bugün

biz sana layık olamadık, laik olamadık ama gözün arkada kalmasın, gün gelecek bunların hepsini affettireceğiz atam...
Dünya üzerine Gelmiş geçmiş ileri görüşlü tek kişi.
(bkz: gazi mustafa kemal atatürk)
iyi ki bu millete nasip oldun.
yılın her günü minnet duyulan türkiye cumhuriyetinin kurucusudur. kendisi, yanındaki kendisi kadar vatan millet sevdalısı arkadaşları ve bizzat türk milletinin azmi sayesinde bugün üzerinde özgürce yaşayabildiğimiz vatanın temellerini attılar binbir güçlük ve sıkıntının içerisinde. her birisini saygı ve rahmetle anıyoruz bugün bir kez daha.

görsel
bu toprakları bize vermiş kahramandır. fakat ona düşman olanlar kadar onu ilahlaştıranlar da bu büyük kahramana zarar vermektedirler.

edit:eksileyen vatansız köpekleri tuttuğun yerde satırla doğrayacaksın.
selanik'te yarım bırakılan, yaşanmayan çocukluk...
trablus'ta bırakılan sol göz...
conkbayırında iman tahtasına isabet eden şarapnel...
sakarya'da kırılan kaburga kemiği...

hiç şüphesiz sarı saçlı mavi gözlü bozkurtun milleti için ödediği diyetler, yaptığı fedakarlıklardı...

çocuk yaştan itibaren vatan kendisine nerede ihtiyaç duyduysa gitmiş, varını yoğunu ortaya koymuştu.
görsel

31 mart vakasında (1909),
arnavut isyanında (1911),
trablusgarp'ta (1911-12),
balkan savaşlarında (1912-13)
çanakkale'de (1915),
kafkasya cephesinde (1916),
suriye ve filistin'de (1917-18)
sakarya'da (1921)
büyük taarruz ve dumlupınar'da (1922)...

görsel

vatanın kendisne ihtiyaç duyduğu, zorda olduğu her yerde o vardı...

hakkı olan "gazilik" mertebesini, mareşal ünvanı ile birlikte yüce türk milleti 100 yıl önce bugün kendisine verdi.

o da bugünü "gaziler yaşayan anıtlardır" diyerek tüm gazilerimize armağan etti.

bugün 19 eylül gaziler günü. mustafa kemal atatürk'ün mareşal rütbesi ile gazilik ünvanını aldığı gün.

başta 100 yıllık gazi, ulu önder mareşal gazi mustafa kemal atatürk olmak üzre tüm gazilerimizin saygıyla önlerinde eğiliyorum.

vatan sizlere minnettardır...
ezanı türkçe okutmuş diyorlar doğru mu?
görsel

Kesin selanik türküsü söylüyor ebedi reis.
görsel
görsel
Ah atam ah, koluna göğsüne imzanı dövme yaptıran ama senin hakkında gram bilgisi olmayan boş insanlar türedi. Cumhuriyet Bayramı tarihini bilmezler, senin yaptığın icraatlardan da bihaberler ve ortalıkta "Atam izindeyiz, Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye gezinirler. Bir tarafta da senin Türk gençliğine emanet ettiğin laik cumhuriyeti kökten yıkmak isteyenler var. Ülkeyi Tarikat ve cemaatler yurdu yaparak Afganistan ve iran'a dönüştürmek istiyorlar. Yavaş yavaş ajandalarını uygulamaya koyuyorlar.
Maalesef dediği gerçekleşmemiş ulu önderimizdir.

(bkz: rte konuşurken kumanya artıklarını toplayan halk)
Başkan recep Tayyip Erdoğan dan sonra en büyük lider.
Dincileri kudurtan (dindarlık ile dincilik farklı şeylerdir ve dindarlar baş tacıdır) adam gibi adamdır kendileri. Atatürk'ün ayağının erdiği yere dincilerin aklı ermez. Türk olduğumuz için tıpkı atilla, alparslan, fatih... gibi bizleri gururlandıran güzel insandır.
geldi,
gördü,
dik durdu,
teşkilatlandı,
harp etti,
kazandı,
gitti...

tanım: ne zaman aklıma gelse büklüm büklüm olmama vesile olan kahraman türk evladı.
ulu önder.
görsel

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ve Başbakan Celâl Bayar, Ege Manevralarında, 1937.
hasta yatağında son bayram...

28 ekim 1938 gecesi...

kuvvetsiz ve oldukça halsizdi. odanın kapısında kızını gördüğünde gözleri parlayarak doğruldu...

"yarın bayram değil mi gökçen?" diye sordu göklerdeki demir kartallarımızın bileği bükülmez kahramanına...

"evet paşam, bizim bayramımız, en büyük bayramımız" diye yanıtladı kızcağızı...

"dolmabahçe epey kalabalık oldu bu yıl" diye devam etti ulu önder.

sabiha gökçen onu onaylayarak cevapladı;
“öyle paşam. hükümet üyelerinin çoğu buradalar. cumhuriyet bayramını sizinle birlikte kutlayacaklar...”

