bugün

merak edilen bir sorudur.
sahi neden domuz eti yemiyorsunuz?
Sümerlerden gelmektedir. bir tanrı domuz tarafından öldürülmüştür ve domuz yasaklanmıştır. Sonrası tahmin ettiğiniz gibi copy-paste yeni kitap yazma çabaları.
Necis hayvanlar olduklarından. (bkz: necis)
Haram olduğu için yenmez. Dinimizde bir şey haram ise, sebebini bilmesek de onun haram olduğuna inanmak gerekir. Domuz eti diğer birçok dinlerde de yasaktır. Meselâ Yahudilerin kitabı Tevrat'ta haram kılmıştır. Yahudiler de domuz yemez. Herşeyi yiyebilen bir hayvan olmasından sebep domuz etinin zararlı olduğu da bilinir. Diğer bir neden de sindirim sistemimin gelişmemiş olması, birkaç saatte hızlı bir sindirim yapılmasıdır. inek vs.. saatlerce Süren sindirim sistemine sahiptir.
(bkz: domuz eti yemek)
haramdir gunahdir hayvan pistir hadis vardir her turlu yasaktir.

not:hayvan boku bile yiyor o hayvanin yenmesi normalmi.
DiNiMiZDE DOMUZ KÖPEK EŞŞEK ATT GiBi HAYVANLARIN ETi HARAM KILINDIĞI iÇiN YENMEZ KESiNLiKLE.
Ancak leş veya akıtılmış kan, yahut domuz eti ki bunlar pistir, yahut doğru yoldan çıkarak, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen hayvanların yenmesi haramdır... " (En'âm, 6/145)

Bu ayetten anlaşılan sanırım pis olduğu düşünülerek yasaklanmış. Burda asıl soru şu olmalı; dünya üzerinde domuzdan daha pis havanlar vardır, hemde onlarca sayılabilir. neden onlar da listede yok...
Domuzlar kendi pisliklerini yediği içinmiş ama bana mantıksız geliyor gerçi haram olmasada yemem ben çok tipsiz bi hayvan.
Cevabı basittir: Çünkü dinimizce haram .
Domuz etinin insana zarar verdigi icin.
aslı olmayan bir cümledir bu. tamam dinimizce haram kılınmış amenna ancak bizim ülkemizde domuz eti bildiğin tüketiliyor. özellikle güneyde turizm bölgelerinde ciddi anlamda domuz eti tüketilir. 1. el otellerdir. sağlam alıcıdır onlar çünkü. sürekli et tüketimi vardır ve otellerde domuz çiftliklerinden alım yapar.

aslını iddia eden olabilir tabi. şimdi tüm teferruatlarıyla yazacak enerjim yok bu konuyu. çok yorgun ve hastayım. ama ülkemizdeki domuz üretim çiftliklerinin yerleşim haritalarına bir göz atılabilir fikir sahibi olma adına.

sonuçta sırf tıbbi deneyler yapma amaçlı bu kadar çok domuz üretim çiftliği açılmaz.
Çünkü domuz eti yersek domuz eti yemiş olacağımızdan dolayı.
sorgulamadan iman vardır , sorgulamıyoruz. ha açıkçası kendi bokunu yiyen hayvanı ve bana yarar saglamayacağını bildiğim hayvan etini de yemem.
(#21865863)
Domuza pis denilmesinin sebebi kendi pisliğini yediği içindir. Üzerinde yattığı için değil.
ayetle sabittir.

"ölü, kan, domuz eti (...) bütün bunlar fısktır.

maide suresi'nde bir ayet olması lazım ama hangisidir hatırlamıyorum.
trişin vb parazitler bu hayvanda çok olur, pişmezse parazit çok pişerse ser olur. Bu arada çıkan yasayla domuz eti satmak kasaplarda serbest bir kaç yıldır ,türkiye üretim bayağı bir yüksetir sakarya bursa kocaelinde .
çalıştığım ortamda sözü dinlenen bi abi yemek molasında tayfasını etrafına toplayınca kulak misafiri olup dahil olduğum sözler:
domuzlar dişisini kıskanmaz, domuz eti yiyen erkekte karısını kıskanmaz, avrupalılar bu yüzden rahattır.
ben: sonuçta allah onu öyle yaratmış di mi?
kuranı kerimde allah yemeyin diyor. sadece bu bile müslümanın yememesi için bir sebeptir. başka sebeplere gerek yoktur.
şu sebepten bu sebepten yenmez demek bana saçma geliyor. ola ki bilim domuzun üzerinde oynandı artık domuzlarda bakteri yok eskisi kadar yağlı değil kısacası artık insana zarar vermiyor. eeee o zaman mazeret bildirenler ne diyecek ?
ateistlere dert olmuş durumdur.
olm size ne amk yemiyoz sebebi de sizin inanmadığımız dinimiz.
bide bıdı bıdı açıklama yapıyor işsizler yok içki de harammış yok bilmem ne. sen ne bok yiyosan içiyosan iç bize karışma.
Domuzu bile sekse alet ediyorsunuz ya ben size bir şey demiyorum, neymiş eşini kıskanmazmiş aklınız fikriniz sekste sonra da yüzünüze vurunca geniş izmirli oluyoruz, canınız cehenneme!
evveliyatında bir yerde duymuştum ne derece doğru ne derece yanlış bilemem.

o zamanlarda ki ortam çöl ortamı. seferdeki askerler domuz eti tüketiyor. o derece sıcakta etin yağlı olmasından dolayı askerlerden gerekli verim alınamıyormuş. bunun üzerine hz muhammed araçları olan deveyi uygun görüyor ve domuz etini yasaklamış. akabinde de bu şekilde de devam etmiş bugünlere gelmiş.
Domuz eti peygamber tarafından değil Allah tarafından haram kılınmıştır.Domuz leş yiyen hayvandır ki bu kuranda açıkça belirtilmiştir.istisna olan durumda şudur:Eğer bir insan çevresinde yiyecek birşey bulamadıysa ve ölecek duruma geldiyse,domuz etini ölmeyecek kadar yiyebilir.Onun dışında kesinlikle haramdır.
Tadı kötü de ondan.