bugün

birçok insanın domuz etinin yağlı ve ağir tadından dolayı tercih etmediği eylem. günahla, haramla bi ilgisi yok yani.
daha once birkac kez yaptigim ama en son polonya gezimde yedikten sonra bir daha mi tovbe dedigim eylem.
ayrica buyuk abdestinizin kokusu 10 sucuk gucunde olur benden soylemesi.
toplumsal klişelerle yakından ilgili olan durumdur.

islamiyet zinayı da, alkolü de, bireye zarar veren diğer şeyleri de haram kılar fakat genelde göze batan sadece domuz eti olmuştur. eğer kişi fazla olmamak kaydıyla alkol kullanırsa bu kimsenin pek umrunda olmaz ama az bir miktar bile olsa domuz eti yiyen kişiye potansiyel kafir gözüyle bakılır.

edit: ben de yemedim merak da etmiyorum açıkcası. ama yiyeni de rahat bırakın kardeşim.
bazen vatan evladının bilmeden yaptığı eylem. uğur amca öyle söylüyo. (bkz: arena)
ben sahsen haftada 2-3 kere yiyorum, ama kesinlikle danadir kuzudur tavuktur tercih edilesi. (bkz: allahim sen beni affet)

edit: domuz eti yedigim icin gicik olup eksileyenleri sevgiyle kucakliyorum.
Müslüman değilseniz yiyebilirsiniz. Sağlığa hiç bir zararı yoktur. Sağlığa zararları konusundaki hurafeler gerçek olsaydı Hristiyan dünyası çoktan hastalıktan kırılıp gitmişti. Aksine batılı Hristiyanlar Müslümanlardan daha sağlıklı genel ortalama da.
Ben yemem. Niye yemem? Haram olduğu için yemem. Mesele bu kadar net.

Sağlıkla bir ilgisi yok. Tıp çok gelişse, domuz etinin iddia edilen bütün zararları bertaraf edilse,
Kuranı kerimde kesin olarak haram edilen bir konu geçerliliğini yitirecekmi yani ?
islamın kurallarını bilime dayama çalışması gafletten başka bir şey değildir.

Bilim sıkıştığı noktalarda apır sapır saçmalıkları doğru kabul eder, katsayı kabul eder, sabit kabul eder.
Bu sayede yürüyebilir. Değişken doğruları zamana göre derleme üslubudur bilim. Bunu bilimi eleştirmek için yahut inkar etmek için söylemiyorum, sadece durum tespiti.
Bu günün kesin doğrusu, yarının kesin yanlışı olabilir.
Hayata devam edebilmek için, bilime devam edebilmek için bazen yanlışları doğru kabul etmek zorunda kalırız.
Pi sayısı, yer çekimi sabiti, protonun + yüklü olması vs vs.
Aradan bilmem kaç yıl geçer birisi gelir hayır kardeşim der, doğrular yeniden yazılır.
Ama domuz eti hep haram olarak kalmaya devam eder.
Dini tercihtir.
Canını dişine takarak Müslümanları domuz eti yemeye ikna etmeye çalışan adam ne kadar gerizekalıysa,
domuz etinin haram olduğunu, yok parazitle, yok, dışkıyla, yok kıskançlıkla ispatlamaya çalışan adam da o kadar geri zekalıdır.

Haram kabul ederim yemem. Sen meseleyi iplemezssin yersin.
Ben yemezsem sana bir zarar vermem. Sen de yerken bana bir zarar vermezsin.
Beni yemem için ikna etmeye çalışırsan, işte o zaman ağzının ortasına elimin tersini yersin.
Kendin ye, bana karışma. Orta çağdaki engizisyon papazları eline domuz eti alır, zorla yedirirlerdi ki Yahudileri ayırabilsinler.
Domuz etini eline alan gelmiş zorla yedirmeye çalışıyor. Engizisyonun faşist papazları gibi; onlar kafir ilan ederdi, bunlar yobaz ilan ediyor.

Not.
peygamber koyun tüccarı olduğu için rakip olarak gördğü domuzu yasaklamış.
basenden içtihat bu. götünden uydurmuşsun dersem küfür olur. formata ters kaçar.
midesi alan yer , midesi almayan yemez.
haram diyen yemez, beni baglamaz diyen yer.
saglikli degil diyen yemez, tadi guzel ama diyen yer.
çiğ domuz karaciğeri bulunduysa kesin yenmelidir. tadı feci güzeldir.
yarınki yemeğimiz ise: çiğ fok karaciğeri.
(bkz: domuz eti/#2354862)
O, size ölüyü (leşi)- kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilmiş olan (hayvan)ı kesin olarak haram kıldı. Fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla ona bir günah yoktur.Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Bakara Suresi, 173)

