bugün

Bağ bahçe güzel oluyor. Bizim vardı yaz akşamı ayrı güzel olur. Yazın Gündüz ağacın altında uyurdum serin serin. Şimdi imar gelmiş villa verirler dedik de 8 katlı bina parseli vermişler aq.
Bunun keyfi bambaşka. Hele ki yazlık yerdeyse.
hayalimdir Almanya'da inşallah alacağım.
Müstakil, hobi ve kış bahçeli ev candır, huzurdur. Tabiki de gerçek bir erkek için ufak tefek tamiratları yapmaya bile yeteneğiniz yoksa güvenlikli apartman dairelerinde oturabilirsiniz.
görsel
bundan 30-40 sene evvel "varoşluk" olarak nitelendirilirken şu anda zenginlik ve statü göstergesi haline gelmiştir.
2 katlı ve bahçeli eve geçtim mutluyum. apartman hayatından sonra ilaç gibi geldi valla.
yaklasik 8 yildir mustakil bir evde yasiyorum. evet buyuksehir. arabaniz varsa sehre 40-50 dakikalik ilcelerde git gel yapmak cok koymaz. 8 yildir hicbir asayis durumu olmadi. gideri arsanin buyuklugune gore degisir. bahcem olsun, yesil alanim olsun, agaclarim hayvanlarim olsun derseniz masrafina katlanirsiniz. istediginiz kadar gurultu yapabiliyorsunuz. ben sahsen muzik studyolarinda alamadigim keyfi kendi evimde aliyorum. negatif unsur yok desem yeridir. villa sitesi dusunurseniz komsusuz kalmazsiniz ama tavsiye etmem. ulkemizde de yayginlasmasini istedigim bir kultur villa kulturu.

insan nerede mutluysa orada yasasin ama bir sarap mahzenine sahip olmak da fena bir sey swh.
Pandemi ile birlikte ev fiyatları da aldı başını gitti. Şubat ayında 200 bin olan ev şimdi 400 bin olmuş.
Herkesin hayali müstakil bir evde oturmaktır yani apartmanın gürültüsünden sıkılan kitleyi baz alıyorum. Anneannemin böyle küçük bir evi vardı rahmetli oldu tabi. Ev şu an miraslık ve satılığa çıktı içimiz buruk bir şekilde kim alır derken kardeşim bir an da evi ben alıyorum dedi. Küçükken koşturduğumuz o bahçede şimdi yeğenlerim koşturacaktı. Eh tabi kredi olayları falan nasıl olacak derken ziraat bankası krediyi onaylayınca hepimiz uçtuk havalara. Anneannemden kalma evin sahibi kardeşim oldu değişik bir duyguymuş tüm çocukluğumuz eve girdiğimiz her an gözümüzün önünde canlanıyor. Ah mazi ah.
Eğri oturalım doğru konuşalım büyükşehirlerde olamayacak olandır.

Herhangi bir metropolde müstakil bir evde oturmak demek daha fazla sabit gider ve hesapta olmayan tamir masraflarıyla uğraşmak demektir. Hırsızlık vb. Asayiş sorunlarıyla uğraşmak ise cabası.

Oysa sakinimiz müstakil evini müteahhite kat karşılığı verdiği takdirde rant durumuna göre yapılacak olan konutun %40-%60’ı üzerinde hak sahibi olacaktır. Bu da en kötü ihtimalle 4 daire yapar. Sakinimiz 1 evde otursa 3’ünü kiraya verse neredeyse çalışmasına gerek kalmaz. Bu şartlar altında müstakil evde oturmanın mantıklı bir açıklaması yoktur.

Bunun tek istisnası halihazırda kendine ait bir evi varsa ve müstakil ev yazlık olarak kullanılacaksa uygun olabilir.
2.5 sene kadar sonra kavuşulacak olandır. rabbim kaza bela vermezse tabi bu süre içerisinde..

istanbulda doğdum büyüdüm. 1.5 sene sonra 40 senelik istanbullu olacağım. benden önce babamda 68 senelik istanbullu. aynı sokakta aynı evde aynı apartmanda geçti tüm çocukluğum. apartmana ilk taşınan bizdik. özellikle alt ve üst katlarımıza yaklaşık 20 tane komşu grubu geldi gitti. en üst ve en alt kata da hemen hemen 6-7 farklı aile geldi gitti. sokakta keza aynı. ben çocukken mahalle sakini olanların belki yarısı belki yarısından fazlası göçtü gitti. çoğu ermeni vatandaşlar zaten yani en eski ve yaşlı istanbullulardı. kalanları da taşındılar vs. bizim sokakta bizim kadar eski olan 2-3 insan var en fazla.

şimdi bu başlığa hiç alakasız şekilde neden bunları yazıyorum ? affınıza sığınarak apartman yaşantısının amk ben. ulan alt ve üst katımıza her gelen ( 2 tanesi hariç onlar çok güzel ve mülayim insanlardı ) bildiğin ruh hastası çıktı. ilk başlarda sorun bizde mi diye düşünüyorduk ama baktık ki yok. insanlar sığır gibiler aynı. dolayısı ile müstakil evi olup da kıymetini bilmeyen varsa aranızda yatacak yeri yok olm. 20 senedir hayalini kurup duruyorum ama az kaldı. beni de aranıza alın lan müstakil ev sahipleri.
Çocuklupun annanemdir. Yamuk merdivenleri ile mutluluğa çıkandır.
Ev dediğin nedir senin için? Dört duvar arasında güvenle oturabileceğin bir yerse senin yerin 10 katlı b ktan bir dairedir.

