bugün

vatan gazetesinin bügünkü manşeti.
Suriye'nindüşürdüğü f-4'ün iki pilotundan yüzbaşı gökhan ertan'ın babası ali ertan "hırs ve taşkınlık bize yakışmaz. oğlum öldü diye türkiye savaşa girsin istemem" demiş.
canım. amca daha hala, oğlu üzerinden, türkiye üzerinden oynanan oyunların farkında değil demek ki. bilemedim şimdi.
sağduyulu amcanın sözleridir. şokta felan değildir. kadirşinas, yüce gönüllüdür o kadar.
(bkz: Arşidük Franz Ferdinand ın babası)
oğlu için zaten girilmezki. uluslarası birşeydir bu. askere saldırı olduğu için savaşılır senin oğlun olduğu için değil. hükümete yağcılık işte.
adam ne kadar rahat ulan. benim oğlum ölecek, buna sebep olan herkesin anasını skerdim.
normal olmayan sözlerdir. düşünce normal veya değil tartışılır ama oğlu şehit olmuş bir adamın böyle demesi çok garip doğrusu.
tam bir anadolu insanı söylemidir, ellerinden öpülesi babadır, milletini ve devletini her şeyden önce düşünen babadır.

edit: eksi almışız neyin eksisiyse artık.
vatan çıkarlarını kendin çıkarlarından önde tutan elinden öpülesi türk babadır.
sözler olsa da, herhangi bir savaş çıkacaksa eğer,bunun zaten bu güne değin çoktan temellerinin muhataplar tarafından değil de üçüncü kişiler tarafından atılması sonucunda çıkacağını fark etmemiş, ancak, savaş sonucunda da bizim elimize bir şey geçmeyeceğini idrakhalindeki babann sözleridir.
ne büyük bir insansın sen ey baba! uzat ellerini doyasıya öpelim göz yaşlarımızı içimize akıtarak. dağ gibi güçlüsün.Allah size ve tüm şehit ailelerine sabır versin.
başkasını bilmem de bence bünyede hazmedilememiş yemeğin verdiği ağrılığı yaratan sözdür. o oğulun ölümüne sebep olan zihniyet nasıl hazmeder bu insanlığı bilemem.
rabbim dayanma gücü versin. saygıyı hakederek önünde eğilinecek insanlara bir örnektir bu sözün sahibi.
bu sözlerin sahibi adamın önünde o uçağı bizzat düşürenler ve esad yönetimi köpekler gibi özür dilemeli, ayaklarına kapanmalı, yerin dibine girmelidir.
hayal diyebilirsiniz tabii bu kansızlarda adamı önemseyecek vicdan bile yok.
şehitlik mertebesinin getirdiği onurun sonucundaki sağduyu. helal olsun baba.