bugün

oryantalizmi anlamamızı sağlayan ibadet. beyaz adam gelmiş haçlı seferleri için asya'ya, mütemadiyen yere kapaklanan insanları görmüş ve kendini üstün sanmış ister istemez.
günün bir saatini vermek zor mu? şimdi size namazın faydalarını söyleyeyim. 5 vakit namazını kıl, bahane yok kılmamak için. illa ki bahanen varsa kaza yaparsın zaman geçtiyse. sabah namazına kalkamıyorum mu? kardişim kalk, kıl namazı geri yat çok komiksin. hem ibadet olduğunu geç, beden egzersizide yapmış oluyosun. annemin boynunda sorun var, namaz kılarken selam verince egzersiz oluyormuş. yogadanda süper, huzurlu. bir de, eğer 5 vakit namazını kılarsan Allah "cennet" vaadediyor. kıyamet günü pişman olmazsın merak etme. bir de, geç mi kaldın, yıllardır kılmıyor musun? geç değil. hem tevbe et, hem de bi namaz var, annem, ninem, mevlüt yapan hanım teyzeler biliyo. akşam namazından sonra 6 rekat kılıyorsun, bir kaç yıllık namaza bedel. günahların affolur ayrıca her namazda.

Allah buyuruyor ki, "söz veriyorum ki, namazlarını vaktinde, doğru olarak kılana azap etmem, onu sorgu-suale çekmeden Cennete koyarım") [Hakim]

(Namaz, Allahü teâlânın hoşnut olduğu bütün amellerin en faziletlisidir. Rızkın bereketi, duanın kabulüdür. Kabirde ışıktır. Sıratı yıldırım gibi geçiricidir. Cennette başa taçtır. imanın başı, gözün nuru ve Cehennemden kurtarıcıdır.) [Miftâh-ul-Cennet]

(Cennetin anahtarı namazdır.) [Darimi]

(Allah, 5 vakit namazı farz kıldı, eksiksiz edâ edeni Cennete koyacağına söz verdi. Namaz kılmayana verilmiş bir sözü yoktur, buna dilerse azap eder, dilerse Cennete koyar.) [E.Davud]

(Ümmetimin fesâdı zamanında sünnetime yapışan, [yani Ehl-i sünnet olan] ve beş vakit namazı cemaatle kılanın amel defterine her gün yüz şehid sevabı yazılır.)
"allah'ım ne olur nasib et" duasına makbul olan beşerin ibadet şeklidir.
şimdi en sevdiğim gibi davrandın, şimdi beni en çok seven gibi davrandın. şimdi, muhammed (sav) gibi davrandın.
allah'ın kullarından istediği başlıca emirlerindendir. farzdır, islâmın 5 şartından biridir. kur'an-ı kerim'de nasıl ve ne zaman kılınacağı üzerinde pek bilgi olmamakla beraber, hz.muhammed'in(s.a.v) hadis-i şeriflerinde sıkça nasıl, ne zaman, kaç rekat kılanacağı belirtilmiştir. ayrıca namaz kelimesinin bi diğer anlamı da "salat"tır. yâni salat bünyesi içerisinde duayı, ibadeti besler. bu iki kelimeyi birbirinden ayırmak çok salakça olacaktır.
hatırlamaktır. yaradanı, resulü...

anlamaktır. gerçek aşkı,

farketmektir. acziyetini,

ve anlaşılmaktır. en zor anlarda alnını koydun mu secdeye vardın mı huzura yalnız olmadığını öğrenmektir.
zamanım yok diye bi bahane olamaz bence.. uğraşamıyorum diye bir bahanede.. ezanda 'kurtuluşa gel' deniyor, sen kılmayıp 'yok abi ben gelmiyom' diyosun. Allah'ın huzuruna çıkmayı reddediyosan, ne diyim abicim sana. ama yok efendim 'ben paşa paşa cehennemimde yanarım' diyosan, o ayrı. tabii namaz kılmayan cehenneme gidicek diye bişey yok zaten, her şeyi Allah bilir, o karar verir. aslında günde 1 saat dedikleride tam anlamıyla 1 saat değil. bir günde farzıyla,sünnetiyle, vitiriyle 40 rekat namaz var. denedik gördük 1 rekat 1 dakika sürüyo. 40 rekat 40 dakika sürer. al sana 20 dakika tasarruf. ayrıca, bunada laf eden varsa, sünnetleri, vitiri kılmasın, sadece sevaptan mahrum kalır. geriye kalır 17 rekat! ortalama 15 dakikada bir günlük 5 rekat namazı rafa kaldırdın ! önemli olan farz. ama tabii sünnet kılsak ne mutlu bize efenim. yani neymiş bahane yokmuş. gelip bana bahane söyle, anında cevapliyim. uğraşamıyorum mu? uğraşma tamam, sana cennete mi cehenneme mi gitmek istiyo musun, ona göre diye sormazlar. çok uzun sürüyo. NE!? 15 dakika mı uzun!!! Bi günde 1440 dakika var, 15'ini vermek güç.. hemde her gün bu 15 dakikayı verdin mi, al sana cennet kardeşim! seçim senin.
Namazı doğru kılanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.) [i.Ahmed]

Her peygamberin ümmetine son nefeste vasıyeti namazdır.

Namaz, çok önemli bir ibâdet olduğu için, namaz kılmıyanın imanla ölmesi çok zayıf bir ihtimaldir. Namaz kılmıyanın kalbi kararır, diğer günahları işlemekten çekinmez.

Tadil-i erkana riayet etmek vaciptir. Namazın vaciplerinden biri bilerek terkedilirse, o namazı tekrar kılmak vacip olur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

Hırsızların en büyüğü, namazından çalandır. Yani namazın erkanına riayet etmez, rükû ve secdelerini hakkıyle yerine getirmez.

