bugün

en gec lise ikide okunmuns olmasi lazim gelen,sonra mevut lise voltran gazi kaybedildiginde bayabilecek ,uc ciltlik cernisevski kitabi!
Çernişevski nin Petropavlovsk zindanında yazdığı romanı. Lenin Ne yapmalı yı bu romandan esinlenerek yazmıştır ; Kropotkin e göre dönemin Rus gençliği için bir tür siyasal program niteliğine bürünmüştür.

defalarca okunabilecek , geçerliliğini yitirmeyecek romandır.
cevabı aşağıdaki gibi olan soru cümlesi.
''herhangi bir şey 'benim' ülkem için değil, insanlık için;
'benim' dinim için değil, tüm insanlarda doğmaya başlayan bilinç için;
'benim' türüm için değil, doğadaki tüm canlılar ve tüm doğa için yapılmalıdır.''*
yeni insan modeli olarak sosyalist insan tipinin nasil dogdugunu cok guzel anlatan cernisevski kitabi.
her okuduğumda vera'nın atölyesinden, hem de aynından açmak istiyorum.
yazarı çernişevski' dir. kollektif hayatı ve kadın erkek ilişkilerini çok iyi irdelemiş bir kitaptır. evli bir çiftin farklı odalarda kalıyor olması, her ikisinin de kendilerine ait özel hayatları olduğu ve bu sınırın aşılmaması gerektiği çok güzel ifade edilmiştir. bir insanda var olması gereken çoğu özelliği acizlik olarak gören ve kendini aşktan dahi esirgeyen rahmetov karakteri ise insanın egolarını yansıtmaktadır.
alter yayıncılık ın 2 ciltini birleştirerek piyasaya sunduğu çernişevski kitabıdır. romanın örgüsü diğer kitaplardan oldukça farklı bir yapıdadır. yazar sık sık romanı duraklatıp okuyucuyla muhabbet eder, bazen dalgaya alır. bu kısımlarda çernişevski nin müthiş dehası ön plana çıkar, romandan zevk alırsınız. bununla birlikte kitapta düşük yoğunluklu bir aşk konusu vardır ve açıkçası pek de heyecanlı bulmadığım bir aşktır. ayrıca kitabın en önemli özelliklerinden birisi de ilkel komünal yaşamı ustalıkla örneklemiş olmasıdır. basit bir işçi konseyi kurarak kapitalist algıya kitabında alternatif sunan çernişevski için k.marx ''burjuva iktisadının iflasını ustaca ortaya koyan büyük rus araştırmacısı ve eleştirmeni'' ithafında bulunur.
biraz uzun ancak güzel olan bir cernisevsky kitabı.