerinde önemli yeri olan bir yemektir, denildiği gibi güzel yapılmazsa yemesi işkencedir ama iyi yapılırsa tek başına bile kral bir yemektir özellikle içine konulacak tavuk ya da et suyu muhteşem bir tat verir, kuru fasulye ile sıcak bir ilişkisi olmasının yanında her türlü sulu yemeğin yanında çok iyi gider ve tercihe göre piriçten ya da bulgurdan yapılır ama pilav denilince aklımıza ilk olarak pirinç gelir, ama artık onu da bu millete unutturacaklar galiba zira 2 liralık pirinç bir anda 4 lira oldu hatta bulgur bile 2,5 lira oldu.
altın gibidir. ayarını tutturdun mu alıcısı/beğenicisi çok olur.
görebildiğim 3 bunalgı noktasına sahip pişik; iyi yıka, iyi kavur, birebir su koy.

son iki kısım tamam da o pirinç yıkamak yok mu? ah ah orada beni darallar basıyor. nerede yuvarlanıyorsa artık bu pirinç taneleri, sula allah sula bir türlü ak pak olmuyor. 15 suda anca yavaş yavaş görünmeye başlıyorlar. o yüzden hiç yıkamaz oldum, öyle olunca da bi boka benzemiyor. yıkanmışını istiyoruz*.
alternatif ve pek bilinmeyen bir tarifini vererek ortami senlendirmek isterim. soyle ki:
bir kac saat tuzlu suda bekletilen princler iyice yikanip temiz hale getirilir, kenara konur. once tenceremizi alalim, icine bir yemek kasigi tereyag koyup onu eritelim ve 1:1.5 pirinc:su olcusune gore uygun miktar suyu koyalim ve kaynamaya birakalim. su kaynadiktan sonra kenardaki pirinci alip suya dokelim, karistiralim ve kisik ateste suyu cekmesini bekleyelim. alin size mis gibi pirinc pilavi. pilav pistikten sonra demleme safhasinda altini kapamak ve kapak ile tencere arasina nemi almasi icin pecete, kagit havlu vb. koymak adettendir, yapiniz. afiyet olsun.
mevsim salatayla gider, çoban salatayla gider, yoğurtla gider, ketçapla gider, domates püresiyle de gider. uyumlu mu uyumlu bir yemektir. eğer küçük bir çocuksanız değil şirinleri görmek, tabağınızda bıraktığınız pirinç taneleri kadar yavrularınızın dünyaya gelme riski vardır o nedenle doğum kontrolüne balta vurduğu rivayet ediliyor. *
kurunun yanıda olmazsa olmadır. fakat ben brezilya usulu olanını tarif etmek istiyorum pilav malzemelerine ilave olarak karides ve domatesle meydana gelen pilavdır. dişinizin arasında kalmasın diyorsanız maydanoz koyup koymamak size kalmış.
seyyar satıcılardan ayran eşliğinde yenildiğinde bir başka güzel olan vazgeçilmez yiyecek.