oruç zor br ibadet kardeşim sonuna allah bayram koymuş .
görsel
Bir nevi mantıklı bir söz, azda olsa karaciğerdeki glikojenler yakılmış olur.
Bir dizi mantık hatası içeren cümle. Oruç, sanılanın aksine sağlığa çok zararlıdır: dehidrasyon, reflü, baş dönmesi vb. gibi hastalıkları tetikler.
Oruç tutan da fakirin halinden anlamadığı gibi kendi aşağılık egosunu tatmin eder. Peki, oruç tutan fakir kimin halinden anlayacak, adam zaten aç...
görsel
görsel
dogrulugu her sene tecrubeyle sabit edilen en dogru sozlerden birisi.
ramazan ayının ilk günü sebebiyle bir hatırlatmadır.

şimdi diyeceksiniz,

tutuğun oruç kendine, ibadetin gizlisi makbuldür.

ben de biliyorum fakat aramızda belki ortada olan kardeşlerimiz vardır.

sözlükteki inançsız insanların söylediklerine bakıp,

"kimse tutmuyo ya ben de tutmasam ne olacak" veya

"ya aslında tutsam mı tutmasam mı bilemiyorum" diyo olabilirler.

tutun arkadaşlar.

sağlık yönünden veya psikolojik yönden bir rahatsızlığınız yoksa tutun...

en azından deneyin,

merak etmeyin allah elinde sopasıyla kullarım gelsin cehenneme atayım onları demiyor,

veya burdaki inançsızların anlattığı gibi size azap etme peşinde değil.

sizin çabanızı görmesi,

"o" nun için bir şeyler yaptığınızı görmesi bile allah ın meleklere dönüp :

"işte kullarım benim rızam için çalışıyor" demesine sebeptir.

sizi yaratan ı mutlu edin arkadaşlar.

unutmayın,

allah sizin karşınızda değil yanınızda...
(bkz: bulamadı)

şeker, tansiyon ve kalp hastası için geçerli değildir. ayrıca 18 saat susuz kalan vücuda yarar mıdır bu? kandırmaca işte.
bu gece ilk sahura kalkacak Müslüman aleminin ortak düşüncesidir.

allah şimdiden tutulacak oruçları,

kılınacak namazları,

edilecek duaları kabul eylesin.
Ateistler tarafindan anlasilamayan soz. Neymis hastalara niye oruc tutma deniyormus? Allah Allah. Yahu sizin anlayisiniz kit mi. 11 ay mideni cop kutusu gibi kullaniyorsun. Sindirim organlarin cok yipraniyor. En azindan 1 ay oruc tutarak organlari dinlendiriyorsun. Bunu da baska bi tarafindan anliyorsaniz ben daha ne diyeyim. Oruc hem sagliga hem de ruha faydalidir. Insana sabretmeyi ogretir. Nimetlerden zevk almamizi saglar. Istemeyen tutmasin kardesim. Size zorla tutun diyen mi var? Ama en azindan iftira da atmayin,yazik gunah.
bin yıllık asılsız iddia, oruç ibadeti müslümanları yaşayan ölülere çevirmesinin yanı sıra sıhhatli bir şey de değildir, malumdur her ramazan sonu ölen yaşlılar da mide problemleriyle serumları üçer beşer yiyenler de...

dini hiçbir vecibede mantık yahut fayda yoktur efenim, tutmak istiyorsanız tutunuz, kılıf aramayınız.
insanı gülümseten şehir efsanesi.
oruç tuttugunda bir şeyi bulursun ama o sıhhat olmaz.
o kadar ac durup zeytin bile yesen yine zararlı. ama işte yıllarca oruc tutmanın zararını buradan goruyoruz...

beyine o kadar zarar vermiş ki hasta yaptığının zararlı bir sey olduğunun muhasebesini bile yapamıyor..
orucun sağlığa zerre faydası bulunmuyor üstüne sağlıkla oynama riski bulunuyorken abes sözdür.

mide dinleniyormuş. onu diyenin götünü sikeyim. mide dinlenmesi diye bir şey olmaz. o kadar açlığın üstüne hayvan gibi yemeğe saldırır millet ne olur mide fazladan çalışır. sonra gelsin ülser gelsin reflü gelsin hazımsızlık kabızlık..
Bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
nedense bende işlemeyen mevzu.

ne zaman oruç tutsam mide bulantısı, baş ağrısı oluyor ve daimi oluyor bu da. hastayım herhalde. öleceksem de karınca koleksiyonum var isteyene bırakabilirim.
saatler süren açlığı dindirmek için, yarım saatlik yemek skalasında büyük iştahla yenen yemeklerin sebep olduğu kiloları verdirmek için, televizyonlarda cayır cayır dönen zayıflama programları anımsandığında, okunduğunda anlık bir gülümseme yaratan şey.
bir dizi mantık hatası barındıran tümce...
geçen sene tuttuğum günlerde sıhhat bulamadığımdan ötürü benim için geçerli olmayan önermedir. bu sene tutmuyorum, gayet rahatım.
--spoiler--
yılda bir ay süreyle yeme içmede yaptığımız planlı bir değişimin insan sağlığına etkileri konusunda çok şeyler yazılıp söylenir..oruç yıl boyu hücre ve dokularımızda biriken zehir kalıntılarının vücudumuzdan atılarak bedensel arınmada modern tıbbında kabul ettiği evrensel bir tedavi. ancak oruç sayısız yararlarına rağmen yüce yaradanımızın emri olduğu için ve sırf onun rızası için tutulduğunda ancak yerine getirilmiş bir ibadettir.
--spoiler--

aç kalınıp sıhhat mi bulunur diyenlere ithafen.
sol frameden anladığım üzere oruç bir ürün ve sürekli reklamı yapılıyor fikrinin dalga dalga nöronlarıma yayılmasını sağlayan fikir.
ve tanrı klimayı yarattı ama bu demek değil ki yarın istanbulun yapış yapış sıcağında, böbreklerin susuzluktan yoğunlaşmış kanı süzerek hasar görmesi,kan şekerinin düşmesi ile saldırganlığın artması, birden yenen fazla miktarda yemekle orantısız kilo alma, ağız kokusu gibi yan etkilerine rağmen oruç tutacağım.

eğer sizde benim gibi saat 08.00de kalkıp, 09.00da ofiste olup, saat 20.00 gibi ofisten çıkıyorsanız. bütün gün azami dikkat gerektiren bir işte çalışıp, sürekli olarak birilerine laf anlatıp, iş yaptırmak zorundaysanız, çok sıhhatli gözükemeyen bir olay.

orucun faydalarını, sadece sağlığa ve kişinin nefsini dizginlemesi, açların halini anlamasına indirgeyen dönemsel müslümanların, vicdan rahatlatma tekniklerini anlatan nutuklarını yarın bol bol duyacağım.
Kendi adıma konuşursam sıhhat bulmadığımı ifade etmeliyim. Orucun tıbben vücuda zararlı olduğu apaçık ortadadır. Esas amaçta bu değildir zaten. Açlığı tadarak tokluğun, rahatlığın kıymetini bilmek güzeldir. Hepsinden önemlisi farz demişler tutuyoruz kardeşim. irdelemek gerekmez.
bugünlerde geçerli olmayan önermedir.
(bkz: bu sıcakta mı)
camilere asılan farklı ışıklı yazılardan biridir. Bulunduğum yerde bu yazmaktadır. hatta iki tane minare bulunamamış, bir ucu saat kulesine asılmıştır.