bugün

ince duygulu, hassas.
bana bu hissi veren sayılı şarkılardan biri john lennon'un dream'idir.
1. Saf, deneyimsiz:
2. isim Güzel sanatların özellikle resim alanında kendi kendini yetiştirmiş sanatçısı veya onun yapıtı.
3. isim Kendi kendini yetiştirmiş, doğal bir plastik sanat yeteneğine sahip sanatçılar tarafından yaratılan resim sanatı.
4. Acemice yapılan

https://sozluk.gov.tr/?kelime=
Daha çok, nahif ile karıştırılan bir kelime. Naif ile nahif arasındaki farkı şurada anlattık.
ilk başta arapça kökenli gibi duran kelime.
ingilizcede "naive" diye bir karşılığı olduğunu ve "naif" diye okunduğunu görünce çok da şaşırmadım.

Naif kelimesinin farsi kökenli olduğunu ve ingilizce ile ortak kökenin burdan geldiğini düşündüm.

Tabiki yanlıştı. Nitekim naif sözcüğü bize fransızcadan geçmiş.

Sonunda dumura uğrayan ben oldum.
1. sıfat saf, deneyimsiz
"kıskanabileceği kadınların varlığını göğüsleyemeyecek kadar naif biri değildi." - r. mağden
2. isim güzel sanatların özellikle resim alanında kendi kendini yetiştirmiş sanatçısı veya onun yapıtı
3. isim kendi kendini yetiştirmiş, doğal bir plastik sanat yeteneğine sahip sanatçılar tarafından yaratılan resim sanatı
4. acemice yapılan
"bu özbeöz istanbul efendisi, makalelerini, romanlarını kendine özgü naif resimlerle süslerdi." - h. taner

Gümrükçü Rousseau'yu takdimimdir.
Saf, tecrübesiz , deneyimsiz, acemice davranışlar sergileyen kişilere denir. Genelde nahif ile karıştırılır.

Nahif ise; ince ve hasas kişilere denir.
bizim arka komşu naif abi çok kaşar bir adam ancak naiflikle lakası yok.
"sen naif birisin. Naifliğinden kaybediyorsun." diyor. Gülüyorum içimden. Başka bir şey kastediyor elbette. Saf değil de yumuşak demek istiyor belki, tecrübesiz değil de nazik. Eeh belki de evet tecrübesiz ve saf demek istiyor. Neyse ne.

Tanışalı birkaç saat olmuş, benim hakkımda yorumlar yapıyor. Yeni tanışmışız evet ama önceden tanıyor beni, belli. Sevgilisi anlatmış her şeyimi. Bazı Sevgililer birbirlerine her şeylerini anlatır. Bazıları arkadaşlarının da her şeyini anlatır. Sevgilisi, hakkımdaki her şeyi anlatmış bildiği, belli.

Evet Tanışalı kısa bir süre geçti ama ben de onu tanıyorum. Sevgilisi, hakkında birçok şey anlatmış bana, belli. Sanki sevgilisiyle değil de onunla aylardır tanışıyormuş gibi bir hisse kapılıyorum. Yakın hissediyorum. Onun henüz bilmediklerini ben bildiğim için üzgün hissediyorum. Üç gün sonra ayrıldıklarında gidip sarılmak istiyorum.

"sen naif birisin. O yüzden böyle kaybettin." demek istiyorum. Naifle neyi kastedeceğimi kendim de bilmeden.
Daha kendisinden, naiflikten ölen olmamıştır.

Olmayacaktır da.
Hafif,ince.
(bkz: naif sesler barzo)
herhangi bir işte ehil ve eğitimli olmamanın mütevazılığına sahip, haddini-hududunu ve çapını bilip ona göre davranan.
önceleri duyunca arapça-farsça kökenli zannettiğim; lakin ingilizce naive kelimesiyle okunuş ve anlam bakımından yakınlık gösterdiğini fark edince, bir çok kelime gibi bunun da muhtemelen dilimize ingilizceden yerleştiği kanısına vardığım kelimedir.
Saf, ince anlamına gelen; Arapça veya Farsça sandığım fakat Fransızca kökenli olduğunu daha yeni öğrendiğim kelime.
yazarın görselinde kahve ve kek var arkadaş. mütamadiyen altın günü falan düzenliyor herhalde. hani düzenliyorsun bari fotolarını koyma kardeşim. insan bi çağırır bi ısırık verir, bi fırt çektirir. yemekteyiz programına çıkıp yemeklerinde kıl çıkar inşallah. amin.
sözlüğe yazmaya başladığımdan beri beni ilk kez iyi hissettirendir. klavyene kuvvet ailecek izliyoruz.
saf, doğal, sade.
(#8689287) başlığa naif bir açıklama getirmiş. tebrik ettim.
galatasaray yönetimine şerefsiz diyen:

yazık.
Çok naif bir söylenişi olan kelimedir. 19 kere üstüste söyleyince küfür etkisi yaratmaktadır.
(#6991120) bütün transatlantikler feda olsun sana dediğim yazar. *
17 mi 18 mi? kaç hafta oldu?

3-4 beraberlik alan, geri kalan maçlarını 3-4 atarak kazanan galatasaray'ın, aylar sonra aldığı ilk 3-0'lık mağlubiyetinde sıyırmış yazar.

galatasaray'la oynayanların ciddiye almaması. galatasaray'ı 3'ten aşağısının kesmemesi.

ayar vermenin de adabı var, cimbomlular gülmekten sıçıyor bunları görünce. "ahaha yenildiler lan!" diye istediğin kadar bağır da, 3'ten aşağısı kesmiyormuş, galatasaray'la oynayanlar ciddiye almıyormuş.

asjfjsfs.
beni doğuştan tatilli sanan pek bi yanılan yazardır. kendi halindeyken bir anda zirvede tanışmışızdır. sohbetiyle de hiç bunaltmayandır.
90 60 90 kamyon şoförleri istiyoruz projemi destekleyen uuser. *
sagopa kajmer hayranıdır kendisi.