bugün

bu zamana kadar hakkında hiç bişey yazılmamış, şaşırtıcı!

neyse efendim dairesel hareket yapan bi cisim olsun. yani bir dairenin iz düşümünde hareket ediyorsunuz farzedin. arabayla sola doğru virajı dönüyosunuz mesela. noldu? kendiniz sağa doğru meyillendiniz. otobüstesiniz. hemen demirlere yapıştınız. düşmeyim diye. neden? işte buu sizi iten kuvvet merkez kaç kuvvetidir.

elinize aldığınız tesbihi havada döndürürken, tespihin tuttuğunuz kısmından uç kısmına doğru uygulanan ve askıda kalmasına neden olan kuvvettir.

bilimsel açıklama: dairesel hareket yapan cismin, hareketi, iz düşümünde yaptığı dairenin merkezinden dışarı doğru olduğu kabul edilen kuvvettir.

bişey anladıysanız ben de ne olayım.
edit: evet efendim aslında başlık varmış. doğru yazımıyla hem de. başlığa ilgi gösteren arkadaşları satmamak adına silmeyim diyorum. (bkz: merkezkaç kuvveti)
Merkezkaç kuvvetin büyüklüğü; Fmk =m.V2/r eşitliğinden bulunur.Ayrıca bu eşitlikteki V, çizgisel hız olduğundan açısal hız ile yarıçapın çaprımı olarak da ifade edilebilir.(V=W.r)Bu eşitlikten merkezkaç kuvveti, F=m.w.w.r olarak da yazılabilir.

(bkz: vikipedi) *
birşey anladıysanız luzumsuzadamlar ne olsun.

Edit: Sıçtık. Başlık zaten varmış. (bkz: merkezkaç kuvveti)
en iyi testi evde kendiniz yaparsınız
elinize bir saplı tepsi alın.
içine içi dolu olacak şekilde 4 - 5 çay bardağı koyun ve döndürmeye başlayın.
bakacaksınız ki çaylar dökülmüyor.
işte bu merkez kaç kuvveti. * *