bugün

türkiye'ye milyonlarca dolar ve prestij kaybettiren bu aldatmacayı-uydurmacayı- açığa çıkarmalıyız.

edit: umarım her konuda milliyetçi tavır sergileyen insanlarımız, bu konuda da biraz olsun duyarlı olurlar.
dün gece makinayı izlemiş yazarın içine dert olmuş meseledir. haklıdır bir şeyler yapmak gerekliliği vardır.
17 subat 2007 makina programında duyurusu yapılan kampanya.
(bkz: helal olsun dedirten kampanyalar)
fransa da haftalık yayınlanan filmler izlenmiyor diyenler için.
en azından filmi izleyen kümenin youtube röportajlarını da izleyebilmesi için çabalayan kampanya.
filmi izlemeyen bircok kisi olabilecegi düsünülürse, izlemeyenlerin dahi yapilan haksizligi kavrayabilecegi, gercekleri su yüzüne cikaran, mutlaka izlenmesi ve yayilmasi gereken video.
hemen izleyip 5 yıldız verip, bir de türkiye lehinde ingilizce yorum yazarak destek verdiğim, vermemiz gereken kampanya.
tepki verilmesi gereken bir konudur. time dergisinin hrant dink i oldurulmesinden guc alip tum avrupaya ermeni soykirim i nasil dagitiyorsa bizimde bu olayi ne kadar inkar ediyorsak o kadar desteklememiz gerekmektedir. artik sesimizi duyurabilecegimiz mekanlar degistirmektedir. dolayisiyla youtube olayi hafife alinmamali bilakis geregine inanilmalidir.
sozlukte 3 bin kusur yazar oldugu goz onune alınırsa ve caylak , okuyucu vs goz onune alınırsa sanırım bu ulke için duşunulmesi gereken cok şey var.bir youtube a girip uye olup oy vermek bu kadar zor mu ?
sütten çıkma ak kaşık değiliz dedim yukarıda, ak kaşıkmıyız? bizim hiç bir suçumuz hiç mi günahımız yok? var!

ama biz bunu çıkıp diyemiyoruz, o zamanlar savaş vardı, savaşta ermeni de öldü, türk de öldü, demek çokmu zor?

başlığa yazılan entrylerden de görüldüğü üzere, toplumsal olaylara duyarsız kalmayan sevgili yazarlarımız, gene entrylerini döktürmüşler sayfalarca yazmışlardır, pekala yazmayanlar? vatan haini diyemi suçlayacaksınız? ülkesini sevmeyenlerin çok olduğu bir sözlük yorumunumu yapacaksınız?

sütten çıkma ak kaşık değiliz bakınıza tepki olarak eksi oy yağmış, sadece tepkiniz bu mu? bir taneniz diyemeyecekmi evet biz ak kaşığız bize iftira atiyorlar diye, bir taneniz mantıklı bir açıklama yapamayacakmı? bu mu bilgi paylaşma platformu? bu mu vatanseverlik?

arkadaşlar bir video sitesindeki görüntüye oy verince bu soykırım safsatası bitmeyecek, amerika da bazı sigorta şirketleri soykırım parası adı altında ermenilere para ödemeye başladı, ermenilerin açtığı bir site bile var, sitenin türkçe adı, kim türkiyeden parasını almak ister orjinal adını siz araştırın bulun, youtube ye oy verince bunu engeleyebilecekmisiniz?

biliyorum başlık gibi, bu entry de boşa gidecek, biz sevgili yazarlar topluluğu gene kenan doğulunun şarkısından, ajdarın intikamından bahsedecez, bu yüzden gene diyorum, ben sütten çıkma ak kaşık değilim ama hepiniz ermenisiniz.

ailemizin içinde, türkiyemizin içinde olan bir cinayete tepki olarak hepimiz ermeyiniz dediler, yazdık, attık, tuttuk, o cenazeyi üstüneki gazete parçalarıyla orada bıraktık, sahip bile çıkamadık, onu değil atalarını düşman seçtiğimiz için onu da aile ferdi gibi görmedik, sessizce ölümüzü gömemedik, yapamadık.

ben oğlumu, ülkesine faydalı olsun diye yetiştirmiyorum, kendini kurtarsın diye yetiştiriyorum, şimdi buyrun vatan millet edebiyatına devam edin.
suan icin katilmadigim kampanya. gozumuzun onunde kameralarin karsisinda universite ogrencilerine tekme tokat girisen polisin hapishanede veya karakolda yaptiklarini anlatan bir filmdi. oncelikle oliver stone elestirmeden once polis olurken hicbir egitim almamis polise bir ceki duzen verilmeli. 12 eyluldeki iskenceleri kim unuttu. suan universite ogrencilerine yapilan seyleri niye gormemezlikten geliyoruz.. simdi gidip bende turkiyede binlerce iskence yapilmis insanin filmini yapsam nasil olur birde unutlumus bir filmi tekrar populer yapmaya gerek var mi diyede dusunduruyor beni.

