bugün

somali'de islami gurupların verdiği fetvadır..

islam'ın ilk devirlerinde de bu şekilde uygulandığı bilinmektedir..

ama şimdi birileri çıkar gene ''yok o öyle değildi,şöyleydi vs'' der..

öyle değil de ya neydi ?? suudi arabistan'daki uygulamalardan ve din polisinden haberin yok mu ?

''yok arapları boşver..onlar bilmiyor'' der şimdi birileri..

ulan adamın ana dili arapça..kuranı anadilinde okuyor..senin gibi tefsirleri,mealleri okumuyor..orjinal anlamından anlıyor kuran'ı..

o adam bilmeyecek de sen mi bileceksin ?

bu ülkede çoğu kişinin kuran'ı açıp okumuşluğu bile yoktur..

herşeyin kuran'da yazdığını sanan, okumadığı kitabın dinine mensup olan ve dini sadece gelenek olarak yaşayan insanlardır bunlar..ibadeti de işte ezan okununca müziğin sesini kısmak,evrimi savunan kişilere evrimi bilmediği halde saldırmak falan filan vardır..

he birde bunlarırn içlerinde cumadan cumaya namaza giden ve ramazanda oruç tutanları da vardır..böylesine dindar derler kendi aralarında..

ama hepsi kendi tabirlerince zina da yaparlar, içki de içerler, kumar da oynarlar, kul hakkı da yerler..

http://realhaber.com/news_print.php?id=5137
eğer gerçekse; vahhabilerin verebileceği fetvadır. ehli sünnet ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

detaya girmiyorum.
şapka takmayanı asmaktan daha kötü değil.
işte gerçek islam tam da bu.
Yok daha neler. Herkes kendi gunahindan sorguya cekilcek.
Kilar kilmaz kendini baglar...
Olması durumunda ateisten çok tatlı su müslümanı öldürülecektir.
islamda esas alınacak tek şey kuran'dır, bu tarz fetvaların yeri yoktur.
Neden bu kadar şaşırıldığını anlayamadığımdır.

http://m.uludagsozluk.com.../#PhotoSwipe1413130469082
namaz kılmadığı için uzunca bir süre cehennemde yanacağı bildirilen insanları, namaz kılmadıkları için cezalandırmayı düşünen sözde müslüman.
allah'ın yakacağına inanıyorsanız neden kendiniz cezalandırıyorsunuz? allah'tan üstün müsün?
allah'ın yakacağına inanmıyorsanız neden allah için adam öldürüyorsunuz?

(bkz: cenneti garantilediğini sanmak)
baskın görüş namaz kılmamanın dinden çıkarmadığı yönündedir.
çok büyük günahtır, orası ayrı.
bir yerinizden element uydurmayın.
insanları dinden soğutmayın.
evet islamda kuvvetli görüşe göre namaz kılmayan kafirdir ve öldürülür.

şafii, maliki, hanbeli, ebu musa, taberi ve nevevi gibi hukukçular bu görüştedir. delillleri ise bakara 143 ve ilgili hadislerdir.

sadece ebu hanife ye göre namaz kılmayan hapsedilir ve dövülür.
Şafi mezhebinde emredilendir
Bu mezhepte hak mezheplerdendir.
Yani doğru yoldan olduğu söylenir.

Hak mezhep kavramının ne kadar anlamsız olduğunu görebiliyorsunuz umarım.
Hani hak mezhep doğru yol ya. O zaman bu bir emir gibi bir şeydir. Safilerin uygulaması gerekir.
yok mu?
saçmalamayın, islamda her şeyin sonu ölüme çıkar. mesele şuradadır: öldürmek için müted olması lazım. işte adamı mürted yapman içinde adamın islama ters şeyler yapması lazım.

mesela namaz farz ve buna uymuyorsan o halde sen dine karşı geliyorsun ve hop oldun mürted, sonrası zaten kolay. ölürsün!

Hanefî'lere göre: (ed-Durru'l-Muhtâr, I, 326, Merakil-Felah, 60)
Tembellik sebebiyle namazım kılmayan kişi fasık olup, böyle bir kişi haps edilir ve Namazıkılıp tevbe edinceye kadar vücudundan kan akacak şekilde dövülür. Ya tevbe edip namazını kılar yahut hapishanede ölür.
Ramadan orucunu Terk eden kimse de bunun gibidir. Namaz ile orucun farz olduğunu inkâr etmedikçe yahut bunlardan birini hafife almadıkça, meselâ, Ramadan'da herhangi bir özür olmaksızın oruç tutmamak gibi bir suç işlemedikçe öldürülmez.
Bunun dayandığı delil Hz. Peygamber (s.a.v.)'in şu hadisidir:
"Müslüman bir kimsenin kanı ancak üç şey sebebiyle helâl olur: Zina eden dul, cana karşı can, dinini Terk edip cemaatten ayrılan kişi (murted)."
(Buhari ve Muslim)

http://www.mumsema.org/na...-hadisler-ve-ayetler.html
tamam. sen yat uyu hadi.
orta çağ görüşüdür. o zamanlar da cadı denileni yakarlardı.
(bkz: saçma sapan konuşma la)

Ya amk! 26 yaşında bi adamım. Babam ben doğmadan bir sene önce içkiye tövbe etmiş, namaza başlamış. Zaten onun dışında ne kul hakkına girer, ne de dinen sakıncalı bir durumun içinde yer alır. Bak bugüne kadar 1000 tl kredi bile çekmedi, gerisini sen düşün.

Şu an büyük bir firmada yönetici kadrosunda çalışıyor, 6 ay önce ben özeldeyken o firmaya mühendis alacağını söyledi, sende başvur dedi. Ben tabi biraz lakayitim, özelde de çalışıyorum, başvuruyu biraz geciktirdim ama işe alınacağım neredeyse şirketteki herkes tarafından biliniyor. Bir akşam geldi, harita mühendisi aldık bugün dedi, küplere bindim. Ya nasıl alırsın, şöyle böyle.

Bak dedi, ben emekliyim çalışıyorum, senin de iyi kötü bir işin var, durumumuz Allâh A şükür.ama bugün bir çocuk geldi, babası yok, annesiyle yaşıyor, annesinin bir tek maaşı varmış, mezuniyeti de senden iyi, çalışmamış hiç ama 1 ayda öğrenir işi dedi. Zaten kim işe başlarken tecrübeli diye ekledi.

Bunu şunun için anlattım. Kendisi okuyan, inanan, bilinçli müslümandır benim gözümde. Ve bana nerdeyse 2-3 günde bir yaşın geçiyor, ömrün bitiyor, kılsana namazını, sonra pişman olursun diye nasihat ediyor. Ben de nerdeyse bütün dini bilgilere sahip olsam da eriniyorum nedense. Şeytanın işi olsa gerek.

Neyse, evet uyarıyor, arada fırçalıyor falan da. Daha bir kez tokatlamadı bile. Bak öldürmeyi, yaralamayı geçtim, tokat atmadı.

işte bu yüzden bu tarz heriflerden nefret ediyorum. Kim diyor lan bunları, neye dayanarak söylüyorlar. Hangi dangalaklar buna inanıyor.

Ondan sonra islamofobi oluşuyor. Sonra da, zaten dinin kurallarından kaçan ne kadar adam varsa, gelip din hakkında cahil cahil boş boş konuşuyor. iki taraflı cahil söz düellosuna dönüyor olay.
ülkenin gelmekte olan haline bakılarak söylenebilecek tek şey, yakın olduğudur.
güncel Önemli Başlıklar