bugün

her gün kullandığım metroda, sabah işe gidiyorum. sıradan bir gün. ve bunun gibi bir kaç kendini bilmez, bir bok yaptığını sanan bir avuç şapşal böyle bir faaliyet yapmaya başlıyor:

edit: arkadaşlar video için youtube "halk evleri metro propogandası" yazın çıkıyor. nedense galeriye eklenmedi bir türlü.

https://www.youtube.com/r...i+metro+propogandas%C4%B1

şimdi ben bu tablonun neresindeyim? orada oturan ve sesini çıkarmayan, ne yapacağını bilemeyen sıradan bir vatandaşım. öyle varsayalım. oradaki amca, kızı susturmaya çalışıyor ama yaptığı hareket, ateşi körüklemekten başka bir işe yaramıyor. kız sesini yükselterek, adeta avazı çıktığı kadar bağırarak mallık propogandası yapmaya devam ediyor!

üstelik o kız haklı bile olsa, kimse kimseyi böyle bir ortamda, bu şekilde dinlemek zorunda değil!

güya bir halt yaptığını zannediyor. halbuki milleti parçalayıcı sloganlar savurarak aslında terör propogandası yaptığının farkında değil! *
şimdi ben asla böyle bir münakaşaya girmem, orada bulunup da onlara karşı bir laf söylemem. izleyen arkadaşların da gördüğü gibi, videonun sonlarında adam "ben müslümanım" deyince oradaki bir kadın "burası layik bir ülke, ben müslümanım diyemezsin!" diyor... yani laik bir ülkede, birisi terör propogandası yapabilir ama bir müslüman, "ben müslümanım" diyemezmiş. *
elbette biliyoruz ki, laiklik o kadar da saçma bir sistem değil. *

ama oradaki şapşallar daha laikliğin ne demek olduğunu bile bilmezken diyorum, onlara tek laf dahi ederek kendimi daha zor bir duruma sokmak istemezdim. ayrıca gerizekalılar, "orada iki askerimiz yakılırken sen neredeydin" diyor... ulan! bre ahmak! sen neredeydin? halk evlerinde bu propoganda safsatasının hazırlığını mı yapıyordun! yani gidip sağda solda kendini yırtarak, hükümete ve islam'a söverek terörle mücadele ettiğini mi sanıyorsun?

neyse. şimdi bunun gibi nice olaylar oluyor sağda solda. benim asıl sormak istediğim soru, sevgili sözlük, özellikle hukuk okuyan yazarlarımız varsa aydınlatması iyi olur;

her hangi birisi herhangi bir yerde bunun gibi bir olayla karşı karşıya gelirse ne yapmalı? o kadının sesini 4 dk boyunca çekmek zorunda mı? 4 dk, uzun bir süre ve o gerizekalı sesini yükselttikçe benim sinirlerim daha da gerildi. şimdi insanın kalkıp da o kadını saçından tutup duvarlara vurası da gelmiyor değil hani. ama yapılamaz böyle bir şey tabi, orası ayrı. o, istediği kadar kışkırtabilir, sabrın sınırlarını zorlayabilir ama ona kabakuvvet uygulamak bir delikanlıya yakışmaz.

ama ne yapmalı o zaman? bunun hukukta bir hükmü yok mu? o an polisi mi aramalı, ya da videoya çekip polise mi gitmeli? yasak değil mi böyle faaliyetler? bu propogandalara böyle müsamaha gösterilmeli mi? ne yapmalı amk?!
Rahatsızlık verici gereksiz bir eylem türüdür. Valla ben yanıma kulaklık aldım bunların yüzünden. Bilemedim başka ne yapılır. Kendini o kadar küçük düşürebilen birisi neden anlar hiç bi fikrim yok.
Yıllar yılı vapurlarda onu bunu satanından, Şarkı türkü söyleyerek böğüreninden, abilerim ablalarım diye acitasyon yaparak dilenene kadar her tür gürültüye maruz kaldığı halde susanların, iş siyasete geldi mi "çoğ rahatsız oluyooz." diye şikayet ettikleri durumdur.

Her toplu taşımada sessizlik olacak deseydin tamamdı. Satıcıya da akape belediyesinin propagandasına da dilenciye de karsı çıkıyor olsaydın inandırıcılıgın olurdu. Ama senin derdin bu koyun mezbahasında karşıt görüş bildirenleri susturmak.
oralarda ekmek parası kazanmaya çalışmakla provokasyon yapmayı bir gören bir zihniyet... üstelik o insanları hakir görmek... o durumlara düşen sen olmadığın için haline şükretmen gerekirken, tutup o insanları aşağılıyorsun. nasıl bir kibir, nasıl bir egodur bu?

ve ne demek, iş siyasete gelince elbette susmasını isteyeceğim. bu provokasyonun kime ne faydası var?! bu gerizekalıların insanların kulaklarını sikmeye hakkı var mı? çok mu faydalı şimdi bu yaptıkları?

kimse kimsenin ideolojisini kabul etmek zorunda değil. kimse kimsenin beynine zorla bir şey sokamaz. bir birey olarak, böyle bir dayatmayı asla kabul etmiyorum ve bunun gibi provokatif faaliyetler gösteren kim olursa olsun; ister benim inandığım değerler adına, ister inanmadığım değerler adına olsun fark etmez, kabul edilemez.