(bkz: sütten çıkma ak kaşık değiliz)
o video ya oy vermek bizim için şu sıralar onemli cunku hrant dink cinayeti'nin ardından dunyada bıraktıgımız kotu izlenim birazda olsun azalacak.belki de hic tanımadıkları turkiyeyi biraz daha yakından tanıyacaklar, televizyonda duydukları herşeye inanmıyacaklar. ben turkiyeyi adanaya benzetiyorum nasıl ki bazı turkler adana hakkında bilmeden yorum yapıyorlarsa, dunyada turkiye hakkında bilmeden yorum yapıyor. sence turkiye bu kadar kotu bir devlet mi? tamam belki biz sutten cıkmış ak kaşık degiliz ama camura düşmüş bembeyaz bir bezde degiliz. hicbir zaman bu ulkede boluculuk yapmadım hic bir zaman toplumları kotulemedım ama hiç kimseye de topraklarımı verecek kadar hain degilim. bu vatan için binlerce asker şehit düşmüş bir oy vermek çok mu? bence degil, bence verilmeside lazım çünkü dünyada en çok ziyaret edilen beşinci site. elbette turk sempatisi artacaktır.
1978 yılında alan parker tarafından yönetilen filmin bütün türk karakterleri kötüdür . romanın yazarı olayın başkahramanı bunları söylüyor . ve film hakkında eleştirilerini okuduğum kimi sinema eleştirmenlerine de buradan kıçımla gülmek istiyorum . çünkü film eleştirmenleri , alan parker ve oliver stone'un gölgesinde değerlendirmişlerdir filmi . bu filmden ülke adına alınacak dersleri sanatsal çerçevede ne idiğü belirsiz tanımlamalarla yapabildilkleri için de ayrıca takdir edilmelidirler . amacı başından belli olan bu ve benzeri filmlere ise tepkinin gösterilmesi de zaruridir.

zihnindeki duvarları yıkamamış yönetmen kişisi alan parker da bu filmden dört sene sonra pink floydun albümünü sinemaya uyarlamıştı. (bkz: the wall)
katilinmasi gereken kampanyadir. ayni zamanda gonulsuz davranan yazarlari gorup 'neden bizim yurt disinda lobimiz yok' sorusunun cevabini bana gosteren kampanya olmustur. cunku;
konu ne olursa olsun, yurt disindaki lobiler ulkelerine yarar saglayacak en ufak hareketi bile yapma konusunda isteklidir. ister hakli ister haksiz olsunlar... ermeni lobisi "aaa, ama bu mesaji vermeyelim, biz de cok masum degildik 1. dunya savasi sirasinda... biz de cok adam oldurduk" demeden soykirim propagandasi yapmistir efendim. veya rumlar ab'de "ama biz de referanduma hayir dedik, ne kadar salakca olur bizim simdi turkleri kotulememiz... biz de sucluyuz" demez.

hicbir ulke uluslararasi platformda kendi cikarlarini savunmaya gelince filozof kesilip yuksek dogruyu aramaz, magarada bagli olmayan ve herseyi goren adam ahkami kesmez. gerekirse yalan soyler, iftira atar, dezenformasyon yapar.
tabi midnight express konusunda yalan soyledigimizi soylemiyorum. ama onemli olan su: yurtdisindaki, ozellikle refah seviyesi gelismis ulke vatandaslari dusunmekle vakit kaybetmez. filmi gorur, "aaa, turkler nasilmis" der ve gecer. "bizim hapisaneler daha beter ama" felan bile demez. o nedenle dusunmeyi bilmeyen insanlara bazi gercekleri gozune sokmak gerekir.

internet sayesinde dunya kucuk bir koy haline geldi, herkes uluslararasi olarak ufacik ta olsa birseyler yapabilir seviyede. bu youtube olur, myspace olur falan filan...

tabi ki ak kasik degiliz, ama filmi izleyip kapkara oldugumuzu dusunen bunyelere de bir lobi calismasi yapip en ufak da bir fayda olsa saglamaya calisalim. en azindan "savastan banane lan, benim bebegim var" demeyip kursunlarin ustunu battaniyeyle orten kurtulus savasi kahramanlarina gipta ile bakmaktan baska birsey yapalim. (cok populist oldu ama gercek bu, ataturk su an gelse, emin olun sadece rte'nin yuzune tukurmezdi!)

eger butun bunlar zor geliyorsa, yurtdisinda "do you ride camels in turkey" diyenlere "turkiye cok da skimde, ben gelmisim amerika'ya kurtarmisim kendimi, vatan kurtulmasa ne yazar" demeye meyilliysek... hem "ulen sktirin be, bi siteye oy vermisiniz, ne ise yarayacak leaayn!" diyip de "millet disarida size karsi siteler acmis" diye karsilik veren bunyelerden iseniz... cnbc-e'de the o.c. basladi, onu acin. kizlar, gunes, kum, para, felan...

not: isbu entry the o.c. izleyicilerini yermemektedir.
bu kampanyaya katilmayanlarin, vatan segisini ve ajdar sevgisini ölcemeleri gerekir dü$üncesi ile, cikita muz averilen degeri katlamasi umut ve hayal edilmektedir.
Nüfus kağıdında T.C. Mührü olan herkesin katılmasının gerektiğini düşündüğüm kampanyadır.
tıklansın. destek olunsun da. olayın başka bir boyutu daha vardır.

film neredeyse 20 sene evvel vizyona girmiş, izleyen izlemiş, etkilenen etkilenmiş ve gündemden düşmüştür.
şimdi tekrar gündeme getirmek, bu filmden habersiz nesillerde de merak uyandıracak ve bir kötü etki dalgası daha yakalamasına sebep olacaktır. bilmiyorum kararsızım. tıkladım mı? evet.
bu yazıyı yazmak için tam iki ay bekledim, iki ay boyunca hergün bu başlığı açıp farklı bir şey yazılmışmi diye baktım, kampanyaya katılmayanları, buraya destek vermeyenleri ajdar sever fanatik ilan eden beyinciğin basitliğini takip ettim, saçma bir tv programında 60 saniye bahsedilen bu kampanya için, içi boş tv gençliğinin zavallığını seyrediyorum şimdi, ülke meselelerini tv makinası gibi bir şov programından takip eden gençliği bu başlıkta, bu yazıyla kınıyorum, kampanyamı ne oldu? tv makinasına çağla şikel çıktıktan sonra unutuldu.