bugün

genel olarak en yağlı iftarlarda bu modeller boy gösterir.iftara yakın oruçlu havası vermeleride ayrı bir komedi.
'geriye kalan 11 ayda diğer farzları yerine getiriyor mu?' sorusunu akla getirir.
Oruç tutmasına engel olacak hastalığı veya rahatsızlığı varsa normaldir onun yerine muhtaç insanların ihtiyaçlarını giderip karınlarını doyurmakta aynı kapıya çıkar.
seni beni ilgilendirmeyen şey. tercih meselesidir. aile baskısından oruç tutanlardan* daha müslüman olduğu su götürmez gerçektir.
Müslümanlık değildir o . Müslümansan farzlarını yerine getiriceksin.
kimsenin karışamayacağı olaydır. bir tercihtir. tutmayan kişinin tek hesap vereceği allahtır.

edit: sikimsonik kullar kimsenin orucuna laf edemez.
yobazların kendi ayetlerini inkar ederek saldırdığı insandır. " müslümansan oruç tutacaksın. " tutmuyorum ulan sanane ? dinde zorlama yoktur diye bir söz hatırlamaz bunlar. o söz dinsizler için geçerli gibi saçma sapan bir cevap verirler. yobazlar sizi.
müslümanın ibadetleri yaparkenki samimiyeti, allaha verdiği değeri gösterir,
bu nedenle dini zayıf bir müslümandır, uçlarda geziyordur zaten, ayağı kaymaz inşallah,
zira ahir zamandayız ve imanı elde tutmak, elde kor tutmak kadar zor.
dinde zorlama yoktur deyip altına sığınmak ne saçmadır öyle. dostlar dini seçmede zorlama yoktur, dinde zorlama olmaz olur mu? iyi amk dinde zorlama yoktur deyip hiç bir zorluğa katlanmadan ömrü bitirelim. sözde müslümanız ya.

-ee dünyada oruç var mıydı?
+yoktu.
- neden?
+dinde zorlama yoktur dediler.
-sen de bunu yedin.
+evet.
- bunu alın bunu.
başkasının oruç tutup tutmamasıyla sana giren çıkan oranı belli bir korelasyon gösteriyorsa dert edeceğin şeydir. müslüman olmak çok matah bişeymiş gibi... suriye'de libya'da tekbirlerle cani zevklerle kafa kesen orospu çocuklarına orospu çocuğu diyemiyorsan, o orucu sana müslüman desinler diye tutuyorsundur.

(bkz: iğrençsiniz ibneler)
Bari tutmuyorsa diyanetin belirledigi ucretle gerekenii yapsin dedirir.
türbanlı olup da erkek arkadaşıyla öpüşen kızlar var ya hani, kendi içinde çelişen, işte onlar gibidir. şimdi bu kızı eleştiren yukarıdaki bütün müslüman yazarlar ,oruç tutmayan bir müslümanın çelişkisini özgürlüğe tahvil ederler.
şahsi tercihtir. zira islamiyetin şartlarından hiçbiri (zekat vermek hariç) toplumsal değildir, şahsı ilgilendirir. kısacası bir kişinin tuttuğu veya tutmadığı orucun toplumsal olarak diğer insanlara faydası veya zararı yoktur. bu yüzden de bu şahıs dışındaki insanların hiçbirisinin yorum yapmaya dahi hakkı yoktur. bu durum ancak ve ancak "namaza gideyim de beni kendilerinden bilsinler" "fakirlere yaptığım yardımı dükkanımın önüne yığayım da nasıl müslüman olduğumu görsünler" "oruç tutup herkesin gözüne oruç olduğumu sokayım da bir numaralı mümin ben olayım" diyen şovenist müslümansılar tarafından eleştirilebilir ancak. ne yazık ki ülkemizde bu gruba giren insanların çokluğu, ibadetin yaradan için değil de, diğer insanlar için yapıldığı algısının doğmasına yol açmıştır.