bugün

işleri,güçleri para olan cemaat.
not:inanmayan nurcuların açıklanamayan mal varlığını araştırsın,görsün.
(bkz: yeşil sermaye)
bir lideri olmayan ama nedense bediüzzaman said-i nursi'nin lideri zanedildiği.** Fetullah gülenle din kardeşliği dışında bir bağlantıları olmayan. eylem , gösteri vs gibi organizasyonlar düzenlemeyen. kısacası siyasetle, kesinlikle kendilerine ve yetiştirdiklerine yasakederek bulaşmayan, sarık ve cübbeyi gerginlik oluştumamak adına takmayan ve evlerinde siyasi propagandalar yapmayan dünyanın en büyük örğütlenmesine sahip cemaatdir. Fetullah gülene sadece din kardeşleri olduğu ve yapdığı bir kaç iş için saygı duyarlar. Risaliye nur adındanki son dönem ünlü islam alimi bediüzzaman'nın yazdığı son derece çağdaş ve kapsamlı olan islam dini felsefesi üzerine kitapları okur, okudukarı üzerine konuşur, insanlara saygı duymakdan, sevgi göstermekden bahsederler.***
emperyalist güçlere çeşitli menfaatler karşılığında "hizmet" eden kişilere "hizmet" ederek, kendilerini allaha ve bilimum dini degerlere "hizmet" ettikleri şeklinde inandıran; günümüzde bu "hizmet"ler karşılığı devlet dairesinde iş, jipe binen türbanlı eşler kazanan maddiyatçı olan ama işte bunu din kisvesi altına gizleyen "hizmet"karlar
özetlemek gerekirse profesyonal beyin yıkayıcılar diyebiliriz. fethullah gülen tarafından yönlendirilen, zaman gazetesi okuyan, teleonlarının arkaplanlarında fethullah gülen in resmi olan şahsiyetlerdir.
beyin yerine ne taşıdıklarını merak ettiğim sözde müslümanımsı şeyler. adları ne ise işte siz bulun. ben hiç bir sıfatı bunlara yakıştıramadım. ha sevdiğimden değil. yermek için sıfat bile yok bunları.
son müceddit said nursi'nin izinden giden ve risalelerini okuyan cemaattir.

genel adları nurcu olmalarına rağmen kendi içlerinde çok dağılmışlardır. temelde 2 ana dalda(yazıcı ve okuyucu)

yazıcılar risale-i nur'u el yazısıyla çoğaltmayı misyon edinmişken, risale-i nur'un latin alfabesine çevirilmesine karşı çıkmaktadırlar.

okuyucular ise risaleyi latin harfleriyle okumaktadır. okuyucuların ve nurcuların en çok ün yapmış hocası fethullah gülen'dir. uluslararası medya tarafından dünyada yaşayan en büyük 100 entellektüel arasında gösterilmiştir.(orhan pamuk ile birlikte)
Atatürkten nefret eden bir adamın izinden giden,onu lider belleyen tarikat üyeleridir.
bir fethullah gülen projesi, malüm para var, şartlar müsait, ortam hazır, bir ideoloji lazım ki hali hazırda bir said nursi var o da varsa tamamdır zaten. oldu mu sana bir ideoloji, şimdi gelsin paralar bozulmasın aralar.

edit: araştırılarak hatta bizzat içerinde bir dönem barınan ve yaşayan biri olaran yazılan bir fethullah gülen projesi'dir. ayıp falan da değildir. ayıp kişinin değerlerini ilgilendiren bir meseledir ki burada şahsa ait bir hakaret yoktur!!

