bugün

kızlara hava için, artistlik için dinleyeceksen dinleme, dinleme ulan, adam gibi dinleyeceksen ilk venom ile başla, o çok sert dersen, 1 aydan fazla olmamak şartıyla linkin park ile başla, sonra metallica ve maiden gibi temel gruplara geç, venom'u da unutma, o olmasaydı thrash olmazdı, arada sırada eskilere dön, black sabbath ve led zeppelin dinle, aşık olduğunda hüzün şarkılarına boğulma, glam metal dinle, nitro iyidir mesela, anthrax'ı dinlemeden olmaz ayrıca, saçımı uzatacağım, siyah kurukafalı tişört giyip, küpe takacağım diye kasma, bırak kendin ol, samimi ol, herkesin arasında 'ben metalciyim' falan tarzı şeyler deme, cidden itici oluyor, neyse arada sırada da manowar, helloween dinlemeyi unutma, motörhead de iyidir. ama yinede sonuç olarak sonradan metalci(ki metalci diye bir şey yok, anla diye söyledim) olmak kolay değildir.
(bkz: tavsiye alma)
iron maiden başlangıç için iyidir. ilerleyen aşamalarda Pantera dinlenebilir.
ne dinlerseniz dinleyin ama yaşam tarzı yapmaya çalışmayın üzülürsünüz. özentilikten öteye gidemezsiniz çünkü.
3-4 tane grup keşfedince metalin köklerini inkar etmeyin, siktirtmeyin yaradılış gerekçenizi.
Metal müzik herkese hitap etmez, onu hissetmelisin çoğu kişi gibi bende metallica ile başladım metal müziğe şuan metalin her türünü severek dinliyorum zamanla ben bunu sevemem bu ne! Dediğiniz gruplar ilerde playlistin ayrılmaz grupları oluyor. Her ortama gidecek müzik var burda spor yaparken,dinlenirken,kitap okurken vs çok geniş çaplı bir koldur metal müzik. En çok sevdiğim gruplar ise:
Kalmah
amon amarth
iron maiden
slayer
death
Opeth
agolloch.
ergenliğinizin başlarında dinlemeye başlamayın, ya da ergenliğinizin başlarında dinlediğiniz metal müzik gruplarını namusunuz gibi belleyip, ''laf söyletmem'' tribine girmeyin.
Eğer bu müziği dinliyorsan başkalarının sözlerini önemsemeyeceksin bırak ne derlerse desinler yada en iyisi metal müzik dinlediğini paylaşmamak böylece gereksiz tartışmalardan da uzak olursun.
linkin park (nu metal).
başka tür müzik dinleyenlere uzaylı muamelesi yapmadığın sürece ne halt dinlersen dinle!
--spoiler--
bu iş için bile tavsiye istiyorsanız;
yapmayın hayat tavsiyelerle yürümez gençler.(halycon)
--spoiler--
(bkz: adam haklı beyler)

tavsiye demeyelim de öğüt diyelim.* sadece metal dinlemeyin, saf brutal, scream vokalleri dinlemeyin. arada country müzik dinleyin, 80'lerin klasiklerini, jazz, klasik müzik dinleyin.

diğerlerini dinlemez ve sadece slayer tadında yaşarsanız, bir gün kadıköy iskelesinde boş gözlerle bakan birini görürüm ve sizi her halinizden tanırım.
(bkz: metal müziğe rammstein ile başlamak)
ilk entry'deki çoğu grup metal yapmamaktadır. nirvana ve metal? enteresan tavsiyeli başlıklar.
metal müzik dinlemeye başlanmaz o seni içine çeker ve asla bırakmaz. diğer müziklerin tadına varamıyacaksınız, bırakın müzik ruhunuza işlesin ve metallica, slayer dinleyin.
efsaneleşmiş gruplardan başlayın.
heavy metal en iyisidir.
gotic metal de güzeldir.
black metal sürekli dinlemeyin,arada insanın duygulu bir şeyler dinleyesi gelir.
power metal ilk başta çekici gelebilir ama bazılarını sıkar eğer illede power metal de dinlemek isterim derseniz (bkz: hammerfall)
aman kulaklara dikkat, bu genç yaşta kaybedersiniz mazallah. ayrıca müziğin de karar verilerek dinlendiğini öğrenmemizi sağlamıştır bu başlık. ben de bu ara caz konusunda kararsızım a dostlar, başlasam mı, başlamasam mı...*
arada bir, uykunuz yokken erkenden yatın yatağınıza ve ışıkları kapatıp uzunca bir süre öyle dinleyin. dikkatinizi dağıtacak hiçbirşey olmasın O anlarda. KALiTELi iLE KALiTESiZ OLAN işte o zamanlarda kendiliğinden beyninize kodlanacaktır.

