onlar nusayri miydi bilmiyorum ama kafirlerin ellerinde, şehit olduğu kesin
(esedden başka ilah yokmuşmuş ??)
nusayriler alevidir bu arada inançlarında alinin tanrısallığı vardır. ve beşar esedin hz. ali özelliklerini taşıdığına inanırlar. bu yüzden beşar esadı tanrılaştırıyorlar. Hz. Aliye yaptıkları gibi. videodaki la ilahe illa beşar esad sözü bu yüzdendir. zaten nusayriliğe giriş şehadetide aliden başka tanrı olmadığına şehadet ederim şeklindedir. isterseniz ayrıntıları kendi kutsal kitapları olan"Kitabul Mecmu" dedikleri kitaptan da görebilirsiniz. kuranı kerimin değiştirildiğine inanırlar. Kitabul mecmunun kurandan çıkarılan sureler olduğuna inanırlar.
islam düşmanlarına** malzeme çıkarmıştır, "işte busunuz" dedirtecektir, bir yerlerden hitler'in gaz odasına attığı yahudilerin, ingilizlerin sömürgesindeki hintlilerin çektiği çilelerin, fransanın yaptıklarının, amerika'nın ırak'ta öldürdüğü sivillerin vs videolarını bulup da "biz buysak, siz de busunuz" demek farz olacaktır
burada çözümlenmesi gereken bir kaç ciddi mesele var.

şimdi bakalım..

1.si, videonun nerede ne zaman, kim tarafından çekildiği belli değildir. Haliyle orada ne olup bittiği; kimin kimden ne istediği de belli değildir. iyi Arapça bilen birine dinletip öğrenmek gerek her şeyden önce.

2.si Orada yaşanan olayın içeriği her ne olursa olsun bir vahşettir. Ancak bu videoyu burada paylaşan şahsiyetin tutumu da en azından o genci diri diri gömenler kadar vahşidir. Zira kendisi de bizzat "nusayrileri" toprak altına sokmak istemiştir.

3.sü yine ilk girdiye baktığımızda, paylaşımla amaçlanan şeyin "mezhep çatışmalarının acı sonuçlarını gözler önüne sermek değil", belli bir grubu "özellikle" öne çıkararak müslümanlar arasında her geçen gün biraz daha derinleşen/derinleştirilen mezhep ayrışımını belirginleştirmektir. Sağolasıca kullandığı kin ve nefret dolu söylemiyle düşmanlıkları arttırmayı başarmıştır.

Şimdi başka şeylere de değinelim.

öncelikle bilinmelidir ki, "suriye Alevisi" tanımlaması nusayri ifadesini tam olarak karşılamaz. Zira Nusayri demek "Arap Alevisi" demektir ve yukarıda bazı girdilerde de üzerinde durulduğu gibi doğrudan Kur'an kaynaklı olarak yaşanan bir mezheptir. Sünnilere karşı zaman zaman Bilindik Alevi tutumu ile yaklaşılsa da "dinin icrasında" yani ameli kısmında sünniliğe yakınlık mevcuttur. Bazı kalbi bozukların iddia ettiği gibi "sapkın değillerdir" ancak nasıl ki kendini sünni olarak tanıtıp "bir yandan kur'an, peygamber, din, iman derken bir yandan da ona buna hakaret, küfür yağdıran, ayrılık tohumları saçan" kendini bilmezler olduğu gibi Nusayriler içinde de aşırıya kaçanlar vardır.

Diğer yandan videonun ne amaçla paylaşıldığının daha net görülebilmesi açısından paylaşım sahibinin şu ifadelerini de yeniden okuyalım ve islam değerleri içerisinde yeniden değerlendirelim:

""suriyeli alevilere nusayri denir. bunları bilmek lazım... haberleri izlerken olaylara salt "suriyeli araplar birbirlerini yiyorlar" diye bakmamak lazım... dünün olayı değil bu, 1400 yıllık bir nefret tarihi"".

müslüman olup olmamanız mesele değil. şimdi bir düşünün..
"böyle bir olay da üzerinde durulması gereken" nedir? Tabi ki her ne sebeple olursa olsun bir gencin hunharca katledilmiş olmasıdır ve yapılabilecek/elden gelen tek şey de hangi grup olursa olsun kınamak ve barışa davet etmektir. Ancak üzücüdür ki orada mezhep çatışmaları içinde(en azından öyle iddia ediliyor) canlı canlı gömülüp yitirilen gencin üzerine bir kürek toprağı da videoyu paylaşan arkadaşımız atmıştır.