asıl koyun mezbahasında olanlar bu gibi faaliyetleri, insanlara bu tür dayatmalar yapmayı kendilerinde hak görenlerdir. bu düpedüz faşizmdir, bunu yapanlar da, haklı bulanlar da kendini bilmez faşist kimselerden başkası değildir.

ayrıca ben o gün orada bulunmuyordum. ama bulunup da sinirlenip kendimi kaybetseydim, ya da benden daha asabi birisi kendini kaybetseydi de orada kavga çıksaydı, hatta Allah korusun kan dökülseydi o zaman daha iyi anlardınız provokasyonun ne kadar kötü bir şey olduğunu.

ama metroda kitap okuyan terlikli adamla dalga geçen bir zihniyetten bunun ciddiyetini anlaması beklenemez tabi. *
kendini bilmezler tutuklanmıştır. inşallah hapis yatarlar. yazıklar olsun bu insanlara da bunları destekleyenlere de.
metroda muzik de calmasinlar propaganda da yapmasinlar adam gibi yolculuk yapsınlar. Amacindan saptirmayin her seyi ne icin yapildiysa o is icin kullanin ortami.
bundan rahatsız olmak için olası sebepler;

tahammülsüzlük, medeniyetten nasibini almamışlık, söylenen sözlerden rahatsız olmak....

şimdi siz bu sebeplerden hangisine istinaden bu çıkışı yapıyorsunuz bilmiyorum ama ortada bir provokasyon yok. onu asalım, bunu keselim diyen yok.

aynı boku metroda müzik yapan gençlere karşı da yiyor bu barbarlar. gacır gucur metro sesinden rahatsız olmayıp sırf orospu çocukluğu olsun diye müzik yapan çocuğa saldırıyor. neden? çünkü tahammülsüz. yapamadıklarını yapan, yaşayamadıklarını yaşayan insanlardan nefret ediyor.

neyse;

olayla zerre alakalı olmamasına rağmen "yoşoson oslom, bravo tayyip ordoğon" diye böğüren sığır olmasa insan gibi 2 dakika söylemek istediklerini makul bir tonla söyleyip gidecek zaten kız.

ne bekliyorsunuz ki birader? ülke yangın yeriyken herkes olayları mandalina yiyerek haberlerden takip edip sus pus otursun mu?

-e nerede kaldı bizim gençliğimiz, nerede kaldı bizim vatanseverliğimiz?

ya da sırf birlik beraberlik bozulmasın, tadımız kaçmasın diye ülkede yaşanan hiçbir sorundan iktidarı sorumlu tutamayacak mıyız biz?

akp ve seçmeni bu ülkenin sürekli alttan alınması gereken yaramaz çocuğu mu?

alevileri katletmekten bahseden provokatörlere dokunma, barbar orospu çocukları tarafından katledilen vatandaşların arkasından atıp tutan, olaya sevinen provokatörlere dokunma, laiklik deyip milleti uyanmaya davet edince yapış ensesine.

oldu amına koyim.
evet, oralarda pyd, deaş ile mücadelede başı çekenler de esad, iran ve rusya zaten değil mi? kusura bakılmasın ama bazıları sığır olmakla beraber kör aynı zamanda.

hayır ne bekliyorsunuz, hükümettekiler ilah değil ki mucize yaratsın, bir anda onları helak etsin. yalnızca oturdukları yerden konuşmayı bilir bizim milletimiz. yapılan iyi şeyleri, verilen mücadeleyi görmez de cumhur başkanının korumalarına söverler.
kardeşim ona göre eksikleri var ve eleştiriyor. herkes seninle aynı pencereden bakmak zorunda mı hayata?

esad, rusya, iran öso ile savaşıyor, sen öso'yu destekliyorsun ama diğer yandan da rusya ve iran'la aynı masada oturup ahbaplık yapıyorsun.

halep'e ağlıyor, şangay beşlisi rüyası görüyorsun.

bu olanların tezatlığını görmek için sığırdan bir tık daha zeki olsanız yeter aslında.

ve bu tezata düşmemek için de ilah olmaya gerek yok, üstteki zeka kıstasına tabii olmak bu durum için de geçerli bir çıkış yolu olurdu.

sizinle diyaloğa girmek, size bir şeyler anlatmak ne kadar zor be kardeşim.

gözümüzü açtık siz, kapatacağız siz. ne şansmış bizdeki de.
eleştirmenin de bir adabı var.

ahbaplık mı? ne ahbaplığı! ortada ahbaplık falan yok, sadece çıkar ilişkileri var. her zaman olduğu ve olacağı gibi. siyaset, tek yönüyle ele alınacak bir şey değil. akşam haberlerinde işin iç yüzünün ne kadarını görüyoruz ki?

"siz" diye hitap etmişsin. ve işte, benim asıl yakındığım konuya geldi muhabbet. beni bir birey olarak değerlendirmeyen, bir kitlenin içine dahil eden bir tutum. üstelik bir kaç yazımı okuyarak beni tanımayı başarmış ve kendi zihninde oluşturduğu "onlar" kitlesine dahil etmiş.

ve dikkat çektiğim konu, ben "onlar" dan olduğum için işine gelindiği gibi yorumlanmış.

her neyse. zerre kadar umrumda değil. kimsenin kulağına gidip de kendi ideolojimi bağırarak söylemiyorum. insanları önce anlayıp, sonra kendi içimde yargılıyorum. ve bunu meşru olmayan hiç bir şekilde dışarı yansıtmıyorum.