çoğu kendini bilmez zat, dinlediğiniz türle dalga geçer, basit zanneder. özellikle muhafazakar bir çevredeyseniz sıkıntılı zamanlar geçirmeyi göze alın. gülün geçin. ama kendinizi asi zannedip de müziğin sesini kökleyip milleti rahatsız etmeyin. bunun adı, hangi tür dinlerseniz dinleyin hayvanlıktır.

başlangıçta sevdiğiniz, hatta taptığınız kimi grupların yıllar sonra dinlediğinizde pek bi numaralarının olmadığını anlayabileceğinizi, pek hazzetmediğiniz, bi .oka benzetemediğiniz bazı grupları anlayabilmeniz için ise uzun yıllar geçmesi gerekebileceğini aklınızın bi köşesine not edin.

kolay tüketmeyin, bazı gruplar çok sabır ister. müzik konsantrasyon ister, dinlemek de olsa emek ister. rock ve metal ise söz konusu tür, daha çok ister.

(EDiT: şu mevzu önemli: "kesinlikle şunu dinleyin, şunu dinlemeyin" diyenlere kulak vermemek lazım. kimse kimseye "kesinlikle..." diye başlayacak bir tavsiye veremez. onun adı "emir" dir. grup adı vermeye kalksak sözlük tutuşmaya başlar. ben emir veremem, zaten kimse de kaale almaz unutulur 2 güne yazdıklarım ama ne söylediği anlaşılmayan gruplardan uzak durmanızı tavsiye edebilirim gönül rahatlığıyla. 1-2 taNesi hariç hepsi teneke gibi boş gruplar onların. CANNiBAL CORPSE FALAN...)
glam metal, nu metal gibi saçma sapan metalle alakasız türleri metal diye dinlemeyin. illa dinlicekseniz metal değil diye dinleyin yani taşağına dinleyin. taşaktan öteye gidemeyen tarzlardır çünkü onlar. gerçek metale gelirsek ya black sabbath, judas priest gibi bu işin temelinden başlayın ya da metallica, megadeth gibi en popüler olanlarından başlayın. direk bodoslama grindcore dan başlarsanız afallarsınız, sudan çıkmış balığa dönerseniz, baştan tiksinirsiniz söyliyim. yumuşak olanından başlayın ki zevkiniz sert müziğe müsaitse kademe kademe zaman içinde daha sert gruplara yönelirsiniz. yok ben o kadar sert kaldıramıyorum derseniz guns n roses gibi yumuşak olduğu için paraya para demeyen poptan kırma gruplara kapınız her zaman açıktır. ama sadece onları dinlemekle de metalci olunmaz söyliyim. 80 lerde takılı kalmayın. neyin metal neyin olmadığı konuusunda fikriniz olsun. metalin gelişimini, doğuşunu, nasıl türlere ayrıldığını iyi hazmedin. ben uludağ sözlük yazarı olarak sizlere bu konuda ışık tutacağım beni takipte kalın * kesinlikle şu gruplardan uzak durun:

(bkz: guns n roses)
(bkz: linkin park)
(bkz: korn)
(bkz: skid row)
(bkz: ve bilimum nu metal ve glam grupları)

kesinlikle şu grupları dinleyin:

