bugün

özür dilemenin bir erdem olduğunu unutup, zamanında yapılanlar için özür dilenmesi gerektiğini akıl etmektense onu yok sayıp alaya alan faşistlerdir. özür dilemeyi gururuna yediremezler, çünkü kimliğine ait olduğunu düşündüğü yapay birliğe halel geleceğini düşünürler.

kendilerine bir haksızlık yapıldığında; insanlık, demokrasi çığlığı atmayı kutsal bir ülkü addeden bu faşistler, benzer bir durum ötekinin başına geldiğinde onu aşağılamayı yok saymayı vazife edinirler..
kendilerine yapılan haksızlıklarda; insanlık ve demokrasi adına bir özür dilenmemesinden kaynaklanabilir..

hadi düşünelim biraz..

ingilizlerin, fransızların, yunanlıları ve diğer milletlerin kurtuluş savaşı öncesinde ülkemizi parça parça bölüp işgal ettiği için özür dilediğini..

rusların çeçenlilerden "afedersiniz yüzyıllardır sizi katlediyoruz özür dileri" dediğini..

hinduların keşmir'de "pardon biz artık bu bölgeyi istemiyoruz" diyerek özür dilediklerini..

nazilerin yahudilerden "yaktığımız onca yahudi için özür dileriz" dediğini..

fransa cezayir, israil filistin ve daha nicesi..

bunlar oluyor mu hiç?

bir oyuna alet olmayan faşitlerdir..
özür dilenmesini gerektirir bir durum olmadığını düşünen faşistlerdir. şahsen ben ermenilerden neden özür dileyecekmişim ki? bir kere ortada bir kabahat varsa bile - ki böyle bir şey yok- bu benim kabahatim değil. suçların şahsiliği gereği, o suçu yapanlar özür diler. benim onlar adına özür dilememin mantığı nedir ki?
techir sırasında ermenilerce katledilen zazalar, türkler, kürtler için, asala ve ardılları tarafından katledilen onlarca büyükelçi, bürokratlarımız için, çok değil daha 15 sene evvel ermenilerin gerçek yüzüyle tanışmak zorunda kalan köylülerimiz için özür beklemeyip, osmanlı zamanında ne olduğu bile belli olmayan bir olay için sözde aydınlık, çağdaşlık adına sonuçlarının ne doğuracağını hesapğ etmeden ermenilerden sözde soykırım için özür dileme gafletinde bulunanların, geri kalan diğerlerini faşist olarak niteleyip saldırmasıdır.

bu sözlükte yazan hiç kimse sanmıyorum ki bir ermeniye zarar vermiş olsun ya da bahsi geçen olaylarda bizzat bulunmuş olsun. lakin büyük ermenstan ülküsü güden ve yakın geçmişte bir çok vatandaşımızı katleden ermenilerin çoğu halen yaşamaktadır. asıl özür dilemesi gerekenler eylemi bir fiil gerçekleştirmiş olan ermeni çetecileridir.

olmayan bir katliamın özrünü beklemek budalalıktan öte artniyet taşımaktadır. ermenistan da biz gibi kaynaklarını açtığında, tarih sayfaları zaten gösterecektir kimin özürlü olduğunda. her platformda soykırım nidaları atan ama nedense arşivlerini açmak istemeyenlerdir asıl özür borçlu olan.

not: özürdilerim.com kampanyasını başlatanlar milyon dolar ödüllü nobel barış ödülü ne aday olurlarsa hiç şaşmamak lazım. gerçi bir kere kullanıldı ermeni olayı nobelde. her zaman işe yaramayabilir.
(bkz: özürdileyeninamınakoyim com) *
işin sadece bir özürden ibaret olmadığını bilen faşistlerdir.

özür dileyecek kadar aydınlananlara sesleniyorum:

büyük felaket olarak şifrelediğiniz olay "soykırım"a dönüştüğünde türkiye'nin mahkum edileceği maddi cezaları karşılayacak mısınız?

manevi mahkumiyeti nazik yerlerinizi satsanız karşılayamayacağınız için o konuda sorum yok.

ayrıca;

- soykırıma uğratmadıysak da ebesine atladığımız doğu roma'dan yani bizans'tan da özür dilememiz gerekir mi?

