misafirlikte başa gelebilecek en boktan şeydir.
dötünü dövmeyen dizini döver. misafirlikte mıçılır mı oğluum !..
Ronin filminde geçen şu repliği hatırlatmıştır. Nasıl çıkacağını bilmediğin bir yere girme.

Önce su akıyor mu bakın. Sifonu çekip çalışıyor mu kontrol edin. Tuvalet kağıdı var mı acaba şüphesi taşımamak için kağıt mendil taşıyın.

(bkz: amat victoria curam)

Ya da (bkz: tedariksiz hacete giden domala domala taş arar)
Ev sahibinin suçu. Insan ya o sifonu misafir gelmeden yaptırır yada misafiri uyarır. Resmen tuzak kurmak gibi birşey misafire. Bu utançla bir daha gelemez der gibi.
Salak ile avanak filminden bir sahne.
Bide bir kürek s.çtıysanız s.çtınız.evet.
kovayla su dökülmelidir , olmazsa bahçe hortumu kullanılmalıdır. tabi tuvalet değil düzenli bakımı yapılan meyve bahçesi amınakoyim. kova ne lan. kova falan aramam o anda. evsahibine küfrederim. hayrına tesisatçı çağırır yaptırırım. kova var diye oluyor bunlar hep. yazıklar olsun. kovaymış.

sakinim.
Kovayla su dökülüp halledilebilitesi olan durumdur. Az kafanızı çalıştırın lan. Evet.
ev sahibi uyarmamışsa onun suçudur.
hem sıçıp hemde sıvamaktır.
ben: aloo alo bebeğim aloo,
hatun: hede ne oldu ne yapmaya çalışıyorsun.
ben: şu an çok tedirginim yeaa..
hatun: ne oldu lan. nerdesin sesin yankılı geliyor.
ben: sizin evdeyim, annene alışveriş yapmıştım poşetleri bırakırken wc ye gireyim dedim, sonra aman allahım konuşamıyorum hayır. yapamıyorum, senin gibi tatlı bir kız hayır.
hatun: geyiği bırak da söyle lüften.
ben: zıçtım sizin wc ye. utanıyorum, pisliğin tekiyim. oysaki tek amacım işemekti, al kırdım, çok pisliğim,
hatun: sifon denen şey var.
ben: bebeğim annen komplo kurdu galiba bana wc de mahsur kaldım sifon çalışmıyor, yoksa erkek kardeşin mi o masum gözlerinin arasındaki şeytanlığı sezemedim mi.
hatun: yerim seni espirilerini, bilmem ne yapsak ki,
ben: al anneni evden evden ara bir şeyler yap.
hatun: tamam arayıp aşağı çağırıcam, sonra da tamam gerek yok derim, sen de o sıra da, halledersin.
ben: tamam yavrum acele et, korkuyorum.

sonrasında.

hatunun annesi: hede oğlum, ben aşağıya inicem bi, hebele çağırdı anahtarımı aldım, kapıya çarpabilirsin.
ben: (minik bir kedi çaresizliğinde) peki hebi teyze.

sonrası çok ayıp.
tuvalette başa gelebilecek en kötü şey lerden birisidir.

not: önce kontrol edin sonra zıçın yoksa tuvaletin camından kaçmaya çalışırsınız.
Gittiğim evde benden sonra birinin aniden sıkıştım demesiyle içeri girdiği andaki surat ifadesine bayıldığım olay.
eyvah sıçtık deyiminin yerli yerinde kullanımını gösterir.
sular kesilince hazırda tutulan su bidonları devreye girer. şahsen tek kişilik evime gelen misafirim öyle yapmış giden bütün pohlar geri gelmiş en sonunda beni çağırmıştı. onun adına gerilim dolu anlardı. bende ona pembe sıçmadığımı anlatınca biraz rahatladı.*
tuvalete gidip rahatlayacağını düşünürsün tuvalete gidersin. Bi güzel içini boşaltırsın. Sifona basarsın ve su sesi duyamazsın. Bi an boşluğa düşersin. Etrafta araştırmaya başlarsın. Kova vb. bir eşya. Bulursan yine iyisin. Olmadı peçete tepelersin. Bu feci bi stres. Terlediğimi hatırlarım bunun yüzünden.
ani bir çözümleme yapılması gereken durumdur.
not: bir kaç parça tuvalet kağıdı bu sorunu çözebilir.*
gerilim dolu anların başlayacağının habercisidir.
gerçekten kötü bir durumdur. kova arayışlarına girer insan.
şimdi tuvaletteyken aklıma gelen sorunsal.
çok doğru bir tespittir. ne olursa olsun o sifon çalışmaz. birde çok sıkıştıysanız "olum bunlar sıçmıyor mu sanki. çalışıyordur sifon" diye düşünürsünüz ve salarsınız bir anda.

sonra hazin son. artık banyo tuvalet bir ise kovayla doldurup tuvalete mi dökersiniz, suyu delige denk getiremeyip* yerlere mi dökersiniz bilmem. ama genelde aksilik ya; yere dökülür felan. sonra ufaktan bir temizlemiş olursunuz tuvaleti. maksat ev sahibesi görmesin anlamasın sıçtığımı diye.
bir de odun gibi sıçmışsanız vah halinize. yapılacak işlem basit aslında. sifon etkisi yaratmak. çok bilimsel bi sik gibi oldu bu ama ki değil. doldurun bi kovayı suyla ve klozete boşaltın. haydi geçmiş olsun.
misafirlikte sıçarken tuvaletin tıkanması bunun bir üst versiyonudur.
çok başa gelmiş durumdur. o klozetteki keyifli anın sonrasında fellik fellik kova aramak ama bulamamak orada rehin kalmak, ev sahibine gıyabında bildiğin bütün küfürleri sıralamak.. bu başlığı kim açtı yahu, kabusu hatırlattınız yine.
çok müşkül bir durumdur. hele ki cırcır olma gibi bir durum varsa, o zaman hepten müşküliyet arz eder. özellikle misafirlikte, bir aşiret dolusu çoluk çocuk bulunuyorsa, sıranın kendisine gelmesi zaman alır ve o süre zarfında ecel terleri dökülür.
bir de bir haftalık kabızlık hikayesi varsa olay kopmuştur, zira o çocuk değil tasla sifonla anca kovayla gider. Ve müthiş anda ev sahibine tuvaletten çıktıktan sonra 'kovanız var mı?' dedikten sonra suratında oluşan heiz franz göte ifadesidir.
hemen bir kova aranmaya başlanmasını beraberinde getirir.