bugün

sınavlardan önce can sıkıntısı ile yapılan durumdur. "neden düzgün bir şekilde defter tutmuyorum ki?" diye söyletir.
defterle alakasiz bir sekilde kagitlarda bulunan ve sagdan soldan cikan notlari bir araya getirmeye calismaktir. eger sinavdan onceki aksam baslanirsa notlari duzeltmeye asla sinava calisilamaz, cok zaman alir..
herhangi bir kağıda yazılıp daha sonra deftere geçiririm diyen öğrencinin hedeflediği fakat genel olarak yapmadığı eylemdir.
yazarak çalışma yöntemini kullanan insanlar için gayet sıradan ve basit bir durumdur. her sınavdan önce her dersin notlarını en az iki kere en baştan yazmak farzdır. yazı yazdığınız elinizin parmakları, hatta bileği bile ağrır bi süre sonra ve insana keşke okuyarak ezberleyebilsem dedirtir. genede anatomiyi ezberlemede çok faydası olduğu tartışılmaz bir gerçektir.
en iyi ve akılda kalıcı ders çalışma yöntemi.
bir de notları temize çekememek vardır ki o, bundan daha beter bir durumdur. zira, notu yazan er/hatun kişinin yazdıkları okunmuyordur.

burada, notlar okunuyorsa çekersin temize. notlar okunsun, ben temize çekmeye razıyım hacu.
final zamanı geldiğinde bu tarz şeyler görmek mümkün dedirten başlık.
an itibariyle birincil uğraşımdır.
eski haliyle daha çok zevk veren temize çekildiğinde aynen defteri kapatıp bir daha yüzüne bakmama durumuna neden olan hareket.
çok yorucu bir durumdur. insana ya baştan düzgün yazsaydım ya da böyle karışık şekilde idare etsem mi acaba düşüncesini olşturur.
okula sadece kendisi ve emektar kalemiyle gidilmesi durumunda, temize çekilmiş not aramak da farklı bir boyutudur.