bugün

Durduk yere adamın.... Yok böyle değildi.

Ne zaman geleceği belli olmayan iç sıkıntısı. Karanlık bir oda, televizyon, bilgisayar, bir kaç teknolojik ıvır zıvır. Her şey vardır ama insan yoktur. Beklersin, beklersin.. Duygu fakiri olsan bile dayanılmazdır.
işin sonu maarif takviminden fıkra aramaya kadar gider. Gidip bi çay koymalı.
tnk grubunun yeni albümünün adı. albümden yayınlanan özellikle sözleri süper ilk şahane şarkı için:

http://www.youtube.com/watch?v=DBffAGdLxww

Hisset Büyük Ayrılık
Çok Yakın, Çok Yakın, Çok Yakın
O Gidiyor Her Şeyim Gidiyor
Oysaki Her Şeyim Her Şeye
Sözleri Ağır Kulakları Sağır Batıyoruz
Ağır Ağır Ve Ben Susuyorum Sakın Ağlama
Kabul Etmek Zorundayız
Birleştiremiyoruz Kaybolmuş Eksik Parçamız
Hadi Evimize Dönüp Kendimize Sarılıp Ağlayalım
Hadi Topla Onları Her Yere Dağılmış Parçaların
Kapını Çalarlarsa Açma Sakın
içinde Kalki Ağladığın Duyulmasın..
"hayatı akışında değil de hisleri tahmin etmekle geçiriyorum. benden uzakta olsanız bile, sizin adınıza hayaller kuruyor, hanginize acı çektirip hanginizde iz bırakmadığımı tahmin etmeye çalışıp, kimi zaman umursamadan ama çoğunlukla önemseyip ruh halimi bunlarla besliyorum. tüm bunları ruhsal bir bozuklukla sonlandırıyor, normalleşme adına bir kaç yapmacık cümle ve ilişkiler kuruyorum. fakat belirli aralıklarla süreç yenileniyor ve ben yine kendimi dinler halde buluyorum. hep merak ettiğim bir şey var, acaba diğer insanlar yaşamını nasıl sürdürüyor diye. normal olmak acaba nasıl hissettirir ? belki o bile çoğu zaman sıkıcı gelebilirdi. çıkar yolunun olmadığını bilmekse hayata karşı hissiz olmaya itiyor. ben garip miyim yoksa dünyadaki kum tanelerinden biri mi ?"
diye düşündüren ruh hali.
karşınızda malum kişinin resmi fondan hafif bi neşet ertaş çalarken oda sıcaklığında gerçekleşen durum.
melankoli halk arasında kara sevda hastalığı olarakta bilinir.
Nedenleri hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz fakat kişinin geçmiş yaşantısındaki tecrübeleri, genetik faktörler, aşk acısının melankoliyi tetiklediği bilinir. Bunun yanında melankolik mizaçlı kişiler sanata çok yatkın olurlar bir noktada sanatçı hastalığı olarakta bilinir.
içine bir düştün mü çıkması biraz zor olan durum. evet.
''melankoli, hüzünlü olma mutluluğudur'' victor hugo.

"..ne bir dost ne bir sevgili
dünyadan uzak bir deli
beni sarar melankoli.."
duman ın yeni albümünün kanımca en iyi şarkısıdır. ilerde adını sık sık duyacağız sözlük demedi deme sonra.

http://www.youtube.com/watch?v=jfY6EmEzCbA&list=UUKIbY5CxHymcwVC0ewNMMCA

(bkz: reserved)

"özledim seni harbiden,
aklıma da düşüverir aniden.
içince."
Duman'ın yeni albümündeki süperimsi parçalardan biri, ben de en çok bunu sevdim. Sözlere bakılırsa ahu'ya yazılmış, duygulandırmıştır. işte sözleri;

Özledim seni harbiden
Aklıma da düşüverir aniden
içince
açılınca

Bekledin sana gelmedim
Geceleri gönlümü eğledim
Uçunca
uyuşunca

Söyledin seni duymadım
Leylaya mecnunu oynadım
Sevince
sevilince

Anladım ki yanılmışım
Öylesine yılana sarılmışım
Sen ölünce
gömülünce.
ete kemiğe bürünmüş hali sagopa kajmer dir.
darmaduman albümünden mükemmel bir şarkı.
dumanın yeni albümündeki bize hala ahu paşakayın yaşadığını hatırlatan şarkısıdır.
duman'ın karaciğer ve ruh sağlığı düşmanı şarkısı.
ruhu serbest bırakma durumu. bütün yokluğunla varolduğunu hissetmektir. hiçliğe gözlerini açtığında kendinden başkasını görememek, içinde kendine ait bir dünyayı bozup bozup baştan kurmaktır.
(bkz: Ode To Melancholy)
kaan tangöze'nin yine iç parçaladığı bir duman şarkısı. abi yapma böyle diyesi geliyor insanın.
--spoiler--
ne bir dost ne bir sevgili
dünyadan uzak bir deli
beni sarar melankoli
--spoiler--

nükhet duru hanımefendi ile anlam bulan, seni, beni, onu anlatan sabahattin ali dizeleri.
bu sözlerim duman grubuna; abi sizin bize kastınız mı var ya, böyle şarkı mı yapılır lan. intihar mı edelim onu mu istiyorsunuz yani. ayrıca kaan tangöze'nin yine yardırdığı harika şarkıdır.
--spoiler--
özledim seni harbiden
aklıma da düşüverir aniden.
--spoiler--

bu aralar sıkça başıma gelen durumu iki dizeyle çok güzel bir şekilde açıklayan şarkıdır.
bir koli çeşidi.
kapalı havaları sevmeme sebebidir.
dinlediğimiz şarkılar bile değişiyor, bu ne be?

edit:

https://www.youtube.com/watch?v=CQN5MAhihuI

mesela.
bunu dinletiyor.
cilt hastaliklarini veya kanserleri tetikledigini du$undugun hede.
arada gelen ruh hali betimidir.

ama şimdi ne gerek var denilesidir.

http://www.youtube.com/watch?v=8EkGSuDt5Ig
sanatçıların, filozofların, bilim adamlarının en büyük yaratıcılık ve esin kaynağı .
fena şarkıdır. çok fena.