bugün

gereksiz bir zorlamadır.

özellikle dünya bayanlar voleybol şampiyonası sırasında bu saplantı oldukça görünür bir hal almıştır.

tarafsız ve bağımsız olduğunu her fırsatta dile getiren bir yayın grubunun, bu tarz belli ideolojik gruplarca benimsenen bir nitelemeyi saplantı haline getirmesi çok ironik ve çarpık görünüyor..

milli takımımızda 15-16 yaşlarında forma giyen genç kızlarımız var onların bulunduğu takımı "kadın takımı" olarak nitelemek ne kadar zarif ne kadar kapsayıcı bir tanımlama, düşünün lütfen?

-efendim ingilizce "women" kelimesinin karşılığı "kadınlar" değil mi?
--ama şekerim aynı zamanda "bayanlar" anlamına da geliyor hatta "hatunlar" ve "dişiler" anlamına da geliyor ne olacak şimdi?

bu bağlamda, marjinallik yaparak öne çıkmak için çabalayan ntv yayın grubunu kınıyorum. ve "Men's Volleyball World Championship" ifadesini de "dünya adamlar voleybol şampiyonası" olarak takdim etmesini bekliyorum. şaşırmayın yakında başlarlar bu abukluğada...
mehmet demirkol'un neden olduğu saplantıdır.

mehmet demirkol'un açıklaması da şu şekildedir; "ergenlik çağına girmiş her dişi, kadındır." bu yüzden "bayan" kelimesi yerine "kadın" kelimesini kullanmak daha doğruymuş.
zaten 2 cinsiyet vardır.
kadın ve erkek..

bay bayan batı özentisidir. kendi anadolu halkını gelenekleri varken batıya özenmek yanlıştır
zaten "kadın ve erkek" iki cins yoktur.

dişi ve erkek vardır.

dişi de; hem batıda hem doğuda "kız" ve "kadın" olarak iki şekilde kullanılır.

ve ne "kız" ne de "kadın" dişi cinsini tamamı ile ifade edebilir !

dişi ifadesi kaba geldiği için bayan diyerek bu açık giderilmeye çalışılmıştır.

kadın diyerek anlam açısında hata yapacağınıza "hanım" kelimese odaklanın, enerjinizi ona harcayın !
yerinde bir saplantıdır.
(bkz: bayan değil kadın)
"neden yerinde bir saplantıdır" sorusuna cevap verilemeyen saplantıdır?
#9837731 ile neden yerinde bir saplantı olduğuna kendimce cevap verebildiğim saplantıdır.
toplumda karşılığı olmayan saplantıdır.
bayan değil kadındır da ondan o.
saplantı olarak görülecek bir şey değildir zira normaldir.
islamistlerin bayan deme saplantısı vardır, ntv ninki normal kullanımdır. kadın demenin kabalık olduğunu düşünen zihniyetin kafasından geçenleri merak ediyorum. çünkü cinsiyet belirten diğer kelime erkek kabalık addedilmiyor. kavram olarak bile kadın ı düşününce, telaffuz edince aklından utanmanı gerektirecek şeyler geçiyorsa, zaten sorun sendedir. kadın yerine bayan diyerek cinsiyeti bastırmaya çalışma yoluna gitmemektedir sadece.
herhalde programa katilanların bakire olmadığına inanıyorlar olsa gerek.
öyle mıy mıy mıy bayan diyenlere sinir oluyorum lan zaten ben de.

kadınsa kadın işte. bayıldığım saplantı...
erkek voleybol milli takımına bay voleybol milli takımı denmediğine göre yerinde bir saplantıdır.
çok yerinde bir saplantıdır zira gerekçeleri için; http://www.bayandegilkadin.com/
dilde cinsiyetçilik yapmama saplantısıdır.
körü körüne sahip çıkılan bir saplantıdır.

islamilikle, kadın kelimesinden rahatsız olmakla ne ilgisi var ?

sapla samanı karıştırmamak gerekiyor.

gereksiz bir alınganlık...ve yanlış bir algı.

yani "kadın" kelimesinin kullanımındaki anlam üzerine yoğunlaşıp "bu anlam kadınları yüceltiyor bolca kullanalım" demek çok anlamsız.

dünyanın her yerinde evlenmiş ve berak dişilerin ifade ediliş biçimi farklıdır. bu tarihsel bir uygulama.

bu uygulamanın doğru olup olmadığı başka bir tartışma konusu -şahsi fikrim doğru olmadığı, yani erkek nasıl bütünsel bir anlam katıyorsa kadın da öyle olmalı-

ancak tutarsızlık şurada ki;
-burası önemli-

diğer dillerde de evli-bekar söylemindeki farklılıklar kaldırılmaya çalışılıyor, en basitinden ingilizce'de miss-mrs yerine ms tercih ediliyor artık...
bu bağlamda bizim kadın kelimesi savunucuları bu kelimenin yerine farklı bir kelime ile bu bütünlüğü sağlamaya çalışsalar daha tutarlı olmaz mı?

halihazırda ortaya koyulan uygulama buna bir çözüm değil.

yani kadın kelimesini kullanalım, eee...kadınlar üzerindeki cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldıralım...

yok böyle bir şey...sihirli bir değnek değil bu...
çok sayıda kadın spiker çalıştırmasından kaynaklanabilecek durumdur.

belki haberi okumadan önce metne göz gezdirdiğinde "bayan" lafını görünce "ben bunu okumam, ayı mısınız, bu ne?!" diyorlardır.
mehmet demirkol adlı "herşeyibilen" adamın sebep olduğu durumdur. mehmet demirkol'un bilmediği bilemeyeceği bir şey yoktur. fuat akdağ'la yaptığı programı bir kez dinlemeniz yeterlidir.
hürriyet, medya towers tada yapılan söylem.
nasıl ki erkek olana erkek deniyorsa kadın olana da kadın denmeli bence. kimse adam demiyor, o zaman neden bayan densin?
bayanın asıl zorlama bir tabir olduğu düşünüldüğünde yerinde bir saplantıdır.
saplantı değildir o doğrusudur. ben arada karı da diyorum ama kıro modundandır.
doğru olandır, yıllardır yapılan yanlış hitap tarzı yavaş yavaş düzelmeye başlamaktadır.
kadın sözcüğünü ideolojik gruplara maletmenin mantığını anlamak ne derece mümkündür bilemem zira sosyoloji ve hukukta da değer yargısı taşımaması açısından kadın sözcüğü kullanılır.