bugün

sokakta elini sallasan carptığı kişinin ismi olma olasılığı yüksek olan benimde dahil olduğum isim.
ayrıca hangi mustafa vardır ki hayatında " musti" diye çağrılmamış olsun? ya da "mıstık". 80 lerde çocuk olanlar bu kişilere ateri oyununa gönderme olarak "piç mustafa" diye seslenmişlikleri vardır. bu arada o oyunda mustafa'nın şapkasında ki p ne iş ben hala bilmem onu.
bizim için çok anlamlı bir isimdir. hem peygamberimizin hem de atamızın ismidir.
hakkaten seçilmiş anlamına gelen kişiye özellik veren isimdir.bunun çok güzel iki örneği vardır; birincisi liderlik özelliği ile bir ulusu kurtaran ulu önder diye anılan mustafa kemal atatürk diğeri ise her kelimesiyle akıl alan dumurdan dumura sevk eden mustafa topaloğludur.biri liderliğiyle mükemmel kişiliğiyle bu ismi taşır diğeri ise mallığıyla.
iki tane olan ismimin ilkini oluşturur. ben daha 25 günlükken ölen büyükbabamın adıdır ki gurula söylerim bu adımı her yerde.
can dündar'ın atatürk'ü anlattığı filminin ismi.
mustafa diye biri isimli sinema filmine isim babalığı yapan bir müslüman türk ismi.
can dündar'ın filmle ilgili yazısı ve filmin frgmanı içün:http://www.candundar.com.tr/index.php?Did=7119.
http://www.mustafafilm.com

29 ekim 2008 tarihinde gösterime girecek, can dündar'ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı mustafa kemal atatürk'ü anlattığı filmi.
can dündar'ın yönetmenliğini yaptığı, mustafa kemal atatürk'ü anlattığı, fragmanıyla bile insanı çok etkileyen, müziklerini goran bregovic in yaptığı, 29 ekim'de gösterime girecek ve şimdiden sabırsızlıkla beklediğimiz film.
fragmanı izlememle beraber kalp atışlarım hızlanmaya başladı.. 29 ekim'i nasıl getireceğim bilmiyorum..
ayrıca gişe rekorlarını da zorlayacak gibi geliyor.. umarım öyle olur..
devlet kuşu isimli filmde kemal sunal'ın adı. yakıştıramadım doğrusu.
can dündar'ın araştırmalarıyla oluşturulmuş, Önderimiz Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, not defterlerine ulaşıldı. sevdiği müzikler, söylediği sözler derlenerek yapılan filmi.
bakalım recek ivedik gibi bir anti-kahraman, ne idüğü belirsiz, ayı'dan bozma'ya milyonu geçen gişe hasılatı yapan halkımız bu filme ne kadar talep gösterecektir.
(bkz: moustapha)
mutlaka izlenmesi gereken belgesel, 29 Ekim'i sabirsizlikla beklettiren.

http://www.mustafa.com.tr/
ayrıca sponsorluğunu da ntv'nin yaptığı can dündar belgeseli.
belgeselin müzkleri goran bregoviç e ait. o müzik sadece benim mi tüylerimi diken diken yapıyor yoksa herkes beğendi mi bilemiyorum. 29 ekim i sabırsızlıkla bekliyoruz.
fragmanında kullanılan şahane goran bregoviç şarkısını tekrar tekrar dinlemek için saatlerce internet sitesinde kalınan belgesel.

evet giriş sayfası açık ve devamlı o muhteşem ezgi çalıyor. mutluluk bu olsa gerek.
yazan ve yöneten can dündar olduğu için,
çeşitli tv röportajlarında atatürk'ün resmi eğitim ile kişiliğinin törpülenerek insanlara öğretildiğini, kendisininse daha çok atatürk'ü gerçek anlamda anlatmaya çalıştığını belirttiği için,
atatürk'ün gayet bugünkü kemalist ve ulusalcı diye kendilerini tanımlayan insanların hazmedemeyecekleri sözlerini daha önceleri yazılarında da gösterdiği için,
ve daha bilumum sebepler yüzünden hem beklentimin yüksek olduğu, hem bugün çeşitli kampanyalarla filmin reklamını yapmayı yine görev addeden ulusalcıların beklentilerinin aksine filmi beğenmeyeceklerini düşündüğüm, gösterime girdiği ilk gün gidip görmenin planlarını yaptığım belgesel-film.