Herkesin namazında, kalbin hazır olduğu kısımlar yazılır. Kalbin hazır olmadığı namaza, Allahü teâlâ nazar etmez.

Münafıklara en ağır gelen namaz, yatsı ile sabah namazını cemaatle kılmaktır. Bunlardaki ecri bilen, sürünerek de olsa, cemaate gelir.[Buharî]
islamiyet gelmeden önce zaten var olan ritüel. Put denilen ahuramazda ve ehrimen gibi bir zamanlar isimleri olan ve simge oldukları zamanının halkı tarafından da bilinen nesnelere karsı secdeye yatılırdı.

Son peygamber Hz. Muhammed bunu direkt kaldıramadı ve putları kapattı (Kabe). Tabii ki bu da engel olamadı cünkü insanlar kapalı da olsa orada bu heykellerin oldugunu biliyorlar ve ritüele devam ediyorlardı.

Modern insanların namaza yaklasımı saglık icin olsa da eski insanlar daha farklı anlamlar koyuyorlardı. Muhtamelen daha anlamlı.
ha bugün ha yarın diye diye bi türlü başlayamadıgım ibadet...
Allah'a itaat ve şükür etmenin belirtisidir. Farzdır.
bu gece itibarıyla sözlük yazarları tarafından girilen entrylerde ve sol frame'ye çıkan başlıklarda sıkça adı geçen ibadettir.

çoluk çocuğa eğlence aracı oldu ya. ben daha bir şey demiyorum.
miraç'ın en güzel hediyesidir 5 vakit namaz.
Başını secdeye koyduğunda Allaha en yakın olduğun anmış..
islamın 5 şartlarından olup ergenlık yaşına girmiş her kişinin kılmakla yükümlü oldugu,insanı kötü olayalardan uzuklaştıran yaradana duyulan minnettarlıgı en güzel şekilde ifade edilen,kılındıgı zaman ınsanın içine huzur dolduran aynı zamanda da yapılan rukülarla secdelerle insanın dınç kalmasını saglayan bir ibadettir.Peygamber efendimin sözüyle ''Namaz dinin diregidir...
kuran'da haber verildiği üzere insanı kötülükten alıkoyan, allah'ın farz kıldığı ibadet.
insana anlatılmaz bir huzur veren, tüm kötülüklerden arınmaya, merhamete,iyiliğe teşvik eden, allah ın farz kıldıği ibadetlerin en hayırlılarından biri.
uzun bir bunalımdan sonra anladım ki insanoğlu için tam bir şarj aletiymiş. *
bir hadis-i şerif e göre; "namaz dinin direği, gereklerin gereği" dir efendim ama ilginçtir ki oruç tutmak insan nefsine daha zor gelmesi gerekirken, 30 gün gık demeden oruç tutabilen kişilerin çoğu 5 vakit namaz kılmaya gelince üşengeç oluyorlar. evet buna bende dahilim.
ayrıca, namaza başlayan insanda, kıldığı namaza yaraşır şekilde davranma güdüsü oluştuğu için, insan ilişkilerinde olumlu etkisi vardır. birine sinirlendiğinizde sinirinizi yenmeyi öğrenirsiniz, dedikodu yapacağınız varsa vazgeçip susmayı falan.
namaz güzel ibadettir. yalnız benim şahsi fikrim şu ki, yaptığı her şeyi cennetten yer kapmak istercesine yapanların tersine, yalnızca bize verdiği tek bir kıl için bile gece gündüz namaz kılsak yine de yetmeyeceğini bildiğimiz Allah' a şükretmek ve onun rızası için yapmak gerekir. cennet onun bileceği iştir. baştan "amanin namaz kılmazsam cennete giremem vallahi" demek bana bin kat daha çıkarcı bir davranış gibi geliyor.
allah, tanrı adına ne derseniz deyin, "evrendeki her şeyi yaratabilecek güçteki" mucizevi bir varlığın fazlasıyla "alçakgönüllü olması" lazım gelirken, "yarattıklarım günde 5 vakit 40 rekat bana tapsın ve sürekli bana dua etsin" diyebileceğini düşünüyorsanız "eğilip bükülmeye" devam edin, biz bu akıldışı kandırmacaya karşı "dik durmaya" and içtik!
eğilerek yükselmek.
namaz kılmasak bakın neler oluyor?
sabah namazını kılmayanın: yüzünde nur kalmaz
- öğle namazını kılmayanın: rızkından bereketi kaldırılır
- ikindi namazını kılmayanın: vücudunda kuvvet olmaz
- akşam namazını kılmayanın: evladının hayrını göremez
- yatsı namazını kılmayanın: uykusunda rahat edemez

dünyadaki cezası

- ömrü kısalır
- salihlerin (nur) simasını yüzünden siler
- yaptığı hiç bir amele sevap vermez
- duası allah katına çıkmaz
- dünyadaki bütün mahlukat ona buğuz eder
- salihlerin duasından nasibini alamaz

ölür iken

- zelil olarak ölür
- aç olarak ölür
- susamış olarak ölür (ne kadar içerse içsin susuzluğunu gideremez)

kabirde

- allah kabrini daraltır. (kaburgaları birbirine girer)
- kabrinde ateş yanar
- allah ona yılan musallat eder ki kiyamete kadar ona eşlik ederek (vurarak) kıyamete kadar azap eder

kiyamette

- allah ona yüzünün üzerinde sürünerek mulat eder ceheneme kadar
- allah ona gazapla bakar ki yüzünün eti eriyip gider. (alıntı)
(bkz: ibadet)
eğilerek yükselmenin adıdır namaz.
günümüz türkiyesinde gösteriş amaçlı olanı çoktur.
(bkz: yat kalk moruk)