Nusayrilere karşı olan kişisel kin ve nefret duygularını buraya taşıyarak ülkemizde kendi halinde yaşayan onca insana da iftira atmıştır, aşağılamıştır ve sünni islamı onlar üzerinde kötü düşünmeye, onları dışlamaya teşvik etmiştir.

kendisini akla, mantığa, vicdana ve barışa davet ediyorum.
sözün bittiği yerdir efendim .
ayrıca ;

"Size ne oluyor da, Allah yolunda ve, “Ey Rabbimiz! Bizleri halkı zâlim olan şu memleketten çıkar, katından bize bir dost ver, bize katından bir yardımcı ver” diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?"

4/75 Kur'an-ı Kerim
feyk olmadığı ortaya çıkan videodur. videoda geçen arapça konuşmaların tercümesi başlığın muhteviyatına etkilenmiştir.
insanı insanlığından utandıran olaydır. arapları sevmem sikimde değiller işin açıkcası ama sevmesemde hoşlaşmasamda bırak insanı topraktan yeni filizlenmiş ot parçasına bile yapılmaz bu yazık günah.
"suriye ile ilgili yapılacak her görüşmenin içinde biz de yer alacağız" gibi beyanatlar vermeye başlayan ülkeler arasına dahil olduğumuz için, ölümünden diğer petrol akbabası ülkeler kadar sorumlu olduğumuz müslümandır. neyin havasıdır bu beyanatlar anlaşılması mümkün değil! zira biz amerikanın dibimizde yaptığı sivil katliamlara yıllarca çanak tuttuk.. bu açıklamalar, bizim de gelişen ülkeler içine girmeye bir adım daha yaklaştığımızı hissettiriyor.. ya da abilerinden öğreniyor modelinde bir üst sıraya çıkıyoruz. bilemedim. leyla ile mecnunun son bölümünde vurucu cümle tam da bu müslüman adamın ölümüne ışık tutuyor sanki; "vampirlik bittimi?hala kanla beslenen ülkeler olduğu sürece bunu söylemek pek mümkün olmasa gerek"
islam dininin hoşgörü dini olmasına karşın bu tip olayların hep müslüman ülkelerde gerçekleşmesi ayrı bir ironidir. yorumlara bakıp videoyu izlemedim ancak bu davranışın insanlıkla uzaktan yakından alakası yoktur.
insandır. yapanlar vicdansız insandır. şöyle bir şey de var; http://ccc.incisozluk.cc/e/79838111/
7/24 Emperyalistleri Suriye'ye müdahale etmeye çağıran islamcı gericiler ve liberaller, bu gibi insanlık dışı görüntülerle halkımızın acıma duygularını sömürmeye ve suriye rejimine karşı öfke duymasına çalışıyor.
bu görüntüde kimin ne olduğu belli değil. gömülen şahıs şehadet getiriyor, bir müslüman olduğunu düşünebiliriz. peki gömenlerin kim olduğunu nasıl anlayacağız?
yalanı ve hileyi o kadar içselleştirmişsiniz ki, bu görüntünün baştan sona kurmaca olduğunu dahi düşünebiliyor insan.

Malcolm X'in dediği gibi, "Eğer dikkatli olmazsanız, gazeteler sizin mazlumlardan nefret
etmenizi, zalimleri ise sevmenizi sağlar."
allah belalarını versin.
her zaman demişimdir; yeri geldiğinde, din faşizmin ağababasıdır. insanlık tarihinde sayısız örnekleri mevcut.

ama nusayriler ile türk aleviliğinin zerre alakası yoktur. avrupalılar nusayrilere 1. dünya savaşı itibarı ile kasten alevi demeye başlamıştır. araştırmak serbest.

sıra geldi orada olan olaylara; elbette rezillik ama siz şakirtler lütfen yazmayın, zerre samimiyetiniz yok. sizin amacınız sadece türklüğe ve aleviliğe hakaret.
eğer bu video gerçekse insan ne dese boş.

ama insan inanamıyor bu denli zalimliğe. yani aklına şüphede düşüyor. kim dünyayı kendinden bu kadar nefret ettirmek ister ki, hele ki esad ve askerleri hiç istemez.

ama suriye'de ki olayları yüzlerce kez abartarak veren batı medyası ister, esad ve askerlerini böyle göstermek. şurda ki gibi; batı dünyasının suriye yalanları.

