bugün

mini mini bir kuş donmuştu
pencereme konumuş
aldım onu içeriye
cik cik cik cik ötsün diye
pır pır ederken canlandı
ellerim bak boş kaldı... şeklinde devam eden bir çocuk şarkısı. barış manço'nun adam olacak çocuk'una hemen hemen tüm çocuklar söylerlerdi.
şarkının bir değişik versiyonuda şöyledir.

pencereme konmuştu
aldım onu içeriye (işte buradan sonra farklılık başlıyor)
annem tava yapsın diye
cızbız ederken canlandı
bak karnım aç kaldı.
çocukluk dönemlerinde donmuş mini mini bir kuşun penceresine konması hasretiyle yanıp tutuşan çocukların durumunun ne olacağı düşünülmeden söylenen şarkı.
donmuş halde nasıl bu kadar başarılı iniş yaptığın anlıyamadığım ve hep ne cins olduğunu merak ettiğim kuşçuk.
küçük ve sevimli bir kız/erkek çocuğunun ağzında devleşen, dinlenesi, keyif veresi konçerto.
(bkz: anne)
yurdum insanının duygusal olmasının sebeblerinden biri daha, sen daha cocukken alıstırıl böyle donan kuslara pırpır eden minik kalplere...insan tabi duygusal olur.
ilkokul arkadaşlarımın süper coverladığı şarkıydı. şerefsizim süper söylüyorduk sözlük!

sözlerini de yazayım tam olsun.

pencereme konmuştu
aldım onu içeriye
cik cik cik cik ötsün diye
pır pır ederken canlandı
ellerim bomboş kaldı
pır pır ederken canlandı
ellerim bak boş kaldı.

edit: copy paste değil alınteri!
kırmızı balık kaç kaç
balıkçı hasan geliyor
oltasını atıyor
kırmızı balık kaç kaç

şarkısıyşa aynı dönemde çıkmış çocuk şarkısı.
donan kuşun dramı.
bu şarkıyı yıllarca "mini mini bir kuş koşmuştu, pencereme donmuştu" diye bilip söyleyebilirsiniz tabi.
her çocuğun hemen hemen bildiği çocukluğun olmazsa olmaz hit şarkılarından biri.
sadist ilkokul arkadaşlarımla uygulamalı olarak söylediğimiz şarkıdır. çok sevimliydik.

mini bir kuş donmuştu
pencereme konmuştu
aldım onu içeriye
vurdum vurdum öldüresiye
vık vık ederken kan geldi
ellerimde can verdi
çocukluk çağında hep yanlış telaffuz edilmiş bir çocuk şarkısıdır. beyin algılamaz ki, ufacık çocuksun. kırk kere 'donmuştu' der ebeveyn ama ısrarla "mini mini bir kuş konmuştuuğğ pencereme konmuştuğğ" diye söylersin. kendimden biliyorum, öyle söylermişim*bildiğim tek şarkı olmasından mütevellit, hadi kızım bir şarkı söyle dedikleri zaman direkt bağıra bağıra söylediğim şakıymış o zamanlar.

-hadi kızım bir şarkı söyle.
-mini mini bir kuş konmuştuu pencereme konmuştuuu...

aradan 5 dakika sonra;

-hadi kızım bir şarkı söyle.
-mini mini bir kuş konmuştuu pencereme konmuştuuu...

aradan geçen dakikalar, yelpazemi genişletmemiş tabi *
ilkokulda, izci lideri olan sınıf öğretmenim beni diğer sınıflara hafta sonu yapılacak olan izci toplantısını haber vermek üzere gönderdiği zaman, gittiğim sınıfın öğretmeninin küçük olmam dolayısıyla hadi bize bir şarkı söyle şeklindeki ricasını yerine getirmek amacıyla seslendirdiğim çocuk şarkısıdır.
Ben bunu yüzyıllardır "mini mini bir kuş doğmuştu" sanmıştım sözlük.
mini mini bir kuş donmuştu, samiyen e konmuştu..

http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=O2stbndGILs
http://www.youtube.com/watch?v=O2stbndGILs&feature=player_detailpage
Pop cover ı yapılmış çocuk şarkısı. Böyle bir şarkıya yapılabilecek en iyi cover ı yapmış batesmodelpro üyeleri. Sondaki böğürmeler olmasa günümüzdeki birçok şarkıdan daha güzel olacakmış. Yine de çok güzel olmuş çok da güzel iyi olmuş. *
http://www.youtube.com/watch?v=eQyaAsAW2PU
"hırsız polis" diye bir dizi vardı.
o dizinin bir bölümünde ali rıza'nın kızı kiraz evde akvaryumda ki balıklarla oynarken, bağıra bağıra söylüyordu bunu. ali rıza da sabah erken saat diye, uykusu bölünüyor diye kızına sitem ediyordu "kızım bi' sus be" gibisinden.

halâ arada hatırlar gülerim. çok komik bir sahneydi.
ve bu zamana kadar duyduğumun en iyisiydi.
birkaç sene önce sarhoşken söyleyip kız arkadaşıma gönderdiğim çocuk şarkısı.

link: https://soundcloud.com/fa...onseksidon/miniminibirkus
en sevimli şarkı. ne zaman duysam kendimi küçük bir kız çocuğu gibi hissediyorum yeniden...
senelerdir ''mini mini bir kuş konmuştu'' diye bildiğim çocuk şarkısıdır. sonra aydınlandım tabi.
kuş öldü beybi.
Birinci sınıfta tiyatro sahnesine çıkıp bu şarkıyı söylemiştim kimse alkışlamamıştı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar