bugün

beklenen kıyaslama.
bakalım bu sene ne olacak?
her türlü pes sikertir.
ayrıca merakla beklemiyoruz.
fifa nın lisans konusunda pes i sikeceği karşılaştırma.
pes'i çocuklar oynasın. fifa devrimi 11'le yaptı. 12'de de zikti 13'de de zikecektir.
büyük ihtimalle ikisinde de ''elle topu kesme'' olmayacaktır. yapın lan artık şunu.
artık fifa 20111 den sonra çıkan fifa oyunlarına bakacak olursak pes diye bir oyun artık fifanın yanından geçemez net.
yine yeniden kafaları karıştıran, nickimi bile etkileyen karşılaştırma.

ben fifa diyorum.
çıkmadan çıkmış gibi yorum yapılan oyunların kıyaslamasıdır. enteresan.
pesde oynayış fifada lisansın önemlidir.
*
birde ikisi birleşse.
pes doğrusu.
bir fifacı olarak ve fifanın son yıllardaki atağını düşünecek olursak fifanın ters çecvirip düz sikerteceği kaçınılmazdır.
fifa ile pes arasında şöyle bir durum var özellikle türkiye'de :

şimdi play station cafelerde pes oyunları daha çok rağbet görüyor. bunu hepimiz biliyoruz. çünkü pes oyununun yapısı ve içeriği ezberci mantığı gerektiriyor yani oynarken düşünmeyi gerektirmiyor bu özeliğinden ötürü pes oyunu iyi vakit geçirmek biraz stres atmak isteyenlerin para ile gidip bir play station cafede zaman öldürmek isteyenlerin oyunu.

fifa ise daha kompleks daha bir üzerine düşünmeyi gerektiren keza fifa 2012 de daha çok düşünmeyi gerektiren adeta bir strateji ve düşünceye dayalı bir zeka oyunu. işte fifa böyle olunca gidipte kimse play station cafede fifa oynamıyor. cafe sahipleri bunu bildiği için fifayı daha az makinede kullanıyor.

özetle dışarıda para verip oynuyorsan pes , evde kendi play station konsolunda oynayacaksan şiddetle fifa tercih sebebidir.
2 yıldır pes alıyodum, bu sene fifa alacağım galiba *
Hala pes diyenler var pes dogrusu. Fifa havada karada hatta suda bile alir asagiya. He siz hala cocukca oyunlar oynamak istiyorsaniz pes dogru tercihtir. Biz dededen fifaciyiz yegen *
sensible soccer diyorum ben.
pes'te gerçekçilik denen şey, oyun içinde yer almıyor. yalnızca futbolcuların görünümüne özen gösteriliyor. fifa'da atmosfer, oyuncular, taraftarlar, her şey gerçekçi. hakemlerin kart toleransı bile var. daha neyi kıyaslıyorlar anlamış değilim açıkcası. fifa; 2011'den itibaren ciddi anlamda farkını ortaya koydu zaten. *
ayağını sağa hareket ettirerek bileğini sağa çevirip sola doğru pas veren saçmasapan ve hayatımızda görmediğimiz orta\pas şekilleriyle daha önce fifa oynamış insanları futboldan soğutan pes, bu sene muhtemelen daha katlanılabilir -hatta güzel- bir oyun yapacaktır.

ancak fifa arayı öyle bir açmıştır ki...
oyun oynamak isteyenlerin pes'i, gerçek futbol oynamak isteyenlerin fıfa'yı tercih edeceği karşılaştırma.
serilerin 12. oyunlarında farkı açan fifa, 13'de zaten olan farkı daha da açarak rakibini gölgelerin içinde bıraktı.

http://www.radikal.com.tr...1103955&CategoryID=80

http://merlininkazani.com...yun_inceleme-55929p1.html

seovi'ler için; korsan ürün kullanmayan, yıllarca pes oynadıktan sonra 12 ile fifa'ya geçiş yapan ve her sene iki yapımı da dikkatle inceleyen birinin yazısıdır.
Fifa 13 pes 13'ü çok pis dövmüştür.
ps3 cafe işleten biri olarak fifa hakkında anlatılan abartıları saçma buluyorum, şu an onbeş masada pes oynanıyor, bir masada fifa, bu ne yaman çelişki, madem fifa o kadar iyi, neden kimse yüzüne bile bakmıyor, pesten gayrısı yalandır sonuç olarak, görselliğinin biraz daha üstün olması fifayı daha iyi yapmaz.
pes oyundur,fifa gerçek sözüyle tartışmanın bittiği karşılaşmadır.
oyuncuların arcade vs simulator seçimi yaptığı anda biten tartışmadır.
fifa bir futbol simülatörü pes ise futbol arcade'didir.
ps3 cafe işletenlerin tespitlerinin ne zamandan beri iki oyunun karşılaştırmasında belirleyici özellik olduğundan habersiz biri olarak pes13'ün fifa13 ile aynı cümle içinde geçmesini fifa13'e hakaret olarak görüyorum.

şimdi 'madem öyle o zaman neden herkes pes oynuyor aga yea?' kısmına gelelim; etrafına bak bakalım, o pes oynanan 15 masanın en az 12'sinde barça-real maçı yapılmıyorsa adam değilim. dahası messi ve ronaldo ile 10 kişiyi çalımlamaya kalkıp 7.de takılınca 'ananı sikim messi' diye bağıran embesiller üzerinden pes-fifa karşılaştırması yapacaksak ölelim.

fifa13 çok gerçekçi,öyle ki diyelim cpu karşısında tek farkla öndesiniz ve son 5 dakika oynanıyor, rakip tüm gücüyle pres yapıyor,o topu ileri taşımak için çok çabuk düşünmeli,isabetli paslar yapmalısınız. top kontrolü,pas ve şut sistemleri konusunda pes13 hiçbir yenilik sunmuyor,yine oyuncunun ayağına yapışan top ve devamı...

fifa13'de gerçekçilik oyuna iyice entegre edilmiş, şöyle ki eğer internet bağlantınız varsa, oyuncuların overalları o hafta sergiledikleri oyuna göre artıp azalıyor. mesela normalde 85 olan suarez, norwich'e 3 gol attığında 89'a yükseldi, oyuna 70 overall ile başlayan raheem sterling üstün performansı sonrası 74'e yükseltildi.

çok ince bir ayrıntı olarak görülse dahi, skill games denen hede bile bir üstünlüktür. o ufak oyunlar maçlardan çok vakit alıyor bazen.

lisans konusuna girmek istemiyorum artık. zira pesi savunan adamlar master league'de north london'u alıp manchester blue maçı yapmaktan gocunmayan tipler. bense liverpool'u alıp sadece 3 transfer yapıp dani pacheco,raheem sterling,jonjo shelvey,danny wilson,john flanagan,samed yeşil,suso gibi genç oyuncuları takıma monte ederek şampiyonluğa oynamaktan zevk alan biriyim.

online mod da tartışmaları sonlandırabilecek bir kısımdır. ne zamanki pes online modda fifa'ya yetişir,o zaman rekabet yeniden başlar.

sonuçta ps3 kafeye giden adam,kısıtlı sürede arkadaşıyla eğlenmek istiyor ve barça-real maçı yapıyor. coğrafik olarak baktığınızda zaten ingiltere ve batı avrupa'nın diğer kısımlarında fifa'nın ezici üstünlükle tercih edildiğini, pes'in ise daha çok asya'da oynandığını göreceksiniz. avrupa'da en çok oynandığı ülke türkiye zaten.
fifanın açık ara önde olduğu aşikardır.