öss den çıkarsınız, sınavınız kötü geçmiştir, canınız sıkkındır. kapıda beş karış suratınızı gören anneniz ** suratınızdan sınavın nasıl geçtiğini okur ve direkt "canın sağolsun", "dünyanın sonu mu" gibi dramatik cümleler kurmaya başlar. savunma olarak "anne zordu valla" filan dersiniz. eve gelene kadar çıt çıkmaz. eve gelir gelmez televizyonu açarsınız sınav sorularının çözümlerini izlemek için. sorular çözülmeye başlanmamıştır, ama sınava doğru, sınav saati vs. gibi bir program yayımlanıyordur. annenizle ekran karşısına geçer izlemeye başlarsınız. birkaç inek konuk olarak alınmıştır programa. *

-*sorular nasıldı??
-*valla tam beklediğimiz gibiydi. hatta basitti. gözüm kapalı yaptım. yarısında sınavı bitirdim. en basit bu seneydi. çalışana her şey kolay...

anneniz size en öldürücü bakışlarıyla bakar. televizyondaki numuneleri ortalama öğrenci sanar ve:

-*hani ZORDU?? bak çocuk en kolay SINAV bu sınavDI diyor.
-??!!??

bu yüzden yapılacak en iyi şey, televizyonu tek başına izleyerek inek öğrencilere yalnız başına bilenmek ya da paşa paşa sınav sorularının çözümlerine ertesi günün gazetesinden bakmaktır.
-Geçmiş olsun KTV'den geliyoruz.Sınavınız nasıldı acaba?
+Walla önemli olan yarışmaktı.
-Zor muydu peki sorular?
+Eee burdan Ispartadaki halamlara ve Antakya'da askerliğini yapan dayıma selamlar
-Hangi üniversiteyi istiyorsunuz?
+Sibel seni çok seviyorum aşkım
-Sınav kötüydü herhalde cevaplar pek iç açıcı değil
+aq ben sınavın...
muhabir: nasıldı sınav?!
öğrenci: kötüydü ya...ya da ben biraz gerizekalıyım...sizler gibi iletişim fakültesine girecez galiba..
çok çalışmadım ,başarımı sade ve sadece düzenli çalışmaya borçluyum.çalışırken sosyallikten de uzaklaşmadım sinemaya gittim arkadaşlarımla gezdim(!)****
muhtemelen öss sınavı bitince,okulun bahçesinde mööleyerek otlayan ineklerin,kalabalıktan korkup yakındaki televizyon binasına dalmasıyla ortaya çıkan durum
sınav beklediğimden basitti carttı curttu,günde 45 dakika yeter gibi zırvalayarak ösym ye gelecek öss için süper gaz verirler...
(bkz: oss sonrasi cevaplara tvden aileyle bakmak)
(bkz: oss sonrası sendromu)
(bkz: oss)
öğrenci seçme konusunda başarısız bir sınav olan össyi meşrulaştıran öğrencilerdir bunlar.sadece inek deil aynı zamanda eminim normalin üzerinde zekilerdir ve aslında tek yaptıkları sisteme adapte olup ellerinden gelenin en iyisini yapmalarıdır. bunları her yıl tvye cıkarmalarının nedeni de "bakın, yapan nasıl yapıyor" dedirterek binlerce öğrencinin yanlış bölümde okumasına neden olan össyi haklı göstermektir.
- geçmiş olsun nasıldı sorular?
+ üüüühüüüüüüü
- kötü geçti galiba?
+ berbat geçti 2 tane boşum var
- diğerleri?
+ diğerlerinin hepsi doğru
- allah senin belanı versin o zaman
Bu kişiler istisnasız olarak 4 yıl kadar önceden öss ye çalışmaya başlarlar. Zaten okullarında da 5.00 dan aşağı ortalama sahibi olmaları da imkansızdır. Bu kişilerden aslında 10 larca belki de yüzlerce vardır, sadece bazılarının şansı öss de iyi gider. HAyatlarının anlamı öss dir, sosyal aktivite dedikleri haftada 1 gün arkadaşları ile muhabbet etmek için dışarı çıkmalarıdır, o da 1 saat sürer. Efendim bu çalışma temposuna sahip ortalama zeka sahibi biri de zaten öss deki gerçekten kolay olan soruların hepsini olmadı hepsine yakınını çözebilir, anormal değildir. Anormal olan içine sıçılan hayatlarıdır . * *
(bkz: helal olsun)
bide konusmayı ögrense.anlatmak istediklerini anlatabilseler neler söylicek bize dedirten kafası kadar agızı calısmayan inekimsi insanlar
Aralarından dürüst olanlarının da çıkabilidiği bünyeler.

