bugün

düş sokağı sakinlerinin murat yılmazyıldırımla beraber iki elemanından biri. su düşleri albümü harikuladedir. sevilesi bi insan.
şimdi'nin nurcusu,güzel şarkıların adamı.

(bkz: seyyah)
bunun bir de düş sokağında olmayan murat çelik hali vardır ki tadından yenmez. kendisi amerikan karşıtı amerika adlı video klibiyle de beğeni toplamıştır.
1969 trabzon doğumlu,profesyonel müzik hayatı düş sokağı sakinleriyle başladı daha sonra bazı özel nedenlerden dolayı ayrılıp 'seyyah' albümünü çıkarttı.birde AŞKIN ELiF HALi DiYE BiR KiTABI BULUNMAKTADIR.AYRILIĞIN SEBEBi KiTABIN ADINDAN DA ANLAŞILACAKTIR.bu kitabından önce 2004 te ^^gülziya^^ diye bir romanda çıkarttı.seyyah albümünü dinlemeyenlere şiddetle öneririm,insanın ruhuna dokunan bi albüm aşkı mecaziden aşkı hakikiye doğru tırmanan yazarın yeni albümü ekimde ^AŞKIN ELiF HALi^ adıyla çıkacak.
düş sokağı sakinlerinden sonra su düşleri ve seyyah albümünü çıkaran müzisyendir.
konserlerine islami kesimin ilgisi nurcu olmasından sonra artmıştır. kaliteli bir müzik icra etmesine rağmen 16-18 yaş ergenlerinin dinlediği adam olarak anılmaktan kurtulamamıştır.
(bkz: ben sendeki beni sevdim)
(bkz: düş sokagı sakınleri)
(bkz: askin elif hali)
bugün konya clube cafede ahmet saylan ile birlikte muhteşem bir konser vermiştir. Yeni albümü gelecek ay piyasaya çıkacakmış. Çıkmış kasetlerini ve çıkacak kasedini illegal yollardan* dinlemememiz yönünde tavsiyelerde bulunmuştur. Ama yine de yasal olmayan yollardan kasedini dinleyen insanlara da hakkını helal ettiğini söylemiş, gönlümüzü fethetmiştir. eyvallah..
buram buram tasavvuf kokutmuştur dünki konserinde.myy ile birlikteyken de zaten şarkılarının farklılığının farkındaydık.her konserinde aynı şarkıları farklı tınılarda söyleyerek her seferinde yeniden yaşar.dün gördüğümüz kadarıyla caza yönelmeye başlamış.albümü de caz ağırlıklı olacakmış.
sesi murat yılmazyıldırım dan daha güzel ve etkileyici olan, şarkı sözleri insanı intihara götürebilecek olan solisttir.
düş sokağı sakinleri adlı grubun solisti. bir ara kanal 7 de program sunuyordu. doğru yolu bulduğuna inandırdı beni. (bkz: puhahaha)
http://www.myspace.com/muratcelik
seyyah albumunu defalarca dinlememe ragmen her dinledigimde ayri bir zevk verir.murat celik artik bir tutku olmustur.

israrla tavsiye ediyorum.
muzik dinlemek isteyenlerin adresi.diptis diptis sesi olmayan muzik dinlemek istiyorsaniz tum dss albumleri ve solo albumleri ile hizmetinizde,bir digeri icin (bkz: murat yilmazyildirim)
canı sıkıldıkça uşak ilinde konser verir.
çarşamba geceleri beyoğlu'nda action bar'da çıkan müzik insanı. parçalarını seslendirirken kendinden geçmesi dikkat çekici bir özelliğidir. özellikle son albümündeki seyyah adlı eser tekrar tekrar dinlenilesidir.
su an konyada yasayan kendini tasavvufa vermis müzisyen.
düş sokağı sakinleri müzik grubunun elemanlarından biri. 'ölüm' adlı şarkıyı dinleyip bu adama hayran olmamak imkansız.
murat çelik müziğin hüzünlü ve mistik yanına bıraktığı gözleriyle hepimizin bakmasını sağlıyor. o gül dikeni bana gönder diyerek bilgeliği, karşılıklı duran iki aynanın ortasındayım diyerek sonsuzluğu yansıtıyor ve kent ozanları arasındaki haklı yerini alıyor.

ve hatta suyun öte yanındaki sanatçı. müziğin asil duruşu. mahallenin en janti adamı. gönlü bol ahir zaman bilgesi.
otur sana başka sözüm yok parçasını dinle mayış.
nurdan özdemirin roportajından
murat çelik kimdir?

müzikhal olarak 93 yılında profesyonel olarak düş sokağı sakinlerinin düş sokağıyla beraber profesyonelliğe adım attık. ondan beri de profesyonelce müziğe devam ediyoruz. bu arada istanbul üniversitesi fen fakültesi astronomi bölümünü bıraktım. başka ne diyebilirim bilmiyorum.

müzik tarzınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

müzik tarzı maalesef onu ben de bilmiyorum. bunun en güzel tarafı bunu dinleyenlerin belirlemesi tabi. ama bir sürü öğeler var. roctan da öğeler var, etnil müzikten de öğeler var. yani her şeyden etkiler var. olmaması da mümkün değil zaten. çünkü yeni hiçbir şey yok. hepsi birbirine değişik bir şekilde bina edilmiş.

fısıltıyla konuşuyorsunuz. sizi sadece tanıyanlar duyabiliyorlar. reklam yapmadığınız halde küçümsenemeyecek bir dinleyici kitlesine sahipsiniz. ama biz müzik marketlerde albümünüzü bulmakta zorlandık. kendinizi fazla ön planda tutmamanızın sebebi nedir?