edit 2: Bediüzzaman'ın ölümünden sonra günümüze kadar geçen süre içinde değişik kollara ayrılan cemaatin en popüler ve en etkili ismi hiç şüphesiz Fethullah Gülen oldu. bunu bilen fethullah gülen, var olan durumu iyi değerlendirerek günümüzde bunu yaşatan en büyük temsilcidir ki bunu bir proje olarak günümüzde uygulamaktadır. Mehmet Kırkıncı'yı bilen bilir ama etkili adam kimdir siz de biliyorsunuz o yüzden gerçekleri görmeniz gerekmektedir!
bir fetullah gülen projesi filan değildir. fetullahçılar da nurcudur ama sadece bir koldur. bunu bilip konuşmak gerekir. bilmiyosan da biraz araştırıp yaz kardeşim şuraya ayıptır.
edite edit: okuyucular, yazıcılar, yeni asya da fetullah projesi o zaman? yani fetullah gülen kurdu hepsini sonra yapay tarih yazdılar bu diğer cemaatleri uydurdular öyle mi? o zaman susarım.
e2: fetullah gülen cemaati en iyi işleyen, en medyatik ve en etkili cemaat olabilir ama ilk değildir. fetullahçılar fetullah gülen'in projesidir genel olarak nurcular demek yanlış olur. fetullahçılar tabii ki bazı planlar dahilinde buralara geldiler ama bunu "fetullahçı" başlığına yazmak gerekirdi.
(bkz: ağıldaki koyunlar)
fethullah gülen cemaati ile karıştırılmaması gerekendir. zira nur talebeleri said nursinin kendisinden dersler almış ve onun ilmi sayesinde bir manevi itikad geliştirmiş, toplum veya devlet içerisinde rahatsız edici bir unsur olmamış sadece inanç seviyesinde kalmışlardır. gülen cemaati gibi muhafakazarlar içinde bile sevilmeyen bir topluluk haline dönüşmemişlerdir.
yazarlar affetsin ama nurculuk ile fethullahçılık bir kefede tutulup bu başlık altında yalan yanlış yazılar yazılmış. tabi benim okuduğum kadarıyla... nurcular ile fethullahçılar kesinlikle aynı şey değildir. fethullah gülen said-i nursi'ye her müslümanın verdiği değerden öte bir anlam vermez.

neyse nurcu meselesine dönersek aleviliğe benzer bir yapısı vardır. aleviler hz ali'yi nurcular ise said-i nursi'yi ön plana çıkartır. nurcuların en büyük özelliği onları tanımazsınız. masonluk gibi gizli bir örgütlenmeye benzerler. bir şeyhleri vardır ve işleri, evlilikleri, eğitimleri bu şeyhin kontrolünde olur. şeyh şununla evleneceksin, şu işi yapacaksın dedikten sonra gerisi boştur. dışardan hiçbir insandan etkilenmezler. şeyhleri nereye onlar oraya gider. diyelim ki kardeşiniz nurcu oldu. bir daha onun evine giremezsiniz, o da size gelmez. artık size yabancıdır. okul açmazlar eğitimlerini kendi içlerinde yaparlar. kolay kolay camiye gitmezler, hacca gitmezler. en büyük hayalleri barla'ya yerleşip orda yaşayabilmektir.
(bkz: #6824095)
Alternatif eğitim sistemi oluşturup,ülkenin tüm kurumlarını ve eğitim sisteminin içini boşaltıp;tüm kadroları ele geçirmiş gruptur.
sikimde değiller de, laiklik güzel bir şey onu koruyalım deseler bunlar nurcu diye karşı çıkacak kişiler var. bozuk saat günde iki kere doğruyu gösterebilir, argümanını söyle adamın dediği niye doğru niye yanlış, nurcu zaten bu ne demek kardeşim. bir başlıkta gördüğüm mantıksız bir yazı için de geldim burada yazıyorum bu da benim eziklik ve gerzekliğim gerçi, hey dostum polemik istemiyorum tamam mı ha.
kendi zamanında said kürdi diye anılan, alim sanılan ancak kitaplarında biçok yalan olan kürt milliyetçisi cahil bir kürdün izinden gidenlere verilen addır.
bu kadar çirkin, hiçbir mantığı olmayıp sadece k.çından uydurma iftiralara maruz kaldıklarına göre baya iyi olduklarını düşündüğüm cemaat. meyve veren ağaç taşlanır.
nur satan kişiye verilen isim.
türk miletinin üzerinde yük olan topluluktur.güzelim islam dininin yozlaşmasına sebep olan topluluklardan biridir.atatürkün karşı olduğu tarikat anlayışını hala terketmeyen,üstüne üstlük uyelerinin çoğunun atatürke karşı olduğu bir gerçek olan tarikat.
(bkz: eyes wide shut)
paraya tapanlar olarak ta bilinirler.

bu cemaate mensup insanların hayatta sevdiği 3 şey vardır. bunlar; fethullah gülen, napoleon bonaparte ve en önemlisi paradır.
(bkz: nur cemaati/#8405818)

risale-i nur'u okurlar kur'an ı kerimi daha iyi anlamak için.

Allah'tan başka kimseden korkmamaları kendileri için en önemli düsturlardandır.

fahr-i kainat efendimiz, hazreti muhammed mustafa sallallahu aleyhi vesellemin sünnetine, yaşam tarzını, insanlığa öğretmen ve allah'ın kitabını bize en güzel şekilde öğreten ve bu kainatı bir ağaç farzedersek, onun hem tohumu hem meyvesi olduğunu bilen ve diğer insanlara bildirmek istemekle sahabe mesleğine ortak olmak isteyen insanlardır.

son olarak; iftiralara alışkın ve asla yolundan dönmeyecek nurcuları içinde barındırır. *

(aynısı)
asab-ı bozandır.
(bkz: nursuz)