video tam olarak devam etmiyor, inşallah gerçek değildir o adam çıkmıştır topraktan.
peki suriyeli müslüman dediğiniz insanların, nusayri dediğiniz insanlara yaptıklarını bilen veya gören varmı arkadaşlar? size medya ne gösterirse onu görüyor onu izliyorsunuz, ona göre yorumlar yapıp kafanızda düşmanlık besliyorsunuz,ve hala anlamıyorsunuzki, bugune kadar gül gibi geçinmiş bu insanlar bugun nasıl kışkırtıldı amerika ve israilli köpekler tarafından nasıl birbirine düşürüldü bunu yapan kim? ben şimdi yüzüme bişe kapatıp birilerini kesip öldürüp videoya çeksem ve buraya koysam ben kürtmüyüm, alevimiyim, sunnimiyim bilebilecekmisiniz? ben ne dersem oyum o olacağım gözünüzde o zamanda bak şu şerefsiz aleviye veya sunniye neler yapıyor diye yorum yapacaksınız, halen anlamıyormusunuz bu amerikanın ve israilin suriyeyi karıştırmak ve ele geçirmek istediği için kurduğu bir tezgah olduğunu? lübnana, mısıra, ıraka ne yapıldıysa burayada aynı şeler yapılyor, önce iç savaş ve mezhep savaşları çıkartılıyor ve bunada satılık olan köpekler öncülük yapıyor sorasında sıl bomba baştaki devrilip ülke ele geçirilyor amerika tarafından halamı farkında değil bu insanlar bukadarmı cahil bir toplum olduk anlamıyorumki, sorasında sıra buraya gelecek ,dönünde bir arkanıza bakın ırak ne durumda oradada ülkeyi ele geçirmek için nükleer silah dendi ve önce yine şiilerler alveiler birbirine düşürüldü ülke karıştırıldı lan lanet olsun bunları heryerde yazmaktan bıktım, ne kadar cahil insanlarsınız veya bilmezdenmi geliyorsunuz, sıra bize geliyor bize anlayın artık bunu, suriyelilerin canlı canlı gömdüğü bir alevi olmadığını kim ispat edebilir söleyin bana? kim oradaydı? hanginiz şahit oldunuz bu olaya ve hanginiz bunların kim olduğunu bilyor? yeter ama akla davet ediyorum tüm insanları son sadece benim senin onun sonu olmıycak hepimizin hazin sonu olacaktır.
(bkz: videolu anlatımla orospu çocukluğu)
Duruma, insan insanı siker mi penceresinden bakmak gerekirken, öldürülen müslüman, öldürülen şii, öldürülen arap alevi diye bakıp, ölen insanı insan olarak değerlendirmeden din, mezhep ayrımına sürükleye başlık.
beni hiç ilgilendirmeyen müslümandır..

bana ne ulan arabın yahudinin sorunundan ? bunların binlerce yıllık kan davasını biz mi bitireceğiz ?

bırakınız birbirini yesinler..bizi bağlamaz..

birde derler ''islam birleştirici bir çimentodur'' falan diye..

haa öyledir öyle..

bırakın birleştirmeyi 1500 tane parçaya böler sizi..bir sürü mezhep gelişir..

bu mezhep saçmalığı yüzünden asırlar boyunca kardeş kardeşi katletti türk coğrafyasında..dünyaya hakim olunacağı bir çağda %100 türk devleti olan safeviler ile başka bir türk devleti olan osmanlılar savaştı yıllarca..

onu geçtim bugün dahi alevi-sunni sorunu çözülmüyor..
ayıptır. ne güzel türkiye'deki çakma alevileri veya aleviden çok alevileri zor durumda bırakmıştır. ne güzel madımağın kaymağını yiyorlardı, milleti töhmet altında bırakıyorlardı. neyse ki durum 1-1 oldu fazla kayba uğramadılar.

ulan ne sikik adamlarla muhatabız be!
mezhep denen saçmalığın ne tür bok yemelere ve vahşetlere neden olacağının bir kanıtı olan görüntü. hz muhammed müslümandı, ne sünni; ne de aleviydi. bırakalım bu saçmalıkları artık.
zalimler için yaşasın cehennem sözünü bir kez daha söyleten şehit. allah rahmet eylesin inşallah.
kendisi suriyeli müslüman olmayıp teröristtir. ha terörist olsa bile canlı canlı gömülmeyi gerektirir mi?*
insanın kanını donduran çığlıkları duyduğumuz insan.
insanlar birbirlerine niye bunu yapıyorlar? ne kazanıyorlar karşılığında?
sizin gibi yaratığa sokayım dedirten görüntüdür.
savunmaya çalışılan şeyden soğutan bir topluluk var bu dünyada.
ulan insan hayatı ne kadar ucuz amına koyim. batı kesimlerde ağzını oynattığı için 3 ay hapis cezası alınabiliyorken, doğu kesimlerde diri diri gömüyorsun, sikiyorsun, kafasını kesiyorsun ve buna ''dinimizi savuniyok'' diyorsun. hakikaten çok ilginç lan.
bir de ''bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın'' diyen ibneler var.
o çocuğun, ve binlerce benzeri örnekteki insanın da bir şekilde hayalleri vardı.
ne bileyim en basitinden haklı bulduğu ideolojilerin peşinden gitmekti belki.
bir kez daha soğudum insanlardan ve dinden. yazık.