“ama ben bugünü halkımla, halkımın içinde kutlamak isterdim gökçen, beni bu cumhuriyet bayramında halkımla birlikte olmaktan ayıran şu hastalığa lanet olsun...” diyerek şikayetçi bir tavır takındı...

gökçen onu "gelecek bayram paşam" diye teselli edecekken susturdu.

ve ekledi;
“bana gelecek bayramdan bahsetme, hatta gelecek aydan da... ekim ayını çıkarabilirsem bile kasım ayını çıkarabileceğimi sanmıyorum gökçen...”

son büyük bayramında böylesine acılıydı ulu önder.

"en büyük eseri" olan cumhuriyetin yıldönümünü son kez yaşıyordu. ama huzur içindeydi, zira en büyük eseri ilelebet payidar kalacaktı...

bir baba için ne büyük bir mutluluk...işte en büyük eserinin meyvesi, cesur ve özgür bir türk kadını olarak yanıbaşında duruyordu...
görsel

ekim ayını çıkardı...ama ya kasım...???

not: ulu önder atatürk'ün 29 ekim 1938 cumhuriyet bayramı kutlamalarına rahatsızlığı nedeniyle katılamayacağına dair başbakanlık resmi evrakı;
görsel
Emanetine ihanet ediliyor ve bu beni çok öfkelendiriyor it ile çakal ile uğraşıyoruz döneme bak aq.
Bu ülkenin başına gelmiş en güzel şey.

Şimdiki yobazları ve din simsarlarını görünce, sen ne büyük adammışsın, bunların daha da soysuzlarıyla uğraşmışsın diyorum.

Tek ve gerçek başkomutan'a selam olsun.

izindeyiz.
yalnız siyaseten değil, bütün yapıp ettiklerinden ayrı düşünüldüğünde de başarılı, çok kararlı, çok kendinden emin bir adamdı. görünmez kılınan başka bir tarafıdır bu; deha'nın katmanlılığını biliyoruz, öyle yüksek ve akışkandır ki yapıp ettikleri doğal olarak tekilleşir ve fakat uzaktan bakıldığında her bir eylemi farklı alanlarda çok etkili sonuçlar verdi.

hakikaten böylesine dehşet verici bir zekanın bizim düşmanımız değil de dostumuz olması, bize karşı değil de bizim için savaşması çok büyük bir şanstı.

mustafa kemal atatürk, bugün bile doğan her çocuğun lideri olabilecek kadar sevilmekle ödüllendirilmiş seçkin, çok başka, çok çok nadir rastlanır bir ruhtu. insanların akın akın onun mezarını hala ziyaret etmesi, devasa bir saygıyla onu anması, ona olan vefa borçlarını hiç unutmamaları, onu hep hasretle anmaları başka türlü anlaşılamaz. bir yerde kopardı bu bağ yalandan olsaydı. kopmuyor. bilakis büyüyor. bir daha bir daha anlaşılıyor.

bütün krizlere, düşüp kalkmalara, hatalı hamlelere ve maalesef laf cambazlıklarına, kötü seçimlere rağmen eserinin 98. yılında olup bitenleri görseydi, aşılamayacak hiçbir sorun olmayacağını bilen bir adam olmanın verdiği rahatlıkla çok gururlanırdı. türklerin kendisine olan bağının, hayranlığının ve hasretinin hiç bitmeyeceğini anlamak lazım. biz eğer bugün üretebiliyor, özgürce düşünebiliyor, huzurla kendi sınırlarımızda yaşayabiliyor ve dünyaya kendimizi dayatabiliyorsak hepsi bir cesur adamın sayesinde oldu. iyi ki vardın ve hala varsın.

"başöğretmen" sıfatı benim için diğer bütün sıfatlarının üzerinde. belki de en önemlisi. büyük idealinin en hareketli, en zor kısmı eğitimdi belki. onun da altından kalktı. dediğim gibi sadece siyaseten değil, hayat başarısı olarak incelediğinizde de gerçekten ne yaparsa yapsın sonuca muhakkak varabilecek kadar yüksek bir çabaya ve inanca sahip olduğu anlaşılıyor. deha asla pamuklar içinde yetişmez. büyük sınavlar vermesi gerekir. tüm sınavlarını başarıyla verdi.
dört bir yanı saldırı altında olan bir ülkeyi hizaya getirip günümüz türkiye'sinin temellerini atmıştır.
iyi ki varsın atam...
Bugün günlerden cuma ve 29 ekim. Benim için hem milli hem dini bayramların içtimaı bugün.

Bize bu ülkeyi, hiçbir ecnebinin boyunduruğu altında bırakmadan teslim eden, sadece gelecek nesilleri ve memleketini düşünerek ömrünü bu yolda geçiren, bunu da ödül/lütuf olarak değil, kendisine vazife addeden gazi mustafa kemal atatürk'ü sonsuz şükranlarımla yad ediyorum. bugün ve her gün.

Allah gani gani rahmet eylesin, kabri nur, mekanı cennet olsun. Allah razı olsun.
Ülkeme hissettiğim aidiyetin esas sebebi olan kişi.

Onun gibi birinin bizim atamız olduğunu bilmek, bundan 100 yıl kadar önce yaşayıp bugün yaşayanlardan bile aydın bir liderimiz olduğunu bilmek, tüm dünyanın saygıyla ismini andığı birinin ülkemizin kurucusu olduğunu bilmek bu hayattaki en kıymetli şeylerden.

Dünyanın neresine gidersem gideyim konu açıldığında onun torunlarından olduğumu anlatmak gurur verici.