bugün

yapılması çok doğal olan eylem. herkes inancını afişe etmek zorunda değil. herkes bilmem kaç yaşında orada yazan islam dinine inanmak zorunda da değil. hepimiz müslüman doğuyoruz ama müslüman yaşamak zorunda değiliz.
müslüman olan sildirmez. müslüman için o ibare bir gurur kaynağıdır. kefere ya da münafık olan sildirsin tabii. islam onurunu taşımak şerefsiz insanlara yakışmaz.
laik bir sistemde, inanç özgürlüğü ve hiç kimsenin inançlarını açıklamaya zorlanamaması karşısında, nüfus cüzdanlarından din ibaresi kaldırılmalıdır. herkes kendisinin ne olduğunu bildiğine göre, buna hiç gerek yoktur.
Kimseyi alakadar etmeyen durumdur. Orda öyle bir ibarenin bulunması bile esasen sakat bir durumken, bir de kalkıp onun bunun kimliğine laf etmek kimsenin haddi değildir, olmamalıdır. Ama gelgelelim faşist zihniyetin bu sembolik örneklerinden biri hala mevcut durumdadır.
cesurca ve doğru bir işlemdir.

Eğer müslüman değilse neden müslümanmış gibi görünmek zorunda olsun, bunu karşı çıktığınız şeriat düzeninde bile göremezsiniz.
sildirdim. çok da güzel oldu. müslüman olsam bile sildirirdim. benim dinim bana. ne bu takiye ne bu yalakalık?
insan yaptığı ibadeti kendine saklar. ama bunlar ve bunların ağa babaları öyle dindarlardır ki fakire yardım yapar 30 poz foto çekerler.
sadece müslümanların kimliğinde yazması gereken bir ibarenin müslüman olmayan kefere ve münafıkların kimliğinde yazılı olmasını hiç bir müslüman kabul edemez.

o sebeple sadece ve sadece müslümanların kimliklerinde islam yazmalı. geri kalan dinsiz imansızların kimliklerinde yazmamalı ki resmi işlemlerde kimin ne olduğunu herkes bilsin. bilsin de ona göre hareket edelim.
Bu ülkede din ve vicdan özgürlüğü vardır hangi dine mensup olduğunu herkesin bilmesine gerek yoktur ayrıca orda her islam yazan müslüman değil, bunun ateisti var pastafaryanı var diye düşünen kişilerin yaptıracağı eylemdir.
sildirmek isteyenlerin fişleneceği uygulama *
--spoiler--
sadece müslümanların kimliğinde yazması gereken bir ibarenin müslüman olmayan kefere ve münafıkların kimliğinde yazılı olmasını hiç bir müslüman kabul edemez.

o sebeple sadece ve sadece müslümanların kimliklerinde islam yazmalı. geri kalan dinsiz imansızların kimliklerinde yazmamalı ki resmi işlemlerde kimin ne olduğunu herkes bilsin. bilsin de ona göre hareket edelim.
--spoiler--

islami hoşgörünün ne kadar insancıl(!) olduğunun en güzel örneğidir.

işte bu yüzden kimliklerden "islam" ibaresi kalksın istiyor birileri..yukarıdaki yorumu yapabilecek tarzda olanlarla aynı değerlendirilmemek için.
genelde alevilerin istediği bir olay. bunun için aihm'e dava bile açtılar.
kime neden battığını anlayamadığım eylem.
adam müslüman değilse siler, böylece gerçek müslümanların nüfus cüzdanında islam yazmasının değeri daha da artar hacı, kime ne?
adam müslüman değilse oraya zorla islam yazdırmanın kime ne faydası var?
günümüzde bu işlemi gerçekleştiren bireyin özgür iradesini göstermesinden önce fişlenmesine yarayan olay.
müslüman olmayanların ya da inanmayanların yapabileceği eylemdir.
(bkz: inanç özgürlüğü)

islamiyet, hıristiyanlık, musevilik, budizm, ateizm, panteizm, agnostisizm, deizm, paganizm falan.
tercih sebebidir ; kimseyi ilgilendirmez.
kişisel tercihtir. sizi müslümanlıkdan çıkarmaz, kuranda kimliğinizde müslüman yazacak yoksa dinden çıkarsınız yazmıyor. aksini söyleyip birini müslüman olmamakla suçlayanlar günah işlerler. birini kafirlikle suçlamak hadisi şeriflerle yasaklanmıştır.
müslüman ülkede yaşadığının farkında olmayan bir insan isteği.

düşünsene girmişsin belediyeye;

- buyrun işlem neydi?
+ merhaba hanım efendi/ bey efendi, ben kimliğimi yenilemek için geldiydim.
- tabi, kimliği alalım.
+ buyrun.
- ee bu yeni değişmiş, henüz 3 ay önce.
+ evet ya, şey. din kısmındaki islam ibaresi silinecekti.
- pardon?
+ din kısmındaki islam ibaresi silinecek, ateist yazabilirsiniz.
- (ıslık) gelin buraya millet. allahın varlığını inkar eden biri var.
-- hayırdır bir problem mi var? varsa bir şüphen yardımcı olalım gardeş!
+ trıs trıs, üç buçuk, yusuf... yoo..yoook yok, ben va-va-vaz ge-ge-geç ti-ti-tim
- aferin, hadi git bakalım evine.

tabi ki saygımız sonsuz. herkes istediğini yaptırabilir, yazdırabilir. kimseyi de ırgalamaz. ama durum bu millet. toplumdan silinirsiniz yeminlen, fişlenirsiniz lan, sopalarla kovalayan sakallı amcalar peşinizi bırakmaz, rte tarafından sınır dışı bile edilebilirsiniz. saygı ve hoşgörü bir yere kadar bu memlekette.

edit: imla
yazılı bir şeyi sildirmek yerine, en baştan yazılmaması konusunda çalışmalar yapılsa daha anlamlı olacak eylemdir.

kimlik vatandaşlık belgesidir, inanç belgesi değil.
sanki nüfus cüzdanında din hanesinde islam yazmayınca veya nüfus cüzdanında bir din hanesi olmayınca ben kafir oluyorum?

din bu kadar ucuz birşey değil , bir kağıt parçasında yazanla müslüman olunmuyor veyahut yazmayınca dinden çıkılmıyor.

bence din hanesi komple kaldırılmalı.
kişisel tercihtir.
kimse kimsenin dinini bilmek ve buna göre sınıflamak gibi bir hakka sahip değildir.
doğar doğmaz bir bebeğe yazılan bu ibare aslında onun seçim hakkına yapılan bir müdahaledir. bırakın, dayatmayın. anlatın çocuk kendisi ne seçecekse seçsin.
laik bir devlette aslında olması gerekendir.
illa ki din hizmeti alacağım ben diyenler fişlenmek yerine form benzeri bir şeyler doldurup bunu devletten talep edebilirler.
allah'la kul arasındaki ilişkiyi devletin sıkı sıkıya takip etmesi abestir.
sadece sembolik bir yazıyı sildirmekten başka birşey değildir tıpkı sembollere yüklenen anlamlarla harflerin oluşması gibi. mühim olan insanın aklında ve kalbindeki inançtır.
müslüman değilsen orada durmasının hiç bir anlamı olmaz.
önce kütük kısmı silinsin, kütük kısmı. yeter amk ön yargıdan bıktım, yeter.
yazmakla olsa keşke bu işler. "türkiye cumhuriyeti laik bir devlet" diye yazıyor bir çok yerde. ne var sanki.