bugün

müşteri kız ise yavşaklık yaparak tavlamaya çalışır.
arayıp bulamadığın bir şey olduğunda ortalarda görünmeyen mağaza çalışanıdır.
kendimi baskı altında hissettiriyor. gelme arkadaşım bırak rahat rahat bakarım merak edersem sorarım.

bazıları vardır hele marketlerdeyseniz arkanızdan falan sinsice dolaşır sizi izler , reyonlara bakar gibi yapar göz ucuyla size bakar. hırsız muamelesi yapar bi siktir git işin mi yok.
siz zaten ürünü almışsınızdır, primli çalıştıkları için gelir ürün barkoduna
ismini yazar ve beleşten prim kapar.
alışveriş yapmaktan soğutan nedenlerden.
bazısı cidden daraltır insanı. alacağınız varsada hevesinizi kaçırır almazsınız. biraz mesafe olsun canım, yapışmayın müşteriye.
bazı mağazalarda, sen yardım istemediğin sürece gelip tepende bitmezler. en güzeli valla. rahatça gezip bakınırsın.
Allah cezasını versin o mağaza çalışanının. Utangaç bi kişiliğim var sayın çalışan gelme üstüme.
niyetinizin sadece gezmek olduğunu anladığında ona göre davranır, müşteri olur bir nevi sizden kaçar.
alış veriş yapmıycaksan siktir git der resmen.
insana kendini hırsız gibi hissettiren çalışandır. arkama dönüp ''abla valla çalmıcam bir şey param var zaten benim.'' diyesim geliyor. kafa dağıtayım diye alışverişe çıkıyorum psikolojimi bozup eve dönüyorum lan. biraz insaf edin.
insanı bunaltan gölge gibi sizi izleyen illa size bi yardımcı olma çabasındaki çalışan.
tamam onlarda ekmek parası peşinde kardeşim lakin bizim gibi insanlarda rahatsız oluyor bu durumdan.
Geçen bir mağaza çalışanını mağazadan oturduğu eve kadar takip ettim. Anlasın bana neler çektirdiğini ibne.
büyük kısmı asgari ücretle, vardiyasız, satış az olursa kovulursun tehdidi ve 12 saat çalıştırılan modern kölelerdir.
ayrıca o insanlar çok sevmiyor senin arkandan dolaşmayı, mağazaların sözde satış uzmanları mı ne sikimse onlar zorluyor...
kendinizden şüphelenmenize sebep olan çalışandır.
- hoş geldiniz.
+ merhabalar...
- yardımcı olayım?
+ biz bakıyoruz öyle ya, kafamızda bir şey yok açıkçası...
ve bu andan itibaren, sanki bir şey alıp kaçacakmışsınız gibi, reyonun arkasından,
ya da göstere göstere arkanızdan dolaşmak suretiyle, bir kovalamaca başlar.
ben böyle durumlarda, nazikçe rahatsız olduğumu dile getiriyorum.
çünkü bu, siz çalışmaya çalışırken, birinin başınızda durmasından farksızdır.
bu problemin, satış elemanlarını alan bir çok şirket ya da mağazanın, satış danışmanlarını eğitime göndermemesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
hem vücut dili itici şekilde kullanılıyor,
hem de müşteriye yardımcı olmak adı altında, özgür bir düşünme alanı yaratılmıyor.
şimdi ben girmişim, öylesine bakıyorum, sen bana ''işte buradayııııımmm'' mesafesinde durmamalısın.
çünkü bu, psikolojik bir baskı oluşturur.
biraz bekle, müşteri evvela kafasında bir genel dükkan profili oluştursun,
sonra ilgilendiği bir şey olursa yardımcı ol dostum?
özellikle yakışıklı erkeklerin peşinden ayrılmayan reyon görevlisi kızlar ve güzel kızların peşinden ayrılmayan tipsiz reyon görevlisi erkeklerden oluşan zümredir.
Uyuz eder adamı. Bi yerden sonra bir şeylere bakıyomuş gibi yaparsınız, telefonunuzun çaldığını sanarsınız. Ama o hala ısrarla arkanızdadır. Kasılıp alış veriş yapma zorunluluğu hissedersiniz ki tam o esnada bir blucin çıkar karşınıza. Kabine gider ve denersiniz, fikrini sormak istersiniz ki zaten ne diyeceğini biliyorsunuzdur. "çok iyi oldu, bu renkle şöyle bir kombine yapılabilir" diye telkinde bulunmaya bile çalışacaktır. 99liraya yeni bir kot aldınız. Hayırlı olsun.
satış başı prim sistemi var onlarda. ayrıca satış yapamayanları da şutluyorlar. zor durum yani. kınamayın.
En çok gerildiğim andır. Ya bir dur beni benimle bırak.
bazen işinize yarar. bazen ise kötü hissettirir. genelde kötü hissettirir.
Ossuruğunu düğümler adamın. Biraz uzaklaşıp sessizce salmak istersin ama nafile. Bir de sırıtır pis pis. Yaptırtmiycam der gibi.
o magazaya girmeme nedenidir. colin's mesela.
"müşteriye değer veriyoruz ve ilgileniyoruz" ayağıdır. ancak rahatsız edicidir. özellikle de kararsız müşteriyi kaçırtabilecek bir eylemdir.

zira müşteri bu durumda kendisinin mal almaya zorlandığı duygusuna kapılabilir.

bir diğer versiyonu için
(bkz: masa etrafında bekleyen ve gözünü ayırmayan garson)
hemen hemen her mağazada bulunan kisidir.
aradığın zaman yanında olmayan, normal zamanda kuyruğundan ayrılmayan personel.