türk ailelerin çocuklarına yakıştırdıkları yegane meslek grupları.
mühendisler bol bol sürünür,* ama dünya doktorlara güzeldir.**
toplum tarafından sık sık karşılaştırılan iki meslek grubunun dev maçı. daha fazla kazanan maçı da kazannır. ancak kimse bilmez ki iki meslek grubunun da maaşı polis, öğretmen ya da başka bir memurdan fazla değildir.
doktorluk daha popülerdir insanalrın gözünde ancak çalışma şartları kesinlikle mühendisin daha iyidir.

hastalarla uğraşmak zor iştir çünkü...
mühendis 4 yıl okur,doktor 6+5 yıl okur.bu sanırım herşeyi göstermektedir .
doktor hastasını yaşatabilirse can veren olur, şükran duyulur. yaşatamazsa takdir i ilahi olur, doktora bir şey olmaz.
mühendis işini yapsa takdir görmez, makine olarak görülür. işini yapamazsa hakarete maruz kalır, itibarı düşer ve işten bile atılabilir.
"ah benim kızımı ne mühendisler ne doktorlar istedi de vermedim" cümlesinde sözü edilen muhteşem ikili.
ailelerin çocukları için seçtikleri iki mesleğin olayıdır.
Allah Mühendis ise Doktor teknikeridir.

Bugün doktoru doktor yapan aletler Mühendislerin elinden çıkar, Mühendisi mühendis yapan hesaplamalar yine mühendislerin elinden çıkar.
mühendisler çoğu makineyi insan anatomi-fizyolojisinden ilham alarak tasarlamaktadır. doktorların da doktorluğunu yapabilmesi için mühendislerin ürettiği makinelere ihtiyacı vardır(solunum cihazı, tomografi, enjektör, gazlı bez vs)
mühendis yapıların doktoru iken doktor insanların mühendisidir.
Türkiye'de doktor eylemlere sadece kendi hakları söz konusu olduğu zaman katılır. Mühendis, ülkeyi ilgilendiren her eylemde vardır.
Hemen hemen her ailenin çocukları için münasip gördüğü ve ilerde sahip olmasını istediği meslek gruplarıdır.
tıp bayramı olmasından dolayı doktorların bir adım önde olduğu karşılaşmadır.
atatürk "beni türk doktorlarına emanet ediniz." demiş; "türk mühendislerine emanet ediniz." dememiş. zaten öyle yapmak çok saçma olurdu baktığında.
"açılın, ben mühendisim." derseniz kimse sizi siklemez ama "açılın, ben doktorum." derseniz, banka kuyruğunda bile en öne geçebilirsiniz.
Doktor hata yaparsa bir insan ölür.
Mühendis hata yaparsa yüzlerce insan ölür.
Mühendis kendini kanıtlarsa doktoru ikiye katlar. mesela panama kanalını yapan mühendis dünyanın en zengin insanlarından biridir.
bir mühendisle rahat bir şekilde arkadaşlık kurabilirsiniz, ama bir doktarla arkadaşlık kurmak zordur. çünkü bu adamların büyük bir bölümünün götü kalkıktır. hele öyleleri vardır ki sürekli sizin onu arayıp sormanızı beklerler. amk yavşağı doktor oldun da ne oldu sanki. karakter olmadıktan sonra hipokrat olsan kaç yazar. sanki benim ekmeğimi aşımı veriyor götveren.
Ülkede her zaman doktorların bir popülerliği var.
yılda ortalama 40 bin mezun veren bir bölüm ile yılda ortalama 4500 öğrenci mezun veren bir bölümün versusudur.

(bkz: kafan çok güzelmiş canım güle güle kullan)
her türlü mühendis alır.
mühendis tanımadığı biriyle konuşmaya başlarken "ben mühendis hedö höde" demez ama bir doktor "ben doktor bööö" diye başlar.
türkiye gibi 3. dünya ülkesin de geri kafalılar sayesin de doktor alır

ama bu soruyu kanada abd de sorsan götünle gülerler adama.
Doktorlar da görgüsüz gibi "doktorom bon" der mühendisler "mohondosom bon" derler.Mühendiserin yaşı kaç olursa olsun her zaman ergen kalcaklar.