bugün

sözleri kayahan'a ait olan suat suna'nın besteleyip seslendirdiği oldukça eğlenceli ve eğlenceli olduğu kadar hoş şarkı...

bir zamanlar guzel bir kız yaşarmış
saclarini ruzgar oksar tararmis
ipekten ince kirpikleri
gulermis hep bebekler gibi
bir zamanlar guzel bir kız yasarmis..
pamuk gibi beyaz elleri
sepetinde kir cicekleri
saclarini ruzgar oksar tararmis

sapkasi kirmizi
gozleri mavi
ustunden dusmezmis mor bir entari
sapkasi kirmizi
gozleri mavi
yokmus bir benzeri
yokmus emsali

bir zamanlar guzel bir kız yaşarmış
bir zalimi gormus ona aldanmis
ipekten ince kirpikleri
bir zamanlar guzel bir kız yasarmis..
pamuk gibi beyaz elleri
sepetinde kir cicekleri
gozyasiyla solmus mazida kalmis

kaybolmus sapkasi
gozleri nemli
yollarda eskimis mor entarisi
kaybolmus sapkasi
gozleri nemli
denizler aglarmis o gunden beri.

ipekten ince kirpikleri
bir zamanlar guzel bir kız yasarmis
pamuk gibi beyaz elleri
sepetinde kir cicekleri
gozyasiyla solmus mazida kalmis

gel zaman git zaman
kalbinde sızı
zalimin sevdasi mahvetmis kızı
denizler aglarmis o gunden beri
dikkatle dinlenirse aradaki o lelli kısımlarını kayahan'ın söylediği anlaşılacak şarkı.
klibi şuradan (https://www.youtube.com/watch?v=2zP2AFaC_jA) izlenebilendir.
sabahın bu saatinde dinleyince de aynı etkiyi yaratan, ilginç bir dramı yaşatan. aşık olunan kızın sevgilisinden ayrılması dönemiyle de daha da bir anlam kazanır gibi sanki.
bi sabah uyanırsın ki aniden diline takılmış

şapkası kırmızı gözleri mavi
yokmuş bir benzeri yokmuş emsali..
sözlerini biraz değiştirip platonik sevgilime uyarlayacağım parça.
suat suna - ece erken aşkı döneminde suat suna tarafından yapılmış hoş bir parça.
Guzel sarki.
klibinde Şebnem Schaefer'ın tecavüze uğradığı 2000'lerin güzel şarkısı.
8 9 yaşlarındayken deli gibi dinlediğim şarkı. o yaşlarda dinlediğim şarkılara bakıyorum sanırım çocukken melankolikmişim
buram buram geçmiş kokan ve geçmişi özleten şarkı.
suat sunanın her dinlediğimde bana küçüklüğümü hatırlatan, anlam yüklü, insanın içine işleyen, gerçek yaşanmış dramatik bir hikayeyi anlatan şarkısıdır.

şebnem schäfer(klipteki bayan) gibi tecavüz kurbanları için yazılmış hoş bir şarkıdır.

şarkının başları öylesi positif sözlerden oluşurken, ve kızın başından geçen dramatik olayı anlatırken gittikçe negatifleşir.

bu negatif yükselişle kızın yaşadığı korkunç olayın bir kez daha altını çizmek için bilinçli bir şekilde kullanılmış retorik tekniklerden bir tanesidir.

başlarda kız dertsiz tasasız iddi, gözleri mavi, kırmızı bir şapkası(şapka burda 'bekaret' için kullanılmış bir metafordur) vardı.
sonra aşık olur, tecavüze uğrar, gözleri nemlenir, şapkasını kaybeder.
ardindan suicide'e karar verip denizde boğulur (bkz: denizler ağlarmış o günden beri)

tecavüz kurbanlarının psikolojik durumlarını şarkı sürdükçe negatifleşen sözleriyle çok güzel bir şekilde mukayese eden ve o insanların iç dünyasını adeta sözlere döken hoş bir şarkıdır.
nasıl güzel bir şarkıdır.

suat suna'nın belki de en unutulmaz şarkısı benim için.

https://www.youtube.com/watch?v=zpHQThrmSts
"biz zamanlar yaşamış güzel kız"ı şebnem schaefer in canlandırdığı, suat suna nın keman performansı ile hafızalarımızda yer bulan bir klibi olan, 90 lar esintisi taşıyan 2000 ler şarkısı.
Hani herkes kucukken platonik birisine asikti ya heh iste ben suat suna'ya asiktim. Bu sarkisini da cok severdim. Bir zamanlar yasayan guzel kizin geldigi son hali gorunce de icim burulmustu. Oo lelli.
suat suna'nın bu yıla damgasını vuran hareketli ama hüzünlü şarkısı.
Suat suna'nın 2002 yılında epey dinlenmiş şarkısıdır (ben tarafından). Şarkı çıktığında ben sekiz yaşındaymışım, bu şarkının beni deli gibi heyecanlandırdığını hatırlıyorum.* Şarkıyı sık sık söyler, şarkının hikayesinin hayalini kurardım kafamda. çok uzun bir süre boyunca dünyanın en güzel şarkısının bu şarkı olduğunu düşünmüştüm. Bana kalırsa, sekiz yaşında bir çocuk için dünyanın en iyi şarkısı olabilecek kadar güzel bir şarkı zaten bu. Sonrasında hiç açıp dinlemedim şarkıyı ama o zamanlar ne kadar dinlediysem hala ezberimdedir sözleri o lelli.
https://youtu.be/zpHQThrmSts?si=3VYzMagdL-5YK-63