- nanik dediğimiz viyanalılardan da uykularını kaçırdığımız için özür dileyelim mi?

- güneş yağlarını süremeden denize soktuğumuz yunanlılardan?

bana bakın lan cehennem kokan aydınlar:

babamın dedesi ali çavuş, 1915'te adana'da ermeni olaylarıyla uğraşırken ilk hanımı mübarek kadın, sırtını yüklük dolabına dayamış, kelime-i şehadet getirmiş ve malesef açlıktan ölmüş... askerde olmadığı zamanlar mahallesindeki öksüz, yetim ve dullar kendi sofrasına oturmadan lokma ağzına koymayan ali çavuş'un karısı...

15 sene harb etmiş ali çavuş. bugün devletin kayıtlarında malesef 4 senesi görülüyor. 11 sene kayıt dışı...

ali çavuş, ikinci hanımı ile beraber sivas'ın kepçeli mevkiinde bulunan, halk arasında "halfelik" olarak bilinen eski mezarlıkta yatıyor. mezar taşı yok. iki selvi ağacı iki sahipsiz mezarın başında bekliyor.

ve ben, ermenilerle komşuluk etmiş, okul arkadaşlığı etmiş ali çavuş'un torununun oğlu.

ben,
ali çavuş'un yakanıza yapışan elleriyim,
size lanet okuyan dilleriyim.

babamın dedesi anadolu toprağını savundu diye mi özür dileyeceğim?

1915'te benim vatanımı bana mı bıraktılar?

ben,
özür dilemeyi gururuna yediremeyen faşistim.

bir söğüt gölgesinde sessizce yatan ali çavuş, vatanını savundu, bu arada karısı açlıktan öldü diye ermenilerden özür dilemeyi gururuma yediremedim.

yine de merak edenlere şunu diyebilirim. bugün, türkiye cumhuriyetini kendi vatanı olarak gören türkiyeli ermenilerle bu vatanı paylaşmaktan, insanca bir arada yaşamakan mutlu ve gururluyum.

tanıdığım ve dostluğunu paylaştığım ermeni arkadaşlarımın hayatıma kattıkları anlamın beni zenginleştirdiğini biliyorum ve onlara her fırsatta teşekkür ediyorum.

şahsi dostlukların haricinde, ermenilerin bu ülkeyi ticarette ve güzel sanatlarda bilhassa zenginleştirdiklerinin farkındayım ve müteşekkirim.

geçmişe dair hiç bir milli hatıramdan utanmıyor ve özür dilemiyor, şimdiki zaman ve ilerisi için asla ermeni düşmanlığı beslemiyorum.

bu da size kapak olsun!
(bkz: olmayan bir katliam/#4368974)
özür dilemek hatayı kabul etmektir.
hatayı kabul etmek sorumluluk yüklenmektir.
sorumluluk: özür dilenenin sonu gelmeyen istediklerini yerine getirmeye hazır olmaktır.
özür dilemeyi saçma bulan kişinin düşüncesi: devlete verdiği vergilerle neden işlenmeyen bir suç için ermenilere tazminat ödensindir.
(bkz: tazminat ödemeyi gururuna yediremeyen faşistler)
(bkz: ozurdiliyoruz com)*
Yapmadığı bişeyi sırf karşıdaki yaptı dedi diye ve ona yalakalık yapmayan insanlardır.
genellikle Ermeni rum turk kürt ayırmaz insancıldırlar ama özür dileme gereği duyan yalakalar tarafından iftiraya uğryıanlardır.
ermeni çeteleri tarafından katledilen müslüman türklerin toplu mezarları ortaya çıkarken -utanmadan- "bize soykırım yapıldı" diyen faşisttir.

