bugün

bazı tarihçiler tarafından söylenegelmektedir. görevi anadoludaki türkmenleri pasivize etmek imiş. moğollara karşı direnen ahi ulularından hoca nasrettin ide içeri attırdığını falan okumuştum. cinsel tercihi ise bizi alakadar etmez. şemsle samimi dostta olabilir ama o dönem iranında eşcinsellikte pek yaygınmış sanırım. mevlananın birde eşekle cinsi münasabet yapan kadın hikayesi vardır ki mutlaka okuyunuz derim. mesnevi sadece dini hikayelerden oluşmamaktadır. (bkz: şair nedim)
tasavvuf tüccarlarının kabul etmediği gerçekliktir. çünkü mevlana'yı türk zannediyorlar, şiraz'da bir iranlı bunu duyduğunda katıla katıla gülüyor nitekim.
mevlana'nın türkleştirilmesi ise, türkleştirme meraklısı anlayışın ürünüdür. mevlana ise ahi evren'e yani nasreddin hoca'ya karşı kimi durumlarda çok ''bel altı'' yakıştırmalar yapmış, bu şekilde hicvetmiştir. tabi ki bunun altındaki gerçek ise, anadolu'da tesis olunan ahiliğin bozularak çözülmenin sağlanmasıdır yani moğolların önünü açmak. çünkü ahilik siyasi sosyal dini bir kimlik taşıyan toplumun temel taşıydı o dönemde. sonradan ise baş tacı edilmesi ise akılcı bir siyasetin ürünüdür.
islam ve anadolu coğrafyası dini kimliği perde edinen batınilerden her zaman çekmiştir. başımıza tac ettiğimiz tarihi karakterlerin ne olduğu, bize nasıl aktarıldığı ile ortaya çıkmamaktadır, olayları siyasal, sosyal perspektiften ele almadan ''mevlana'ya hakaret ediyor!'' demek ciddi bir cehalettir.
ispatı gereken çok ağır bir ithamdır. dedikoduya vs dayanarak doğru kabul edilemez.
türkiye tarihinin en azılı iki vatan haininden biri olan (diğeri de damat ferit) süleyman pervane ile kanka olması ile akıllara gelendir. ayrıca ezel akay-haldun çubukçu'nun yargu romanında da bu gerçek okuyucuya hissettirilmektedir.
yobazlar hemen kudursada doğru bildiğim yoldan dönmiycem. mevlana türk düşmanı bir moğol ajanıdır. türkçe dahi bilmez. türkmen çocuğuyuz biz, biz yunus emreyi biliriz, severiz... http://www.youtube.com/watch?v=tFNUYZYwxxw
Tarihsel bir gerçek. Hala okumayan araştırmayan koyunlar bu oğlan düşkününü kutsal sayar.
mevlana'nın moğollarla bir olup ahi evran derneklerini yıktırmasıyla ortaya çıkan gerçektir. kendisi oğlancının tekidir. karısıyla ve şems-i tebrizi'yle olan grup hayallerini beyitlerinde anlatmıştır. mevlana kesinlikle overrated bir şahıstır. bahsedildiği gibi über bir kişilik değildir.
Benim de duyumlarım bu şekilde.