dündar eğer tv röportajlarında ipuçlarını verdiği kadar cesaretli davranmışsa çok şenlikli olacak filmin gösteriminden sonrası.
can dündar'ın atatürk'ün hayatını usta ve hassas bir biçimde işlediği belgesel filmi. çekimler sırasında oyunculara hiç plastik makyaj yapılmadığını duyduğumda çok şaşırdım çünkü tarih sahnesindeki insanlara gayet güzel benzetilmiş. çok başarılı ve kaliteli bir yapım. 2008 altın portakal film festivalinde son filmiydi ayrıca.
Can Dündar'ın yakında vizyona girecek Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatan belgeseli. Kaçırmayın derim.
mustinin uazltılmışıdır
haydi gel bizimle ol isimli programda konuk olduğu hafta mustafa kemal'e "bu adam" diyerek içime sıkıntı düşüren can dündar'ın son belgeseli. aman sonun atilla yayla gibi olmasın can dündar diye düşünmeden edemedim o an. ama kendisinin de belirttiği gibi üslûbu kurtarıyor onu.

kesinlikle izlenmesi gerekn bir belgeseldir ayrıca. ama atatürk'ün bir insan olduğunu anlama eğilimini artırıcı yönde bir etkisi olacağına inanmak güç. zîra şimdinin genç nesilleri yıllarca tam tersi yönde düşünmeye programlandılar.
--spoiler--
babasını kaybedip evsiz kalınca, çalı çırpıdan bir yuva yaptı kendine..
yarın, toprağını kaybeden halkına, çöken çınarın dallarından yepyeni bir yurt kuracaktı.
--spoiler--
atatürk ya da gazi mustafa kemal'in değil, başkomutan ya da başöğretmenin değil, mustafa'nın anlatıldığı film. matematik hocasının kemal ismini verdiği mustafa'nın, kardeşiyle kargalarla oynadıktan ya da onları kovduktan hemen sonra ne yaptığını, ne yediğini merak edenler için.

can dündar, mustafa kemal'in 6 yaşında birdirbir oynarlarken, ben kimsenin önünde eğilmem diyerek oyundan çıktığı gibi zırvalarla doldurmamıştır umarım filmi.

umarım bir kahramanı değil, bir insanı anlatmıştır film.

atatürk'ün kimlerin karşısında eğilmediğini biliyoruz zaten. benim bilmek istediğim, makbule'nin saçını çekip kaçarken, bir yerlerden bişeyler aşırırkenki halleri.

ve bir kurtarıcı olarak da bir insan olarak da, cephede emirler veriken de rakısını içerken de sevdiğim bu büyük adamın bilinmeyenlerinin anlatılacağı bu filmi atatürkçücüklerin beğenmeyeceğini düşünüyorum.

- anne, atam gözlerinden ateş çıkarabiliyordu hani
+ du çocum uçucak şimdi atam, kocatepeden afyon ovasına ince uzun bacaklarıyla
- waoow atatürkmen

ben demiştim editi: atatürkçücük demiştim ya, bak hemen düştü haberi
http://www.milliyet.com.t...ni%20begenmedi&ver=17
atatürk ün üniversitedeyken tuttuğu günlükten satırları da ilk kez öğreneceğimiz filmmiş. merakla bekliyoruz. ben "29 ekimde umarım bilet bulabiliriz" diyorken, eş dost "yok lan bizim millet böyle filmlere gitmez" diyor. umarım haklı çıkarım.