Bir tanesi gün itibari ile ilkokul 3 ten beri aşırı bir şekilde össye yönelik olarak çalıştığını itiraf etmiştir.
biraz once sutas reklami yayinlanmisti onu diyorlar galiba

yazi biraz bana dokundu galiba
(bkz: inek demesenize lan) * *
öss'den sonra "sıçtık abi kazanamadık" diyen televizyonda gözüken mallardan daha iyi olan durum.
öğrencilerin sinir olduğu fakat ebeveynlerin iftiharla baktıgı inek kişiler..
başarılarını sadece düzenli çalışmaya borçlu olduklarını söyleyen ama aslında sınava yıllar öncesinden çalışmaya başladıklarını ve saatlerce ineklediklerini hiçbir zaman dile getirmeyen kişilerdir.
diger ineklerden meshur olan ineklerdir.diger inekler fazlasiyla bunu kiskanir.
iki kelimeyi bir araya getirebileni çok az olan ırk.izlediğim kadarıyla bi tek sayısal2 deki 1. düzgün bi tipe benziyodu.
idol olarak kendine atatürk'ü seçtiğini söyleyen genci ayrı bir yere koyup sevdikten sonra,bu kadar çok soru çözmenin beyinde yaratabileceği tahribat da düşünülerek üstlerine gidilmemesi gerektiğini düşündüğüm kimselerdir.
içlerinden birisinin ardarda kurduğu iki cümlenin ikisinde de para kelimesi geçmiştir.yazıktır.
Çoğuları gibi kaytarıp, en azından o sene için değişmeyeceği belli olan bir sınava çalışmayan ve akabinde kötü sonuçlar alan öğrencilerin, ideallerini gerçekleştirmek uğruna çalışıp bunu hakkıyla alan öğrencilere yakıştırdıkları sıfattır. Tamam sınav sistemi iyi olmayabilir ama bu, sınava çalışamayacağımız anlamına gelmez. Ne yani tavır mı alıyoruz sınava karşı. Ergenlik döneminin iyice ayyuka çıktığı bir dönemde kanları kaynayan gençlerin böyle bir sınava girmesi ne kadar doğru tartışılabilir. gençler gezmek tozmak ister ki bu da haklarıdır lakin bu etkenlere rağmen azmedip çalışan gençlere de hak vermek gerekir.
Kıskananların " bunlar boş şeylerdir. herşey geçicidir. önemli olan can sağlığı ve kendini mutlu hissedebileceğin düzeyde bir yaşamdır.ÖSS de 1. olmakmış: her saniye paranoya, kariyer ve hırs dolu yaşamak bana göre değil" şeklinde karşılık verebilecekleri tiplerdir.
muhabir : merhaba gecmis olsun nasıldı sınav?

inek : hı?

m : sınav? nasıl geçti?

i : ben...an...anlayamadım?

m : eooo sınav...zordu galiba?

anne : yavvvrıııımmm maşallah maşallah..

m : merhaba...bizde kendisi ile kısa bir röportaj yapmak istemiştik..

anne : ne diyecektiniz?

m : sınavı soruyorduk ki siz geldiniz..

a : ha tamam...yavrım bak dinle...sınavın nasıl geçti? a iyi...b..çok iyi...c orta...d kötü...e hiçbiri..

inek : b..

a : yavrııımmm maşallah maşallah...