bugün

bu dizide en çok karpuz kollu üzüm hastası layoş mudur nahoş mudur nedir onu seviyorum.Adamın dünya yansa umurunda değil derdi üzüm yemek içmek.
dünkü bölüm itibariyle anlaşılmıştır ki saray da dönen karı kız mevzularıyla yitip gidecek bu dizi. iki dandik savaş animasyonu gösterip koca kaleler 3 dakika içinde fethedilince umudumu yitirdim bu dizi için. tama bir kingdoom of heaven görselliği beklemiyoruz da one be kardeşim, iki sahneyle ( ki yıkılan surlar animasyonu gayet sıçıktı) oldu bitti maşallah şeklinde dizi mi olur.

ha birde o nasıl sefer lan, fetihe değilde av partisine gider gibi.
gerçekleri anlattığı için, milli görüşçülerin zoruna gitmiş dizidir.
5.bölümdeki yaran kare hiç kuşkusuz.
http://img218.imageshack.us/i/layo.jpg/

bir de ben bu andre'ye acıyorum. böyle bir kral çekilmez hiç. çocuk ülke elden gidecek, osmanlı gelecek diyor adamın umrunda değil.

andre: osmanlı geliyor.
layoş: gelsinler. sürprizim var onlara.
andre: (surat asar)
layoş: yüzün gülsün andre. sultan sülümanı düşünme artık. o daha çok uzaklarda. akşam düğün var biraz eğlenelim andre hehehehehe.

hayat sana güzel layoş.
baş rol kızının (hürrem) "katana" diye adlandırdığım dizi
(bkz: müjdat gezen in halka hakaret etmesi) bu adamın dediğine alınıcagınıza atanıza küfür eden bu diziyi eleştirin.

not: benimde içinde olduğum guruha veryansındır.
artık bir sonraki bölümde, pargalı ibrahim' in balkondan düşüp öleceğini tahmin ettiğim filmdir. yeter hatice hatun u kesip durduğu.
o değil de ben hatice sultan'a gıcık ve sinir falan oluyorum. o ne boş bakışlardır, o ne saf davranışlardır. bunca entrikanın döndüğü sarayda böyle bi karakter olur mu yahu? yavuz sultan selim'in kızısın sen bi oturaklı ol, bi ağırlığını göster. varsa yoksa ibrahim, hayır tamam kavuş sevdiğine mutlu ol falan ama azıcık da hürrem'in kuyusunun kazılmasına yardımcı olsaydın, esip gürleseydin fena mı olurdu sultanım?
Osmanlıyı bugüne kadar anlatabilen herhangi bir çalışma olmadı. bu dizi biraz olsa anlatmaya çalışıyor osmanlıyı. ama bazı kesimler niyeyse tepki gösteriyor. benim padişehım dudaktan öpmez, haremde bu kadar vakit geçirmez. benim milletim niye önce tarihi kitaplardan bulabildiği kaynaklardan okuduktan sonra diziye tepki göstermiyor ki? harem padişehın özel hayatı zaten. ne yapacak ki. hürrem de padişehı parmağının ucunda oynatan zamanı geldiğinde devlet işlerine bile karışan bir sultan. bunu bilmeden niye yorumlar dönüyor ki bu kadar?
koskoca seferi 15 dakikada ve 15 kişilik orduyla feth ettiğini gösterip , hürremle sevişme sahnesini sanki onların yanındaymış gibi olanı biteni anlatan garip bir dizi.
uyusunda büyüsün halkım.*
bir kaleyi ele geçirmek o kadar kolaymı lan dedirten dizi. muhteşem yüz yılı hürreme çakarak mı geçirmiş süleyman?
istanbulun fethini anlatan biri dizi yapmaya çalışsanız yine fatih sultan mehmet kime çaktı muhabetine döner olay adım gibi eminim. zaten sevişerek kazandı osmanlı bütün savaşları.
tam tersi, süleyman, fatih, selim vs. gibi padişahlar savaşarak dünyaya egemen oldular. sevişmedilermi, seviştiler.
ama bukadar sevişen adam bukadar çok şey yapamaz! olama! adam olun lan dizi yönetmenleri götünüzle dizi yapmayın.
-sultan sülüman beni bekler.
-şimdi olmaz hürrem hatun.
-ben beklerim de sülüman beklemez.
-sultanın işi var hürrem hatun.
-benden başka işi olmaz onun.
-haddini bil hürrem hatun.
-bana bak dönme ibram çekil yolumdan.
-muhafızlar atın bu rus kölesini.
-rus kölesi senin anandır.
-anamı karıştırma yarram.
en sonki bölümde kaleyi fethetmeye çalışırken o okçuların attıkları ateşli oklar varya, onlara füze mi takılıydı lan? bi şehir boyu yol gittiler amına koyum. abartsaydınız da bişey demezdik de bu bambaşka bişey olmuş .
mutlu sonu:

-sülüman adam olur, aklı başına gelir.
-hürremi önce şairler sonra mahidevran döver.
-hürrem ölür.
şu ana kadar yapılmış ve osmanlı tarihini anlatan çok iyi bir dizidir.eminim çok tutulacaktır.izlemenizi tavsiye ederim.
(bkz: muhteşem tudors)
giderek 300 spartalı'ya dönen dizidir efenim.
o nasıl efektler lan öyle ?
çekmeyin lan o sahneleri. saray'da tıkılıp kalın ve dizi giderek "brezilya dizi formatını" alsın.
Eleştirilecek çok fazla nokta olduğu gerçeğini bir kenara bırakırsak, bizi futbol muhabbetinden alıp farklı konuları düşünmeye itmesi dolayısı ile başarılı olmuştur.
efektleri paintle yaptıklarını düşündüğüm dizidir.
9 şubattaki bölümünün reklamında fazla efekt kullanılmasından dolayı pokemon a benzemiş dizidir.Ama genede güzeldir, can sıkıntısında izlenebilir.
bu haftaki fragmanının sonunda "zehirlendiiim" mi diyor, "iğrendiiim" mi diyor yoksa "ibrahiiim" mi diyor; hiç anlayamamıştım. az sonra başlayacak ve öğreneceğim. çok mutluyum sözlük.
kara muratun abartılı atlamalı zıpmalamalı sahnelerini mumla aratan dizi.kara murat ki kaleyi tek başına(bazen yanında 2-3 kişi oluyordu.)fethediyordu ama en az 300 400 kişiyle döğüşüyordu.yani karşı taraf hiç olmazsa kalabalıktı.burada 7 kişi içeride 7 kişi dışarda savaş sahnesi çekiyorlar.sanki kalenin temsili düşmesini canlandırıyorlar.
herkesin sözüm ona dalga geçtiği, ama öte yandan da gözlerini alamadan izlediği dizidir. sahne sahne saçmalıkları bulduklarına göre.
Savaş sahnesi spartacus'ten mi alınmış ne!
(bkz: Allah Allah)
bu nasıl savaş sahnesidir diye düşündüren.