bugün

önce güldüm sonra bastım eksiyi gibi bir söylemi gayet güzel cevap olarak bulabilecek önerme.
kültür milliyetçiliği asla bir hastalık değildir.eğer hastalık olsaydı devlet bahçelinin dediği gibi tayyip erdoğan başbakan olamazdı.
(bkz: hasta ettin sen beni hasta)

petek dinçöz'e mutlaka sorulması gereken öneri.

şakayı bırakırsak: milliyetçiliğin ne zaman olduğu önemlidir. savaş zamanı milliyetçilik bir: gerekliliktir. savaş zamanı istisnasız her ülkede -tarihin her döneminde- milliyetçilik vardır. fakat günümüzde gereği yok tabi.
sadece kendi kafasının içinde beyin olduğunu sananların karşı düşünceye hakaret etmesinden doğan önerme. yahu kardeşim benimsemeyebilirsin saygılar sen de kendi içinde tutarlı birşeyler buluyosun ama senin düşündüğünü düşünmeyene hakaret de etme kardeşim hastalık ne yahu. sonra sen demokrat adam faşist tabi.
Tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Kafasız insanları etkiler.
türk milletinin başarılarını kıskanmış çingene yada kürt sözü.
vatanına, milletine, atalarına yapılan nankörlük ise bir karaktersizlik örneğidir. Net.
Peki ya insanı millet millet yaratan Allah? Saçmalamanın lüzumu yok.
Doğrudur. Vatanımıza, milletimize, bayrağımıza, bizi bir arada tutan değerlerimize, istiklal marşımıza, büyük hükümdarlarımıza, askerlerimize ve bizi milliyetçi yapan her şeye hastayız.
ırkçılık bir hastalıktır milliyetçilik vatan millet sevgisidir. senin bunu bilmeyip de yaptığın cahillikse en büyük hastalıktır.
(bkz: Hastasıyız dede)
Milliyetçiliği algılamaya bağlı durum.
Ama kalkıp ayrı dilli ayrı kültürlü tüm dünyanın kardeş olduğunu iddia etmek aynı dili konuşan insanların kardeş olduğunu söylemekten daha akıl dışıdır.
Şayet antisi beynelmilelcilik ise milliyetçilik mantıklıdır.
Bireycilik ise ise orası ayrı düşünülür.
milliyetçilik atatürk ilkesidir. ırkçılık ; milliyetçilik olsaydı, atatürk türk ocağını kapatmaz idi. vesselam.
katıldığım realist önerme. insan olmak bunu gerektirir.sultan süleyman'ın fatih'in torunlarıyız diyip tüm gün ocakta çay içip göt kaşıma en sevdikleri faaliyettir , çağ dışıdır.

böyle insanları çocukların ulaşamayacağı yerlere saklamanızda fayda var. o çocuk neonazi de olur ülkücü de.
O zaman hastasıyız dedeeee.
yanlış tespittir. milliyetçilik kendi milletini diğer milletlerden daha çok sahiplenmek üzerine kuruludur denilebilir. zira gerçek milliyetçilik diğer milletleri aşağılamayı gerektirmez. yaşadığı toplumun ortak değerini milliyeti üzerine kurmaya dayanan bu anlayışı, hastalıktan ziyade farklı bir dünya görüşü olarak nitelendirmek gerekir. hiç haz etmediğim halde anlaşılabilir bir ideolojidir. fakat ırkçılık hastalıktır. nefret duygularının tüm bedeni ele geçirme halidir. her ne kadar hastalıkların çoğu insanların kendi elinde olmayan şekilde yaşansa da bu hastalıkta kişinin iradesi çok önemlidir. bu sebepten rahat rahat sövmekte bir beis görmüyorum.
Artık hey milet naber diyemiyomuyuz...
kürt milliyetçiliği türk milliyetçiliği her türlüsü bir hastalıktır.

milliyetçilik:

ortaya koyduğu bir sanat eseri, bilim üzerine yaptığı bir çalışma, kendisiyle barışık olmasını sağlayan bir görünüş ve
dünyaya kattığı herhangi bir şey olmayan insanların, son çare olarak kırık egolarını mensup oldukları ırkla onarma yöntemidir

bir insanın kendisinden olmayana duyduğu bu temelsiz nefret özünde aynaya bakmaya korkmasındandır.
çünkü bilir ki baktığı ayna eksiklerini yüzüne vuran, kendisiyle hesaplaştıran sırat köprüsü olacaktır.

kendisiyle yüzleşmek yerine ondan daha aşağıda olduğunu düşündüğü topluluklara saldırarak, aciz benliğini meşru kılar.

yani nereye bağlayacaksın dersen, yaşadığı en büyük atraksiyon counter'da 4-6 ile adam vurmak olan tiplerin, oturduğu yerden savaş
istemesindeki acınası paradoksa dikkat çekmek isityorum.
Adamına göre değişir.
milliyetçilik hastalık ise bütün partizanlıklar hastalıktır.
Zira ortada aidiyet söz konusudur . bir ideoloji mensupluğu, din mensupluğu da buna girer.
Çünkü hepsi insandaki mânâ arayışından temellenir.