baştan beri benim benimsediğim bir şey bu. yani ön planda olmak istemiyorum. geri planda olmak istiyorum. insanın kesinlikle kendisini koruması gerekir kendinden maksat egosunu, benliğini koruması. yani insan bu duygusunu kontrol edemediği zaman canavarlaşır. o yüzden insanın kendisini mümkün olduğunca saklaması gerekiyor. bu bir tavır değil, bir imaj değil... ben de halimce kendimi korumaya çalışıyorum. çünkü ben de insanım ve benim de nefsim var. ve böylesinin daha doğru olduğuna inanıyorum.

müzik marketlerde bu albümün pek bulunmayışı da dediğiniz gibi reklam tarzı bir şey yok. yaptığım müzikte reklamın pek de geçerliliğine inanmıyorum. tabi bunun çok çeşitli nedenleri var; ekonomik nedenler bunlardan biri. ancak benim çok sevdiğim bir olay var. bunun daha sağlam olduğuna inanıyorum. işte siz dinliyorsunuz, arkadaşlarınıza tavsiye ediyorsunuz. o ona tavsiye ediyor o ona o ona... biraz zaman uzun oluyor ama çok sağlıklı bir biçimde olduğuna inanıyorum. böyle olması benim için çok daha iyi. o yüzden afiş, reklam, bu işle biraz daha bana suni geliyor. yani klip olayları da öyle. çıkıyorsunuz , müzik ikinci plana atılıyor.
baştan beri benim benimsediğim bir şey bu. yani ön planda olmak istemiyorum. geri planda olmak istiyorum. insanın kesinlikle kendisini koruması gerekir kendinden maksat egosunu, benliğini koruması. yani insan bu duygusunu kontrol edemediği zaman canavarlaşır. o yüzden insanın kendisini mümkün olduğunca saklaması gerekiyor. bu bir tavır değil, bir imaj değil... ben de halimce kendimi korumaya çalışıyorum. çünkü ben de insanım ve benim de nefsim var. ve böylesinin daha doğru olduğuna inanıyorum.

bir albümü dinlediğimizde şarkı sözlerinden, o albümün sahibinin ve dinleyici kitlesinin ruh hallerini ve yaşam tarzlarını az da olsa anlayabiliyoruz. günümüz şarkı sözlerine baktığımızda bir kısırlaşmanın bir tek düzeliğin olduğunu görüyoruz. anlamlı olan şarkı sözlerinin de yaşanılabilirliğinin olmadığından söz ediliyor. oysa şarkı sözleriniz, sizin ruh dünyanızın ve hayatınızın birer yansıması. bu derinliğe nasıl ulaştınız ve bu derinliği nasıl koruyorsunuz?

baştan beri inanın ki bunu hiç bilmiyorum. bunu samimi olarak söylüyorum. bilmiyorum,yani bu parçalar nasıl çıkıyor,o sözler nasıl geliyor. inanın ki allah-ü tealanın bir lütfu. yalnız bunu söylerken insanın çalışması gerektiğini arkasına sığınarak söylüyorum. yani onu göz ardı etmeden söylüyorum. allah-ü teala bir ayetinde şöyle diyor işte insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.şüphesiz ki bunlar bu müzik sözleri, bu şarkıların çıkması ilhamın dışında insanın yaşadıkları,mutlulukları,acıları... bundan da önemlisi insanın kendini geliştirme yönünde attığı adımlar. çok okuması,çok dinlemesi ve sazı ile bütünleşmeye çalışması...bütün bunların sonucunda bütün bu söylediklerim insanın içinde yoğruluyor ve bir şekilde ortaya çıkıyor. ama tabi okudukça,dinledikçe bakış açınız biraz daha değişiyor. o yüzden de tıpkı bir şairin şiirine olan saygısı gibi yani her şeyi ortaya koymaksızın şiir diye... bu müzikte de öyle. ben senede bir tane parça ya yazabilen ya yazamayan adamım. ama yazabilirim. fakat bunun pek etkisi olmaz. yani beni tatmin etmediği müddetçe bir başkasını tatmin etmesi çok zor. bu yüzden de dediğim gibi şairin şiirine olan sorumluluğu gibi bir müzisyenin de bestelerine karşı sorumlu olması lazım. hep en güzele doğru gitmek lazım. ben de onu deniyorum allah nasip ederse...
soluğumun tükendiği anlarda kurtarıcı meleğim olan şarkılara sahip; eski günlerimi, kaybettiklerimi yüzüme vura vura hatırlatan; sözlerini içime kazıdığım; duygularımı ortaya çıkaran gerçek sanatçıdır.
dünya yakarken canımı, acıtırken, kanatırken ellerimi; yüreğimi, kendimi buldum onun şarkılarında. sessizliğiyle sesim olmuş, kaybolduğum zamanlarda ki hıçkırıklarım..
yeni albümü cıkmış eski düş sakini.albüm tam 4 şarkıdan oluşuyor ve murat çelik'in resmi websitesinden şarkılar ücretsiz indirilebiliyor.
http://www.muratcelik.com.tr adresine girip indirebilirsiniz..
müziğini yaparken vücudunu bir yılan gibi kıvırabilen, " o nasıl cümle kurmaktır, o nasıl çalmaktır yarabbim ??" diye hayran hayran baktıran, dinlettiren sanatçıdır..
*