bugün

kemalizmden kurtulana kadar mücadeleye devam etmelidir. evet hatta net ötesi..
ne olacağını ne olacağı zaman göreceğiz inşallah ama bence parti meselesi benim için mesele değil. pandemi var, normalleşme de var böyle yaşıyoruz.
Şu sıralar sık sık iç çekilerek söylenen Bir soru.
Bunlar çok iyi günlerimiz, çok daha kötülerini göreceğiz.
yeșillendireyim dedim. okuma yazması olanlar 5 dakikasını ayırıp ilk entryi okusun.

t; cevabını merakla beklediğim sorudur.
kişisel olarak kendimizi geliştirmiyoruz. okumuyoruz, öğrenmeye çalışmıyoruz, tecrübe etmiyoruz ve hep en kolayına kaçıyoruz. öncelikle donanımlı ve kendini geliştirmiş bireylere sahip bir toplum olmak gerek. üniversite okumak da çare değil. bilgisizlik, anlayışsızlık diz boyu. jet fadıl yine ortaya çıksa, bir proje daha patlatsa yine milyonlarca lira tokatlamazsa birşey bilmiyorum.
Sırf müşteriyi bağlamak için "Ne olacak bu memeleketin derdi" geyiğini anlarım da; orurup saatlerce Yunan ekonomisini düzeltmeye çalışmak da nedir arkadaşım?
Oturduğum evin 500 metre ilerisinde bir grup. Oruspu çocukları tarafından heryerin yakılıp yıkıldığını görünce kendi kendime sorduğum soru.
Ülke yoldan çıktı bok gibi bişey oldu.
bu aralar sık sık sorulan sorudur. adam gibi günümüz geçmiyor.
Ülkedeki bütün muhabbetlerin dönüp dolaşıp geleceği yerdir. Kaçarı yoktur.
ilk kez jöntürkler tarafından sorulan sorudur. hemen sonra, (bkz: mustafa kemal) ve arkadaşları kıyıda köşede, kendi kendilerine bu soruyu sorup, çözüm arayışlarına girerler. devrim hayalleri değil, yakın zamanda gerçekleştirecekleri planlarıdır. ve hiç zaman kaybetmeden, canlarını ortaya koyarak çalışırlar. pek çoğu şehit olur. ama çok değil bir kaç yıl sonra, başarıya ulaşıp, demokrasi'yi tüm memlekete anlatıp, cumhuriyet'i kurarlar.

biz ise sosyal mecralarda, kendi kendimize konuşalım. bizi, kimin nereye sürüklediğini tüm çıplaklığı ile görmemize rağmen susalım.
Bok yoluna gidicez gibi en azindan vatana hizmet ederken serefimizle gitsek dedirten baslik.
böyle bir soru sorulunca klişe olarak gören beyin ya da sittir et diyen bir kafa olduğu sürece bu soru sorulmaya devam edecektir üstad.
(bkz: kahvehane muhabbeti)
satıp kurtulacağız.

alıştık zaten.
klişe soru.

bu geçmişini siktiğimin on yıllık sürecinde öğrendiğim bir şey var ki o da amk artık böyle aşkın ızdırabınındır arkadaş.
bunlar ayık kafayla ülkeyi bu hale getirdilerse iki ayran içseler nolur kimbilir.
Eskiden siklikla sorulabilen bir soruydu. Simdi sorulacagi masa ve hayat yasaklarla doludur.

Artik kafam ayik, sagolun. sahi ne olacak bu memleketin hali?
Herkes kendi evinin önünü süpürürse, her yer tertemiz olur.
Herkes kendine bakar ve kendini düzeltirse, memleket, memleket olur.
ne olacak bu fener'in hali sorusunun eş anlamlısıdır.
kahvede ki futbol muhabbetinden memleket meselesi konularına geçişi başlatan cümle.
genellikle 3-5 dubleden sonra hemen hemen tüm masalara meze olan finalden önceki muhabbettir.

ayık kafa ile çözülemeyeceğinden, biraz nahoş kafa ile tüm sorunlar çözülür.

bazen o kadar aydın fikirler çıkar ki hükmetlerin değerlendirmesi gerekmektedir.
kahve önündeki emekli amca repliği. memleket sorunlarını gerçekten tartışmak isteyen adamın kuracağı cümle değil. sadece muhabbet açılsın isteyen amcanın sözleri.
- ne olacak bu memleketin hali burhanettin?
+ benim başa geçmem lazım kardeş, aksi takdirde böyle gelmiş böyle gider.
(bkz: ben bilmem tayyibim bilir)