Milliyetçiliğe geri dönersek eğer ;
bütün dünya hümanist fakat sadece sen inatla milliyetçi isen hastalık olabilir.
Ama çevrende milliyetçilik varsa ve işin ucu sana dokunuyorsa milliyetçi olmak zorunda kalırsın.
Bunun dışında kendi ulusunu sevmek başka ulusları yok etmeyi gerektirmez. Bence milliyetçilikteki sorun bu.

yoksa aynı dili konuşanların o dilin vermiş olduğu bilinçaltı ile hareket ettikleri için daha yakın ve birbirini kollar vaziyette olmaları o kadar anormal sayılmaz.
kendi ırkını üstün görmek ve diğerlerini daha değersiz görmek bir hastalıkdır.
girilen girdiden anlamanız gereken bu sevgili yazarlar.
güzel tespit.

(bkz: bilale anlatır gibi anlatmak)
Aferin... Böyle entelektüel olunur mu? Bu ülkede olunur amk! Böyle sikindirik temelsiz sosyolojiden bile habersiz malların aforizmaları tutar zaten ki söyleyen adamın bunlardan haberi varken söylemiş olması başlı başına kuşku uyandıran bir hareket.

insan doğası gereği bir yerlere ve bir şeylere aittir. ilk önce ailesine sonra doğup büyüdüğü yere ait hisseder kendini ve bununla yetinmez yeni aitlikler oluşturur çünkü buna ihtiyacı vardır. Bir takım tutar bir müzik tarzını benimser ve o müziğin oluşturduğu kültürle davranışlarını hatta yaşamını düzenler. Tuttuğu takım eleştirilince parlar hatta bunun için kavga eder "en büyük biziz ulayn!" "siyah ulan beyaz ulan"...

+ yha şu rep müzik iyrenç yha!

- sen ne anlarsın gerizekalı sen git pop dinle. Anca o sözlerden anlarsın aşağılık lanet olası pislik yo yeah! Sene 2015...

Harbiden bak sene 2015 ama sen hala milliyetçilik dendiğinde bunun kültürel insansı bir durum olduğunu kavrayamamış kendini zeki zanneden bir ahmaksın! Ne kadar kötü değil mi?

Hala "insayn nedeyn diyer ırklaya duşmayn olsuynki"... Amk sezerciği seni!
tartışırken bana cevap olarak küfür eden, tartışma kültüründen habersiz insanların görüşüme karşı çıkması açıkcası
beni haklı çıkarıyor.

önce biraz yaşının adamı ol, tartışma kültürü nedir, küfür bunun içinde midir, biraz düşün.
efendi olmak bir şey kaybettirmez.

önce okuduğunu anla, kast ettiğim milliyetçilik kendi ırkını sevmek değil, kendinden olmayana nefret kusmak üzerine olandı.
yoksa kimsenin aidiyet hissine bir şey dediği yok.

geleneklerine sahip çık, sazını sözünü orta asya kültürünü bırakma, türk mitolojisini oku, dilini koru.yozlaşmasını önle.
ben bir türk olarak bunları zaten yapıyorum.

bana küfür etmen bir şey değiştirmez, şurada iki kelime zihin açıcı şeyler yaz da ben de sana saygı duyayım.
hakkatten haklı diyeyim.
düşüncelerimi gözden geçireyim.

efendi olun efendi.
eşcinselliğin normal karşılanıp milliyetçiliğin hastalık sayılması ... evet çok güzel yozlaşıyoruz. yakında şehitliği de hastalık sayarsınız artık.
Hem de en kötüsüdür.

Edit: tam da tahmin ettiğim gibi. milliyetçilik ile vatanperverliği ayırt edemeyen dalyaraklar çoğunluktaymış. amına koydumun hasta ruhlu beş para etmez cahil köpekleri.

(bkz: milliyetçi)
(bkz: vatanperver)
"Günümüzde düşünmek gayri asri bir hastalıktır." der safa.