bugün

türkiye'nin ünlü kumarbazlarından necip fazıl kısakürek'in istanbul heybeliada'daki deniz lisesinden atılma sebebidir.

evet bugün siyasal islamcıların deliler gibi sevdiği ünlü kumarbaz necip fazıl, o zamanki adı bahriye mektebi olan deniz lisesinde okumuştur.
hem de nazım hikmet ile birlikte.
lakin okudukları dönemde nazım hikmet milliyetçi, necip fazıl ise solcudur.

o günleri necip fazıl şöyle anlatır.

--spoiler--
“Yahu sen ne diyorsun? Ben sağcıymışım da, Nazım solcuymuş da, biz düşmanmışız da, yok daha neler, ulan hıyar, biz Nazım ile bütün gün siyaset tartışır; akşam olunca da Beyoğlu’nda kız tavlardık, ne diyorsun sen be!”
--spoiler--

necip fazıl ve nazım hikmet'in deniz lisesi yıllarından fotoğrafları;
görsel

neyse...
1917 yılına gelindiğinde nazım hikmet deniz lisesi'nden mezun olur.
sınıf arkadaşı necip fazıl'ın ise eğitimine 1 yıl daha ilave edilir okul yönetimi tarafından.
bu 1 yıllık uzatmanın sebebi de ahlak notudur.
necip fazıl bir bahriyeli olabilecek ahlaka erişememiş, ahlak yönünden sınıfta kalmıştır.

tabi necip fazıl buna çok içerler.
ertesi sene girdiği bütün sınavlarda boş kağıt verir ve sıfır numero alır, böylece okuldan kaydı silinir.

üstat necip fazıl ahlak yoksunluğu dolayısıyla bahriye mektebinden mezun olamaz ve hayatına ecnebi kadınların peşinde, yüksek kaldırımın batakhanelerinde ve kumarhanelerinde devam eder...

ahlak önemli arkadaşlar. zaten ahlak yoksunu birine ancak hırsızlar, yolsuzlar, rüşvetçiler sığınır. öyle de oluyor...

bonus;
(bkz: necip fazıl ın örtülü ödeneği tırtıklaması)

#tarih
özet geçecek olursam; necip fazıl tescilli ahlaksızmış ve ahlaksızlar sahip çıkmış.
Okulun içinde de kumar oynamıştır belki.
Zira kendisi milletten Allah kitap diye para toplayıp kumara basmayı çok severdi. *
Üstad yüzme bilmeden suya dalarmış onun için olabilir.
Üstad çocuk Yaşta deniz lisesi’nden koparılmış olsa da içindeki deniz sevdası hiç bitmemiş adeta denize hicret etmiştir.

“Bıraktım gerilerde
Kaçar gibi yangından.
Rüzgarların ardından
Baktım da süzgün süzgün
Kurşun yükünü gönlün
Tüy gibi hafiflettim.
Denize hicret ettim”

Bir çocuğa ahlaksız yaftası vurmak insanın kendi tiyniyetine göre davranmasıdır.
hayır sananane hem de bize ne. senin ne alakan olur ki necip fazıl kısakürek ile. tamamen ideolojik dürtülerle yapılan bir hareket. hayat bu kadar mı boş lan.
Necip Fazıl yabancı bi kumarbaz olsa beğenirdiniz ya da ilginizi çekerdi. Kadın düşkünü diyorsunuz. geceleri açılan başlıkları girilen enrtyleri bizde görüyoruz. ewed