bugün

tokat ve amasya yöresinde yetişen inanılmaz lezzetli elmalara sıfat olmuş nesne..
(bkz: misket elması)
cam veya metalden yapılan bilyelerle oynanan çocuk oyunu ve oyunda kullanılan bilyelere verilen ad.
insanoğlunun hayatının ilk çalma eylemini gerçekleştirmesine sebep olan oyuncak.
kocaman tozlu ceplerimizde singirdayan, binbir renkleri ve pürüzsüz neseli yuvarlakligiyla cocuklugumuzu büyülemis, kücücük yarali ellerimize maharet kazandirmis, ütmek eylemiyle ilk kez tanismamiza vesile olan hayatimizin en masum devresinin vitrin süsleri..
o zamanlar agzimizda leblebi tozumuz vardi bir de, sarapta kizarmis ördeklere inat..
(bkz: bilye)
Misket

Güvercin Uçuverdi,
Kanadın Açıverdi...
Ben Yandım Aman,
El Oğlu Değil Mi...Aman Aman
Sevdi De Kaçıverdi.

A Benim Aslan Yarim,
Dağlara Yaslan Yarim.
Dağlar Cefa Götürmez,
Sineme Yaslan Yarim.

Güvercinim Uyur Mu,
Çağırsam Uyanır Mı..
Ben Yandım Aman
Sen Orada Ben Burda...Aman Aman
Buna Can Dayanır Mı.

A Benim Hacı Yarim,
Başımın Tacı Yarim.
Eller Bana Acımaz,
Sen Bari Acı Yarim.
bazı yörelerde cıncık olarak ta adlandırılır.
türkiye de herkes tiki haline dönüşse bile, gene de onları oynatma potansiyeline sahip türkü.
çocuklukda oynadıgımız harkulade bir oyundu oynamaktan ellerimin üzeri çatlar geceleri yatamazdım sonraları çatlamaması için vazelin kullanmaya başladım tabi ozamanlar biz buoyuna gulle,gildik derdik tabi yöre yöre degişiyor.
bazi bolgelerde cillis, bilye, bilya gibi adlarla da bilinen; bas, basalti gibi terimleri kazandirdigi cocuklugumuzun guzel oyunu.
3-5 model halinde kategorize edilen bilyalardır. çocukluğumuzdan akılda kaldığına göre * teklik *, onluk *, parlak *, porselen *ve dombili * minik * gibi modelleri vardır.

edit: ne salakmışız lan. teklik, onluk, parlak, porselen hepsi kırtasiyede aynı fiyattan satılırdı. o zaman parlağın ya da porselenin diğerlerinden pahalı olmasının mantığı ne...

galiba olay şu, çocuklukta satın alarak misket sahibi olmak süt çocuklarına özgüydü. önemli ve değerli olan kökerek * bir sürü (adettendir, misketler kavanoza doldurulur ve anlatırken kavanoz ölçü olarak kullanırdı.) misket sahibi olmaktı.

(bkz: ey gidi günler)
(bkz: kaflik)
çocukluğun en güzel dönemini temsil eden ...
küsünce düşümün alıp gittiği, küçük yuvarlak ve renkli cam parçaları.
'' bizim evin halleri'' adlı dizide, bir türlü sevdiği rüzgar'a kavuşamayan karekterin adı.
Misket, günümüzden binlerce yıl önce Eski Mısır ve Roma'da ortaya çıkmıştır. Cam ya da tahta gibi bir çok farklı malzemeden üretilen bilyelerle oynanan çok sayıda farklı misket oyunu vardır. En yaygın olarak oynananı, herkesin sırayla elindeki bilyeyi atarak yerde yanyana dizilen bilyeleri vurmaya çalıştığı oyundur. Ebe olan kişi, sıranın hangi tarafının baş olduğunu söyler. Böylece, yerdeki bilyeleri vuran kişi, sıranın diğer tarafındaki bilyeleri alabilir.
matematik dersinde olasılık konusuyla ilgili problemler çözerken torbadan çekip çekip yerine koyduğumuz felsefi yuvarlak.
ing. marble.
(bkz: berfu öngören)
bombaya* seklinden dolayı ad vermiş kuresel oyuncak. bu bombalar ki guclerinden dolayı sınırlama ve yasaklara tabi olmaya baslamıslardır.
tapınaklarda ve çocuk mezarlarında bulunan ilk misketler, hayvanların aşık kemikleri ile yuvarlatılmış taşlardı. çocukların oyun oynadığı bu misketleri yetişkinler büyü yapmak için kullanırdı. zaman ilerledikçe aşık kemiklerinin yerini taş ve mermerlerden yapılan bilyeler aldı.girit'te bulunan akik ve yeşil bilyeler m.ö.1400'lere aitti.
ilk cam bilye üretimini amerikalı oyuncakçı christiensen yaptı.
ortalama 15-17 milimetre çapında, 4 gram ağırlığındaki cam bilyeler, balıkların yumurtlamaları için daha korunaklı bir ortam hazırladıklarında yumurtlama akvaryumlarına çakıl taşı yerine konulmaktadır.
yabancı dile çevirilmeyecek nice türkülerden biridir..

ah benim hacı yarim , başımın tacı yarim..
parça tesirli bombalar için kullanılan tamlama.

(bkz: misket bomba)
van'da çocuklar tarafından polislere sapanla atılan madde.
çocuklar arasında renklerine göre sayı değerleri belirlenen bilyelerdir.

dobi : 20
kemik : 3
siyahlar : 10 vb. gibi. piyasalar sokaktan sokağa değişir.