(bkz: kreator)
(bkz: slayer)
(bkz: death)
(bkz: venom)
(bkz: cannibal corpse)
(bkz: carcass)
(bkz: necrophagist)
(bkz: ve yine kreator)
o gördüğün abilerin hepsi sonradan memur olup çalışıyor unutma.
kimse doğuştan siyah tişörtle çıkıp öyle kalmıyor.
bunlarıda unutma tabi
(bkz: lamb of god)
(bkz: godsmack)
(bkz: disturbed)
(bkz: slayer)
ve kesinlikle chuck schuldiner ve death felsefesini öğrenin. bu adamı anlayın. anlamazsanız bile anlamaya çalışın kafa patlatın. yer yüzünüe inmiş sayılı müzisyenlerden biridir çünkü bu güzel insan.
her ne kadar, metal yapmasalar da, ısrarla bu grubu da bu listeye eklemek istiyorum: nirvana.
bunların tarzlarıyla metal müziğin tarzı çok uygun birbirlerine bence.
metal müziğe adım atmak isteyen bireyin yapması gereken ilk şey, metal müziğe adımı temelden atmaktır.

bu bağlamda dünyanın ilk metal gruplarıyla bu işe girişmek en iyisi olacaktır. zira dünya bu şekilde tanıştı ve sevdi metal müziği, siz de bu şekilde başlarsanız emin olun seveceksiniz.

metal dinlemek isteyen adam muhtemelen sert müzikte istediği hazzı alamayan bir bireydir, zira zaten sert müzikten hoşlansaydı metal'e çoktan başlamış olurdu. bu bağlamda da ilk metal müzik örnekleriyle metale giriş yapması yararına olacaktır; zira bu gruplar ilk yıllarında o kadar da sert değillerdir.

black sabbath, metale başlamak isteyen insan için en uygun başlangıç grubudur. hem çok fazla sert değildir, hem vokali oldukça net ve berraktır; hem de dönemin metal müzik akımının liderliğini yapmışlardır. yine aynı dönemde judas priest ve iron maiden bu akımda bayrağı taşıyan diğer gruplar olmuşlardır.

black sabbath, iron maiden ve judas priest. bu üçlü başlangıç için harikadır.

daha sonrasında ise thrash metal ve diğer önemli metal türlerinin ortaya çıkması ile birlikte daha sert bir metal müzik profili ortaya çıkmıştır. eğer az önce bahsini ettiğim gruplar ile metale giriş yaparsanız; zaten iflah olmayacak ve daha da sertleşmeye başlamış olan metal profilinin ortaya çıkmasını sağlayan gruplara el atacaksınız.

bu gruplar da muhtemelen şunlar olacak: metallica, megadeth, slayer, testament, exodus. bu saydığım gruplar ilk thrash metal grupları olup belki de heavy metalden daha fazla ün ve şöhrete sahip olmuşlardır.

zaten iyi bir metal dinleyicisinin gönlünde her zaman bu gruplar yatar. her zaman en iyiler olarak bunları gönlüne yazar bir metalci. ikinci evredeki gruplar yani...

son evre ise metal'in biraz daha gelişmesi ve yeniliklere açılması ile ortaya çıkmış olan gruplara ilgi göstermektir. bu gruplara örnek olarak da dream theater ve opeth'i gösterebiliriz.

ayrıca death metal dinlemek isteyenlerin de ilk olarak göz atmaları gereken grup hiç kuşkusuz death'tir, aklınızda bulunsun.
bir kaç grup dinleyip hoşunuza giden metal tarzını belirleyin ve o tarz müzik yapan gruplarda yoğunlaşın ama hepsinin ayrı güzelliği var bir tarza da takılıp kalmayın, tavsiyelerimse;
(bkz: dream theater)
(bkz: killswitch engage)
(bkz: as i lay dying)
(bkz: lamb of god)
(bkz: devildriver)
glam metal'e laf atanlara aldırma, bunlar birer 'metal faşisti'dirler, onlara göre sadece thrash ve heavy metal vardır.
güncel Önemli Başlıklar