bugün

boks maclarinin tartismasiz en iyi spikeri ve yorumcusu. yorumlari bizi bizden alir, ozellikle musluman veye turk boksorlerle yabanci boksorlerin maclarinda.
"fransiz boksor yamuldu, hehehehe, iste boyle aslanim gecir bir tane daha, umugunu sik, cigerini sok gavurun."
(bkz: karaciger yoklamasi)
(bkz: tehlikeli vaziyet)
"bu adam üç gün uyur bu aparkattan sonra.sinan şamil şam ringde adeta bir mitralyöz" dizelerinin sahibi şiir gibi spiker.
bu akşam yayınlanan chris johnon-gürkan özkan maçında chris johnson için "evet sayın seyirciler, gürkan az sonra chris'e 'turkcell ile bağlan annene' deyip ülkesine yollayacak" diyen spor spikeridir.
-evet sayın seyirciler yunanlı yerdew acı içinde kıvarnıyor super super inşallah sakatlığı ciddidir.
+ama orhan abi bu organizasyon benim o da sporcum.
-haaa pardon fatihcim
-evet simdi bir sol serkan dan yunanlı yine yerde inşallah bu sefer hastanelik olur.

(bkz: kickbox) (bkz: show tv) (bkz: a1)
futbol maçlarını radyodan anlatırken başlangıçta ve bitişte her zaman bu sözler duyulur,klişeleşmiştir.
- stadından selamlar sevgiler karşınızda orhan ayhan...
- bendeniz orhan ayhan huzurlarınızdan saygılarla ayrılıyorum...
radyoda anlattığı maçta skoru bi kaçırdınızmı yarım saat soylemez bir daha skoru, mecburen maç sonuna kadar dinlersiniz kendisini, severiz kendisini yinede, bambaşka insandır.
* boks maçı anlatırken kendini kaptıran, araya ikide bir giren tarık solak ın şaşırtması sonucu pot üstüne pot kıran, boksörleri şaşıran tecrübeli spiker. bir ara mikrofon açık kalmıştı ve yanında sözde kolu kırılan gürkan özkan oturuyordu,
- üzülme gürkan bende bir ay içinde 3. kez gözümden ameliyat oldum, merak etme geçer.
buradan kendisine sesleniyorum: abi biz senin gerçek boks maçları anlatma ihtimalini sevdik!
cemal kamacı ile muhammed ali nin benzer özelliklerini sıralamıştır:

Boks antrenörü Sdney Martin her iki şampiyonu da çalıştırdı.

Profesyonel boksta Muhammed Ali 3, Cemal Kamacı 4 kez yenildi.

Her ikisinin de hayatı film oldu.

Her ikisinin de biyografisi yayınlandı: En Büyük Benim (M.Ali), Ölümle Başlayan Hayat (Cemal Kamacı)

Muhammed Ali 59, Cemal Kamacı 79 profesyonel maç yaptı.

Muhammed Ali, Malcolm X ;ten etkilenerek Müslüman oldu, Cemal Kamacı ise kızının ölümünden sonra dindarlaştı.

ikisi de profesyonel boksu unvanlarını koruyarak bıraktı.

ikisi de Türk halkının gönlünde taht kurdu.

Her iki boksör de dönemleri itibariyle manşetlerden düşmedi.

Her iki boksör de dünyanın çeşitli yerlerinde müsabakalar yaptı.

Muhammed Ali bisikleti çalındığı için, Cemal Kamacı ayağı kırıldığı için boksörlüğe başladı.

ikisi de spor hayatları dışında da gündeme geldi.

;ikisi de

efsaneydi;

Cemal Kamacı çıkana kadar (Muhammed Ali) milli boksörümüzdü. Onun maçları bir milli davaydı. Kamacı çıkıp başarılar elde etmeye başladıktan sonra da herkesin gönlündeki yerini korumuştur Ali. Bu iki önemli böksör Türk milletinin dejarj olmasına sebep olmuştur. Bir Müslüman boksörün başarısı bir Müslüman ülkede büyük sevinç uyandırdı. Örneğin Liston;u sırt üstü yere devirdiğinde, tüm geri kalmış ülkeler Ali;ye hayran olmuştu.
yaşı hakkında çeşitli rivayetlerin dolaştığı , "ahah ben doğduğumda maç anlatırdı bu" , "doğduğunda yer kabuğu henüz soğumamıştı" gibi geyiklerin döndüğü amca.
erovizyonun bülent özverini misali boksun sesi...
sadece boks maçlarını anlat be orhan abi diyorum kendisine,zira futbolu katleden spikerlerin piridir.
şov tv'den tarık solak la bir canlı yayın; (senegalli ve rus kapışıyor)

- şimdi bağırman iyi oldu tarık'cığım. çünkü senegal'e kadar gitti bu ses !
kendine has bir anlatış biçimi olan spikerdir.

"işte karaciğer, bakın ben demiştim karaciğerine yerse o yumruğu çöker kalır demiştim, bakın nasıl kendinden geçti... "
"evet sayın seyirciler adamı taa venezuelladan boşuna getirmezler"
"evet yine eldiven içi vuruyor sayın seyirciler defalarca söyledim bir etkisi yok bu vuruşların"
"çenesi çok güçlü bir boksör"
"amerikan boksunun güzelliği de burda işte aparkatlar var"
"kızılderili çok temiz dövüşüyor"
süper lig maçlarının, radyo yayın haklarının; havuz sistemine geçmesiyle* artık trt radyo bir'de sesinden maçları dinleyemeyeceğimiz ağabeyimiz, büyüğümüz ve spikerimiz.
çocukluğumuzun güzel anılarından biri olan orhan ayhan artık, boks maçlarının içindeki hız fazla olduğundan o gereksiz hikayeleri anlatamayacak ve bir nesil bu ilginç spikerden maç dinlemeden büyüyecektir.
yorumları john motson ile benzerlikler taşıyan, hagi' yi hacı olarak yorumlamışlığı bulunan efsanevi spiker.
yüzü şaşı bak şaşır yöntemiyle incelendiğinde ansızın hannibal lecter'a dönüşen sadist. bunda "düşür o böbreği" söyleminin ne kadar etkisi vardır bilemiyorum.
radyoda maç anlatmak konusunda rakibi olmayan spiker.
kendisi bir efsanedir...
"iki takım da iyice durdu, sanki sahura kalkacaklar. O da ne! Hasan kalktı, ama durdu." (Galatasaray - Akçaabat Sebatspor maçı, Orhan Ayhan
yıl 1998 maç monaco-galatasaray maçı şampiyon klubler kupası çeyrek final.

prekeazii geliyorr,vuruyorrrr ve goooooollllll oha be prekazi bu ne be prekaziii.

ve tabiki orhan ayhan.
wipeout adlı yarışmada bizi her hafta yaran abimiz. Yaşına rağmen hala heyecanla anlatıyor. işine saygı göstermek bu olsa gerek.
o futbol maçı anlatmasındır, anlatırsa da gol olmasın mümmkünse, gol olmasın diye dua ediyorum çünkü golün ne ara olduğunu anlayamıyoruz.
galatasaray fenerbahçe maçlarına da spikerlik yapmasını bekliyoruz artık.
1938 doğumluymuş, wipeout denen programda da olayları bu adam anlatıyor ve çok başarılı ve komik, daha çok boks maçları anlatıyormuş ama boks maçları izlemediğimden demek tanımıyormuşum, acaip olan 71 yaşındaki bir adama göre çok genç bir sesi var.