bugün

Haziran ayı itibariyle başlayan eylemdir.
Fakat dikkat etmek gerekir.

görsel
Sivrisineklere davetiye çıkartacak olan gerekli yaz mevsimi hareketi.
1 ay sonra falan yapacağımız eylem.
işte o zaman yaz başlıyor.
Eskiden yaz başlardı bitene kadar açık olurdu. Lakin şimdi hasta olurum korkusu ağır basıyor. Evim denizden rüzgar alan bir konumda. Olgunlaşmak diyelim buna biraz kendimi emniyete alıyorum. Hoş aşırı sıcakta kapatıyorum o başka.
Geçen yaz her gece yaptığım eylemdi ama bu sene mevsimler bir değişik. Yemiyor.
Her gece yaptığım şey.
Prensim tırmanır diye bekliyorum lakin benimki tembel çıktı tık yok hala.
Asla yapmayacağımdır. Geçen gün azıcık açayım pencereyi dedim eve uçarak hamam böceği girdi. Ben klimadan devam.
atlet değil beyaz atlet.

beyaz atlet bu beyaz götünü satsan alamazsın.
şu an değil, yapmayın arkadaşlar. dün hava sıcak diye açık uyumuşum, ağzım yüzüm yamuldu...
bir de atletle yatılıyorsa müthiş gelen eylemdir.
Şöyle havalar da ısınmışken en sevdiğimdir.
Yaza bodoslama giriş yaptığımız ancak zaman zaman da bahardan kalma bir yağmur havasıyla bizi yüzleştiren şu gecelerde hastalığa davetiye çıkaran aktivitedir. Neticeniz donup açıkta kalmasın, sonra kabus görürsünüz maazallah...
uykunuzun en tatlı yerinde sivrisinek istilası size geceyi zindan eder.
yazlıkta odam üst katta.. ankara'dan izmir'e gitmiş oluyorum ve zaten iklime alışık değilim.. üstüne de fırın gibi üst kat ve klimadan etkileniyorum... pencereyi açıyorum ve beton zemin üzerinde yatıyorum.. bazen, bunun üstüne hala gecede 3-4 kere duş almam gerekiyor.
Ne zaman yapsam dayak yemiş gibi uyanıyorum.
Artık zamanı gelmiştir.
Püfür püfür esen rüzgarla serin bir uykuya dalınır.
Tabi Pencereyi üstten yarım şekilde açık bırakmak daha güvenlidir. Tamamen açık kalırsa yabancı biri tırmanıp üstünüze atlayabilir.
Bu soğukta yaparsanız intihar olacak eylemdir. Zaten pencereyi açtıktan sonra 1 dakika içinde hapşırık başlar. Daha sonra:
(bkz: hipotermi)
yaptım. 4 gündür hastayım.
polar hırka ve yorgan ikilisiyle uyuyan biri olarak yaparsam muhtemelen sabah uyandığımda hareket edemiyor olurum.
mümkün mevsimini geçirmiştir bu eylem. ayaklarımız üşür ve çişimiz gelir: uyku bölüntüsü.
Meydan Larousse 3. cilt sf: 66.
Bu sene için sezonu kapandı artık.
Hatay iskenderun'da acemi birliğinde iken geceleyin yaptığımız eylem. Şubat ayında bile oldukça sıcaktı hava. (Koğuştaki termometre 20 derecenin altında olmuyordu yani) Ter içinde kalkıyordum yataktan, evet.
lütfen götünüzü açıkta bırakmayınız.
Bu havalarda g*t isteyen eylemdir.
temiz hava için yaz kış yapılandır.

genellikle sıcaktan yapanlar çoğunlukta ama yeterli ve sağlıklı yalıtım yapılmayan, iklim atmosfer sıcaklık ortalaması değişikliği ve güneşten gelen uv ışıklar başta olmak üzere artan sıcaklık ile klasik yalıtım malzemeleri binalarda yetersiz kalmaktadır.

bir de büyük camlar ve evi güneş gören cepheden seçmek (artık bu ısınma derdinde olup 3-5 kuruş doğalgaz parası yüzünden evim güney cephesi olsun demek aptallık oldu)odaları mikrodalga fırına çeviriyor.
hele ki güneşi akşama kadar gören ev bir de klima varsa ve doğru kullanılmıyor eski teknoloji ise ortaya çıkan ısı değişimiyle gece sauna hamam kadar nem ölçüsüne ulaşıyor. bu sırada klimaların solunum yollarına yaptığı etkiyi kronik rahatsızlıklara yol açmasına değinmeye gerek yok.