Bu domuz sürüsü, yıllar yılı "efendimiss kıymetlimiss" havalarında gezerken ilk fırsatta nankörlük edip efendilerine saldırır, karıya-kıza tecavüz eder, hamileyse karnını deşer, kundakdaki bebeği yakar, sonra da "barbar türkler" der. sizi tehcir edende kabahat... topunuzu kesip sabun yapacaklardı ki adam olasınız. (peşin edit: nerede kaldı müslümanın hoşgörüsü, hani o hoşgörü kokulu entryler... onlar insanlar içindi.)
olmayan bir şey için özür dilemeninde gereksiz olduğunu düşünen kişilerdi. bu memlekkete hala kendi ecdadına küfür etmeyi marifet sananların ve bilmem ne diyasporasından alacakları 3 5 kuruşun hesabını yapan kansız köpeklerin var olduğu hatırlanınca insanın "özür dilemeyi gururuna yediremeyen faşist" olsası geliyor. işte bu yüzden özür dilemiyorum. bu faşistlikse faşistin kralıda benim... 3 5 kuruş için vatan satan köpek olmaktansa faşist olmayı tercih ederim böyle bir durumda.
(bkz: ama onlarda bizi öldürdü)
bir devletten özür dilemeyi hamile bıraktığı sevgilisine ayy pardon istemeyerek oldu aşkım demek gibi bir şey sanmayan sözümona faşist addedilenlerdir.
(bkz: faşist devrim)
(bkz: cıvık afedersin) *
özür dilemek için ortada bir özür (kabahat) olmalıdır. Öncelikle özür dilenmesi gereken faşizan olayın ne olduğu belirtilirse daha net bir cevap verilebilir.
Hayır belki de kızılderilileri kastediyor arkadaş.
"özür dilemiyorum dileyenleri de kınıyorum yoksa faşist miyim?" diye hayıflandığım yafta.

edit: bu düşünce siyasi değil reel politik bir düşüncedir, sağ sol çatışmasına çevirmek anlamsız..
bu faşistlerde, aslında alınganlığın, saldırganlığın altta yatan nedeni "herkes benim gibi düşünmeli, herkes benim gibi davranmalı ve herkes benim inandığım şeylere inanmalı" takıntısının yarattığı ruhsal gerilimdir..

kendisi gibi düşünmeyen, kendisi gibi hareket etmeyen her birey onlara göre belirli çıkarlar ve saikler üzerinden hareket etmektedir. özür dileyen yalaka, işbirlikçi ve hatta nobel avcısı olabilir, bu insanların gözünde. hiç kimsenin, gerçekten azınlığa olan saygısı ve şu zamanda halen devam etmekte olan nefret dalgasından rahatsız olduğu için özür dilemek isteyeceğini düşünemezler.

oysa bilmezler ki, faşizm, empati kurmanın bittiği yerde filizlenen zehirli bir çiçektir...
ermeniler tarafından katledilen onbinlerce türk'ü anmak yerine savaş sırasında olabilecek doğal kayıplar yüzünden, onlarca diplomatımızı katleden terörist o. çocuklarının ağzından konuşan kansızlardan değerli faşistlerdir.
özür dilemek en büyük erdemdir, ama sen tutup elin ermenisine, yunanına yanaşıp, göt yalamak amacıyla, bize de bişeyler düşer maksadıyla el öpersen, vatanınısatarsan, ne sağcılık, ne solculuk mantalitesi kalır. bunun adı yavşaklıktır.
ota boka faşist damgası vuranların söyleyebileceği sözdür. bu ülkede "türkiye" kelimesini ağza alan herkes faşistlikle suçlandığı sürecede böyle devam eder.
"e ama soykırım var özür diliyoruz" abicim size 'aydın' sıfatının eklenmesinin sebebi bu ülkeyi karışıklık çıkartmak değil. aksine böyle durumlarda halkı beyanlarınızla yatıştırmaktır. hiç yeri yokken tv'lerde adınızı geçirtirerek ikilik çıkartmak değil.

ahan da ülke kelimesini kullandım. ikilik çıkartmayın dedim. hepimiz kardeşize bağladım. dur sonunda da türkiye diyeyim faşistliğimi pekiştireyim.
(#4371566)
fasistlere özgu olmayan durum.
faşistte sensin o özürde böyle düşünene girsin dizeleri ne uygun gidiyor denilesi.* *