islam mükkemel ve insanın yararını gözeten bir dindir.
domuz etinin sağlığa birçok zararı vardır, kuran gerçek ile çelişmez.
domuz pastırmasının kokusunu cigerlerinize cekmek zorunda kaldıktan sonra* dinen mübah olsaydı bile kendi rızanızla dahi yapamayacağınız eylem.
farkında olmadan yendiği zaman aslında hoşmuş dememize sebep olan ettir. arada sırada yendiği takdirde haram olmayacağı söylenmektedir. herşeyin fazlası zarardır haliyle.
sanıldıgı gibi sadece kendi dıskısını yiyen bir hayvan olmasından degil, aynı zamanda esini kıskanmama gudusunden dolayı da haram olan bir eylemdir. Kaldı ki, dinde kayıtsız sartsız kabul, yani sorgulamama prensibi varken kalkıp ta, ya neden haram oluyomus ki ya gibi soylemler icerisine girmek inanan bir musluman ici sakıncalıdır diye dusunmekle beraber, her bireyin bu konu hakkında ozgur iradeleri cercevesinde hareket etmelerine saygı duyuyorum. Mamafi dogru olan yol tektir, dogru yola egri gitmek kisinin tasarrufundadır, egritmeye calısmak degil.
sürekli domuz etine bok atılmasına sebeb olan günah/yasaktır. islam dininde açıkca yasaklanmasına rağmen insanlar sürekli işin içinde bir mantık arar. neymiş domuz dişisini kıskanmazmış, neymiş çok yağlıymış, neymiş parazit varmış. sizler inek, koyun, dana, tavuk etinin ne koşullarda hazırlandığını görseniz, ne parazitler, bakteriler, viruslar barındırdığını bilseniz lan bu neden yasaklanmamış diye sorardınız muhakkak ki bovine spongiform encephalopatiden bahsetmiyorum bile.
sorgulamasız kabul edilmesi gerekmektedir. müslümansanız yemeyecekseniz. *
teknoloji-politika-çıkar üçgeniyle bir alakası yoktur, bakara suresi'nin 173. ayetinde yazanı da -haşa- peygamber efendimiz(s.a.v) mi yazmıştır? *
bok yiyen bir canlıyı yemenin mantığını/mantıksızlığını bilen insanların uzak durduğu eylem...
istanbul da büfe ve lokantalarda sıkça tüketilen ve buralarda yemek yiyenlerin mutlaka tattıkları ettir. normal dana eti 15 ytl iken, domuz eti 3 yada 4 ytl den el altından satılmakta.
kafaya takılmaması gerekli durumdur. ben dini yönden haram olduğu için yemem, sen sağlık yönünden yemezsin. bir başkası kendi dininde günah olmadığı için yer, bir başkası da tadı güzel sağlıklı olup olmaması önemli değil deyip yer.

kısaca, tamamen kişisel tercihlerle ilgilidir. insanları domuz eti yedikleri ya da yemedikleri için yermek saçmadır.
(bkz: haram)
Doğada bir tek domuzun kendi dışkısını yediği gibi saçma bir bilgi birikimiyle haram kılınmasını açıklamak abestir. Bayılarak yediğiniz köy tavukları var ya onlar da aynı şeyi yerler, başka hayvanlarınkini de yerler.
Çok net verilmiş bir yaratıcı emrini bu kadar basit bir açıklamayla çözmek din hakkında ne kadar akıl yürtüldüğünün açık göstergesidir. Oysa bu din diğerlerinin aksine "oku" emriyle başlayarak göz-akıl-eylem dişlilerini çalıştırmayı hedeflemiştir. Hz. Muhammed'den beri bu konuyla ilgili olarak tek bir bilimsel lafın edilememesini garipsemek bence her müslümanın ilk yapması gerekendir.
Domuza bok atmanın alemi yok, vahyin özüne inmeyi denemek gerek.
bokunu yiyen hayvanın etini yemeyenlerin, anasını siken buzağının etini yedikleri bir gerçektir. Aslında ne güzel yazılmıştı "din bir hurafedir, ister inan ister inanma".
sıçtığı boku yiyen hayvanın etini yemektir. afiyet olsun.
alismamis bir insan icin zordur. domuz eti ve domuz yagi igrenc kokar, tadi kotudur, mide bozar, kilo verdirir.
dini çevrelerce müslüman olmayanların kıskançlık hormonlarını öldüren eylemdir.
bratwurst yenilesi birşeydir. yanında hardal ve bira varsa süper olur. ayrıca speck de lezzetli bir ettir. kısaca sadece yemek için bile almanyaya gitme sebebidir.