bugün

ing. zihin kontrolü.

insanların zihinlerini kontrol etme gücü.

(bkz: matt parkman)
world of warcraft'ta shadow priestlere ait bir yetenek.
wow isimli oyunda izlediğim en matrak görüntülerin sebebi.
Günümüzde zihin kontrolü (Mind Controle) yapan en başarılı isim Derren Brown. ingiltere'de, Channel 4'de düzenli şekilde her hafta program yapan Brown'in bugüne dek en konuşulan programı ise canlı yayında canlı mermilerle Rus ruleti oynamak oldu.

Karşısındaki kişiye silah veren ve kendisinin görmeyeceği şekilde bir mermi koyduran Brown, silahı alıp kafasına dayayıp tetiği çekmeye başlar. Karşındaki kişinin bilincine göre merminin nerede olduğunu buluyor.

http://www.youtube.com/watch?v=ylAHWVuPNus
(bkz: derren brown)
Psionic zihin saldırısı, genelde çizgi roman karakterlerinde olan bir yetenek
güzel yurdumda yapılması gereken bir kontrol. nüfusumuz azalır kötü mü?
bir bhutanlı rejim muhalifinin, henüz yayınlanmamış - şu an redakte etmekte olduğum- kitabında başlangıcı şöyle anlatılan işkence:

"her zamanki pozisyonumda uzanmış, yatıyordum. birden sanki yanımda bir radyo açılmış gibi bir ses duydum. hısssssss şeklinde, sözler olmayan, sadece bir sesti. herhangi bir istasyona bağlanmamış bir radyo frekansı sesi gibiydi. bu ses kulaklarımda çınladı ve ben de ilk başta birisinin radyo açtığını düşünerek sevindim. sonra müzik ve hatta haberler duyacağımı düşünerek beklemeye başladım. ancak ses sürekli olarak kulaklarımda çınlamaya devam etti.

her geçen dakika sesin şiddeti arttı ve artık kulakları sağır edici bir noktaya ulaştı. korkmuş bir şekilde battaniyeyi üzerimden attım ve etrafa bakındım. gardiyanlar aynı şekil ve aynı tavırdaydı ve benim kulaklarımı çınlatan sesten hiç etkilenmemiş gibiydiler. onların daha az etkilendiklerini düşündüm. ancak bu sesin tek kurbanının ben olduğunu anladığımda dehşete kapıldım.

bu korkumu birileriyle paylaşmak istedim ama, birkaç kelime ile bile olsa bunu yapabileceğim kimse yoktu. odadaki gardiyanlarla konuşmama izin yoktu, zaten onlar da kendi aralarında bile konuşmuyorlardı. şurası çok açık ki, yüksek frekanslı sesin etkisi, tecrid altında kimse ile tek kelime konuşmuyorken iyice artıyor.

bu yüksek şiddetli sesin, muson arılarının sesine benzediğini hissettim. bu ses yavaşça zihnime ve şuuruma işlemeye başladı. zamanla daha keskin ve temiz bir sese dönüştü ve beynimin hassasiyet noktalarına nüfuz etmeye ve sinirlerimi derinden etkilemeye başladı. aynı zamanda gözüme doğrudan uygulanan kuvvetli ışık da vardı. işık avcı meşalesi gibiydi. birlikte uygulanan çok kuvvetli ses ve ışığın neticesinde zihnim ciddi bir şekilde etkilenmeye başladı.

gözlerim battaniyenin altında kapalı bir şekildeydi ve ben de beynime ve kulaklarıma böyle bir müdahalenin nasıl yapılabileceği merakı içindeydim. daha önce hiç hapishanede bulunmamıştım ve insan zihnini bir başkasına karşı yönlendirebilecek böyle tekniklerden habersizdim. ayrıca ampulün kuvvetli ışığını, gözümü kapatmış olsam bile hissediyordum. 4 askerin mevcudiyeti bana uygulanan vahşi işkencenin şiddetini daha da arttırıyordu.

şimdi kuvvetli ışıkla birlikte, cihazdan gelen belirsiz sesler zihnimde şekiller oluşturmaya başladı ve ses gittikçe netleşti. yavaşça kulağıma fısıldayarak konuşmaya başladı.
-tek nath, ben seni çok iyi biliyorum, ama sen beni tanımayabilirsin!“

kitabın adı, şimdilik boş bkz olarak (bkz: beni yavaşça ölüme götüren işkence)
bu tür işkencenin canlı kurbanlarından -yukarıdaki görüşte duyurduğum- tek nath rizal'in kitabının bir bölümü, aşağıdaki linkte yayınlanmıştır:

http://www.yeniakademya.o...olu_uzerine_tercume_.html

ayrıca, konunun yerli versiyonları için;

(bkz: mirzabeyoğlu na telegram işkencesine son)
(bkz: telegram)
slayer hayvanatının divine intervention albümünün kapanış parçası.

Unknown are the caverns of the mind
New realms of affliction lurk inside
Unbound massive mental energy
Your last breaths taken from you easily

Incoherence disrupts your rationale
Involuntary your last confessional
No sense of being missing segments of time
Inconsistency is feeding on your mind

(Lead: Hanneman)

Mind control, pain unfolds
I own all your sensations
Weakening, reasoning
Mesmeric full demolition
Hypnotized - victimized
Behold the threshold to the web
( From: http://www.elyrics.net/re.../mind-control-lyrics.html )
Screaming souls fear echoes
Piercing boundaries of death

(Lead: King)

Penetration of the window to your soul
Deterioration of the mind, no self-control
Temporary comprehend no memories
Hollow carcass of a man is all I leave

Execution but a thought in the end
Slowly erasing your life and what has been
Passing victims in the land of secrecy
Cerebral death can come to you in your dreams
(bkz: dijital terörizm)
bilimsel anlamda kanıtı belirsiz olan, bu yüzden de sahte bilim ile fringe science arasında gidip gelen şey.