- Ev yaşanmışliklardir, ev tutkulardir, ev kendini ait hissedilen yerdir.

Büyük bir yorgunluktan sonra oh be sonunda eve geldik demenin mutluluğunu yaşamaktır ev.

Kafana göre bağırıp çağırabildigin, köpeğini , kedini besleyebildigin, bahçende istediğin herşeyi yetistirebildigin, bahçende yine toprağa basarak kahvaltı yapabildiğin, açık havada , güneşi gördüğün, toprakla, bitkilerle, küçük büyük hayvanlarla bir arada olduğun yerdir.

Derler ki insan asla doğadan kopmamalı, doğa eşittir insan.

Müstakil ev de bunları karşılayabilecegin yerdir. Her insanın bir müstakil ev de yaşama gibi hakkı olsaydi keşke. Keşke doğar dogmaz bir 5 para etmez dairelere hapsolmasaydik.

Neyse müstakil ev zahmetli ama bir o kadar da zevk ve şehvet veren bir yaşam biçimidir.

Çocukların bahçede oynarken onları izlemenin verdiği mutluluktur. Kışın bahçende kardan adam yapmanın verdiği keyif, aracını koyabileceğin kendine ait garaj ve garajında türlü tadilat işleri yapabileceğin alanındır.

Yağan yağmurun tavana vurduğu sestir, geceleyin yıldızlarla sarılıp uyumak tır.

Ailenle , sevdiklerinle bol geniş muhabbetli bir sohbet ve mangaldır.

Kısacası özgürlük ve yaşamaktır.

Bir çoğumuz bu hayatı yaşadığımızı sansak ta çok azimizin yaşama şansı oluyor.

Nasip olursa 3-5 sene içerisinde benimde büyük borca girip bahçeli güzel bir müstakil ev hayalim var ve bu hayalimde ciddiyim. Ben çok kısa bir süre yaşadım çocuklarım çok uzun bir süre yaşasın bu evde.

Ben birçok şeyi deneyemliyemedim,. Birçok hatalar yaptım çocuklarım deneyimlrsin hatalarla baş edebilecek güce kavuşsun.
Çizmekten keyif aldığım konut tipi.
2 katli olmali en az.
Zihin nezaretinde düşünce kapasitesinin mutlak sonuçta istediği şey.

Müstakil ev aslında insana ait aşırı duyguların ki; bu her şey olabilir bağıra bağıra şarkı söylemekten tut, bahçende köpek besleyebilmek, hatta bir çoğunuza ya bu sebeb saçma abartı gibi gelebilecek olabilir lâkin ilişkiye girmeye kadar uzanan komplike olaylar silsilesi.

Bahçeye çıkıp bbq yapabilmek, rahatça sevişebilmek, çocuklarını gözünün önünde büyütebilmek, bahçende rahatça yüzebilmek ve milyarlarca farklı avantaj, ben hayatım boyunca binalardan nefret ettim asla insanlar için yapılan yapılar değil ne lux siteler ne başka binalar.

Zaten dünya genelinde aklı başında zengin kitlenin hepsi müstakil ev şato tarzı yerlerde oturur, halbuki aynı parayala ultra lux bir sitede de oturabilir ama akıl kârı değil.

insan yapısına aykırı bir kere ev hayatının yakınlarında başka insanların bulunması, özgürlüğün binalar kadar kısıtlandığı başka alanlar yok, müteahhitler bina yapar kendileri müstakilde yaşar, komşunun böğürmesini çek, diğerinin çocuk ağlaması, birinin kavgası, apartmanın hırsızı, yok dedikodusu, yok saçma aidatları, asansör+güvenlik parası milyon tane püsür.

Gecenin 1 saati evine girmek için hele kalabalık geldiysen ailenle sessiz sinema oynarsın eve girene kadar.

Binalar robot insanlar için, bu düşüncem hiç değişmeyecek, adios amigos muchos grasias.
her ev müstakil olmalıdır.

devlet bunu bize sağlamalıdır.

(bkz: kahrolsun apartmanlar)
küçüklüğümden beri yaşamak istediğim ev türüdür. arka bahçesi olacak birde. bodrumu ve tavan arası da olacak. harika.
aynı zamanda genel olarak arazi sizin ise ucuza yaptıra bileceğiniz evdir.
yıllarca oturduğumuz sonra şehir hayatının gerekleri doğrultusunda apartman hayatına geçiş yaptığımız ev. belki lüks değildi ama bahçesi vardı anneme hayat veren, komşularımız vardı güneşin batmasına yakın bahçemizde toplanan. iyiydi güzeldi ama her güzel şey gibi o da bitti.
adam gibi evdir.
Doğduğum günden beri yaşadığım ev.

Kocaman ormanın içinde üç katlı tek ev.

Sonra büyük şehire geldim 20 yıl sonra apartman dairesinde yaşamaya çalıştım.

Olmuyor galiba.**
ilk etapta kulağa hoş gelen lakin çıkan sorunlar ve işletme açısından sürekli şantiye'de yaşamak zorunda kalabileceğiniz kışları pek ısınmayan yazları musluğu kapanmayan bahçesinde oturup keyif yapmaktan zaman içinde sıkıldığınız evlerdir. hoştur ancak boştur.
çok istiyorum ben ya bunu. bir gün ev alma aşamasına gelirsem kesin bunlardan alcam.
en güzelidir. ev.