bugün

nevruz kelimesinin farsça olduğunu söyleyip nevruz'un fars bayramı olduğunu savunan cahillere şunu hatırlatmak gerekir:
iran denilen bölgeyi 900 yıl boyunca (1920'lere kadar) türkler yönetmiştir ve iran denilen ve fars şovenizmi ile yönetilen devletin nüfusunun yarısı türktür, oğuz türküdür.
(bkz: haray haray men türkem)
Kürtler nevruz nedir bilmezken türkistan coğrafyasında şairler nevruza şiirler yazıyordu halk kutlamalar yapıyordu. Varsa yüz yıl önce yazılmış bir şiiriniz bi kutlamanız bizimdir deyin. Ahmet cevadın birden fazla şiiri vardır şehriyarin yine öyle bakın çin kaynakları filan deyip işeme ve sıçma komutlarından başka fonksiyonu olmayan beyininizi yakmiyorum. Bir kaç şairin nevruz üzerine yazdığı şiirlerden söz ediyorum. Var mi kürtlerde geçmişte nevruza şiirler yazan? Kürtlerin nevruz kutlamaları kaç yıllıktir mazisi nedir amk.
ya nolcaktı türk bayramı tabiki de hep birlikte bir gün mutlaka tüm türk devletleri ile turanda buluşacağız..
adriana lima da diyarbakirli zaten. (bkz: nevruz a kürt bayrami diyen tip)
ırkçılık da zirve yapmış saçma bir yazar başlığı. yazım olarak newroz kürtçe bir dil ama nevruz sadece ne kürt ne türk bayramıdır. ayrıca, 2. yüzyılda iran da ilk kutlanmaktadır. türklerde ise, m.ö. 8 yüzyıldan beri yani göktürkler'den bu yana gelen bir bayramdır. buna mütakip, Farslar, Kürtler, Zazalar, Azeriler, Anadolu Türkleri, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklar tarafından kutlanan geleneksel bahar bayramıdır.

Azerice: Novruz, Farsça: Noruz, Kürtçe: Newroz, Özbekçe: Navruz, Türkmence: Nowruz, Kazakça: Naurız, Kırgızca: Nooruz, Kırım Tatarcası: Navrez

biraz araştırın lütfen, bayramları da ayırmayın. taşkınlık çıkarmayın.

(bkz: nevruz)
newroz'u bilmem de nevruz türk bayramıdır.
Newroz ne arkadaş, nevruz, türkler kürtlerden daha geniş coğrafyaya yayılmıştır, asyanın bahar bayramıdır. Kürt arkadaşlar neden nemalandı hiç anlamadım.
noeli de milli bayram sanan örümcek kafalı tip.
(bkz: balkanlarda nevruz kutlamaları/#27063864)
nevruzdur öncelikle. insanların baharı kutladıkları bir bayramdır. bu bağlamda türk yada kürt diye ayrılma kavramı sadece insanlık sıfatına kendini sığdıramamış, başka kılıflar arayan canlıların algı yaratma çabasıdır.
Newroza Türk Bayramı demiyoruz zaten."Nevruza Türk Bayramı" diyoruz.Bilginize...
Bahar sadece Kürtlere mi geliyor diye sordurtan başlık. Ulan bir kere de kendiniz bir şeyler üretin de 'hakikaten yapmış adamlar' diyelim.
Saçmalamaya yüz tutmuş tiptir. Newroz, kutlamak isteyen herkesin bayramidir.. Bunun türkü kürdü lazi olmaz.

Ben hep beraber kutlayalim diyorum adamlarin dediğine bak mk.
aklınızın alacağını bilsem şu başlıktaki görsele bakın derdim.

kürt, lütfen;
(bkz: 1953 yılı gülhane parkı nevruz kutlamaları)
(bkz: 1921 yılı ankara nevruz kutlamaları)
Amına koyduğumun hainleri illa birşey kutlamak istiyorlarsa anasının amını kutlasın.

nevruz türkün simgesidir.
Adamların ne bir tarihi var nede kutlayacak bayramları. Nevruzuda bizden çaldılar.
Nevruza "newroz" diyen tip'in beyanı.
Ergenekon Dağını delerek kurtulmuş şanlı Muz cumhuriyeti soyunun bayramıdır. Kürtler falan hikaye.
Onun yazımı bir kere newroz değil nevruz dur va evet türk bayramıdır. Ülkemizin her şeyinde gözünüzün olması gibi ondada gözünüz vardı ve kendinize mal ettiniz. inşallah o newroz size iyi girer birgün.
tarih bilen tiptir.

nevruz türk milletlerinin tümünün bayramıdır.

ha kürtler de kutlamak istiyorsa şımarmadan kutlasınlardır. fazla hır gür çıkarmaya gerek yok.
Hem düşman belle hem newroz deyip bayramımızı kutla.

Nevruz Türk'ün bayramıdır. Selam olsun Turan illere
ergenekon dan çıkışımızı simgeleyen bayramdandır, lakin ergenekondan çıktığımız vakit kürtler tarih sahnesinde var mıydı ?
(bkz: nevruz) *
Türk bayramı diyenlere faşist diyen, ancak bayramın kürt bayramı olduğunu iddia eden enteresan bir beyin yapısına sahip ( üzerine oturmaktan sanırım ) bölücü, ırkçı, ayrımcı görüşün sahiplendiği başlıktır.
Nevruz*un nevruz olduğunu bilen tiptir. Kendine ait olanı sahiplenir.