bugün

duayla kimsenin günahı silinmez. sadece o anda çektiği azap durur. olay budur.

edit : sanki hakaret ettik a.q hemen basılmış eksi *
dua insanın sadakasıdır.
insanların merhametinden kaynaklanan bir durum. Allahtan ümit kesilmez deyip insanlara dua etmenin neyi tuhaf olabilir? merhamet etmeyene merhamet olunmaz der Peygamberimiz* herkes bi gün girecek oraya. bakarsın hayatında görmediğinin birinin hayır duasına muhtaç kalırsın.
inanılan dinin * peygamberi öyle yaptığı için bu eylemi gerçekleştiren ve ordakilerin arasına katıldığımız zaman muhtemelen çok ihtiyacımızın olacağı tiplerdir.
fıtratallahilletiy faterennase aleyha(allahın insanları yarattığı fıtrat üzere)ayetinin mücibini yerine getiriyordur..
birgün o toprağın altına kendisinin de gireceği gerçeğini anlıkta olsa hatırlayıp orada yatanlar için elinden gelenin en iyisini yapan insandır.
öyle fazla dindar biri falan değilim ama doğru yapan tiptir.ayrıca "...dua edene bir yararı olmaz ki" ne demek öyle.dua yı yarar bulmak, bundan kar çıkarmak için yapıyorsan hiç yapma kardeşim, sevap toplayıcısı mısın sen ?
(bkz: annemizden öğrendiklerimiz)
bu tuhaflıksa ben manyağım, iyi ki de öyleyim.
(bkz: duanız olmaz ise ne ehemmiyetiniz var)
başka zaman dua etmeyen ama o sıralar dindarlığı tutan tiptir.
dua ederek, bir görev yaptığının bilincinde olan, manevi olarak da kendini iyi hisseden insandır.
olması gerekeni yapan tiptir.
Öncelikle (bkz: entry nick uyumu), devam edelim bir insan mezardan geçerken dua ediyorsa sadece ölülerin günahlarının affolunması için değil allah rızası için de dua ediyordur. Yani burda dua eden kişi kendi sevaba girmiş olur ve o dualarla ordaki ölülerin de günahları biraz olsun azalmış olur. Araştırmadan konulara , hele de din gibi hassas konulara bodoslama dalmak bu kadar kolay olmamalı.
kendisininde bir gün ölecegini ve diger tarafta işe yarayan tek şeyin dua oldugunu bilen müslümandır.
mezarlıkta yatan bedenlerden ziyade o bedenlerin ruhlarına saygı gösteren kişidir. hanna da bunlardan biridir.
alnından öpülmelidir. mezarda yatanlar kendilerine edilecek olan dualara muhtaç haldedirler.

--spoiler--

resûlullah buyurdu ki: “ölünün mezardaki hâli, imdâd diye bağıran, denize düşmüş kimseye benzer. boğulmak üzere olan kimse, kendisini kurtaracak birini beklediği gibi, meyyit de, babasından, anasından, kardeşinden, arkadaşından gelecek bir duâyı gözler. kendisine bir duâ gelince, dünyanın hepsi kendine verilmiş gibi sevinmekten daha çok sevinir. allahü teâlâ, yaşıyanların duâları sebebi ile, ölülere dağlar gibi çok rahmet verir. dirilerin de ölülere hediyesi, onlar için duâ ve istiğfâr etmektir.”

--spoiler--
Ya ne olacağıdı.
Haydi meftalar;
(bkz: türkiye laiktir laik kalacak)
insanlar öldüğünde bile amel defterleri onlara dua edildiği sürece kapanmaz. dua beklerler. yasin okuduktan sonra nesilleri kesilmiş, isimleri unutulmuş diye dua edilir. öldükten sonra insanlara yapılacak en büyük iyiliktir dua. hiç ölmeyecekmiş gibi düşünmeyelim.
3 Kul hüvellâahü 1 elham...
ölüye dua edilir, edilmesi iyi bir şeydir. ben almanya´da yaşayan bir şahıs olarak buradaki hristiyan mezarlıklarından geçerken bile dua ederim. ayrıeten insani bir olaydır da bu. insan düşmanı olmamak gerekmektedir. yaşarken insana saygı duymak onunla saygın konuşmak, onu adam yerine koymaksa, o insanı öldükten sonra da insan yerine koymak onun için dua etmektir. islam, insana insan değeri vermek istediğinden onun insani değerini öldükten sonra bile gözetir. bundan dolayı da ölen için dua edilir.
mezarlığı görüp de ahiret inancıyla öleceği aklına gelen tiptir. ölürüm de benim arkamdan da bir fatiha okuyan olsun diyerek dua okuyabilir. normaldir. okunabilir. şayet kendi oğulları torunları öldüğünde ona dua edecek kimse kalmayacaktır ve bu şekilde fatiha bekleyecektir.
sözlükte yazar olupta yazamayan bir tip olan arkadaşımızın yine tüy diktiği bir yazı olmuştur. (bkz: 3 kulhu 1 elham)
el fatiha
gideceği yere dua eden ve oraya bir gün yerleştikten sonra dua bekleyecek bir tiptir.
saygı meselesi. ben misal mps dinlerdim yürürken. mp3 i kapatirdim.