bugün

tek solukta okunan jojo moyes kitabı. Halen bu başlıkta kitapdan bahsedilmemiş olması şaşırtıcı.
yazarına ''helal hacı dayı, iyi yazmışsın'' notunu verdiren kitaptır.
son 80 sayfada ağlatan kitap.

jojo moyes ilginç bir konuya değinmiş aslında. kesinlikle sıradan bir aşk hikayesi değil.

Kitap bittiğinde Will e kızmamak elde değildir vesselam. Kesinlikle okunmalıdır listesindedir.
Sonunun farklı olmasını o kadar diledim ki. Beni bile üzdü. Harika bir kitap, okunasıdır.
Kitapçının tavsiyesine uymayıp almadığım kötüdür diye düşündüğüm kitap. Buradaki yorumlardan sonra ilk işim kitapçıya gitmek.
"Ask vardır, ona inanmaktan vazgeçme."

"Madem var, niye böyle?! He yazar?! Niye sonu bu?!" diyerek sövdürten, akşama kadar ağlatan ve günlerce iz bırakan lanet kitaptır. Gerçekten ağlatır. Denge bozar.
jojo moyes'in kitabı. tavsiyeler ve yorumlar üzerine okumaya başladım öyle çok övgü dolu bir kitap ki sırf meraktan okunur. sonlara doğru çok ağlattığı da söyleniyor bakıcaz artık şimdilik sürükleyici gidiyor.
güzel bir kitap. mutlaka okumanızı tavsiye ederim. evet aşk romanı fakat bu çok farklı bir aşk öyle muck muck popüler Judith McNaugh kitapları gibi değil o yüzden sakın ön yargılı yaklaşmayın okuyun bakış açınızı değiştiriyor. aşk uğruna tüm engeller gözünüzün önünden nasıl kayboluyor bunu hissedebiliyorsunuz. gerçekten çok etkilendim lou gibi bende elimden gelen herşeyi yapardım will gibi bir adam için ama o lanet olasıca will neyse kitabın konusu hakkında bilgi vermek istemiyorum kitabı daha yeni bitirdiğim için hala etkisinden çıkamadım ve şu hasta halime hiç iyi gelmedi inanın kitabın bitmesine gerçekten üzüldüm keşke fazladan bir kaç sayfası daha olsa şuan okumam gereken yada keşke bu kitabın sonunu ben yazsaydım..ahh will ahh.. neyse fazla söze gerek yok okuyun sizde inanın benim kadar etkileniceksiniz.
engelli bireylerin hayatının zorluğuna dikkat çekmesi açısından süperdir. orada yaşanan aşktan etkilenmedim, ağlamadım. ateşle barut yan yana durmaz sözünü onaylamış. bireyin engelinin bulunması şaşırtıcı bir aşk hikayesine dönüşüveriyor. ötanazi konusunda ise daha çok kalana olan duygular açıklanmış, gidene herkes kızmış.. empati sempatiye kaymış ki bu klasik ve sağlıksız bir durumdur. kitabın ortalarında olan herkesin merakı sevişecekler mi? ayrıca (bkz: #21433312)
jojo moyes'in farklı bir pencere açabilecek romanı.
iki günde okuyup bitirdiğim etkisinden kurtulamadığım kitap. bol acıtasyonlu birşeydir diye düşünmüştüm ama öyle değilmiş. sonunda üzülseniz bile ister istemez will adlı karaktere hak veriyorsunuz. mutlu sonlu biten filmlere, kitaplara alışık olanlara tavsiye etmiyorum.

üzülüyo insan.
hakikaten tek solukta okunan kitaptır. ama sonu biraz zayıf olmuş gibi. evet insan çok rahat empati yapabiliyor. kendi hayatınızla will'in, lou'nun, katrina'nın ve diğerlerinin hayattaki rollerini, durumunu karşılaştırıyorsunuz. aklınızdan "ben olsam napardım" sorusu eksilmiyor kitabı okurken.

edit: ayrıca bu kitabı okuduktan sonra engelli insanları daha çok umursuyorsunuz. yani bana öyle oldu.
tr." senden önce ben " adıyla bilinen, ismi New York Times çoksatanlar listesinden aylarca silinmeyen ve sizi hayata Jojo Moyes'le aynı pencereden bakmaya davet eden kitaptır. Sağlık Bakanlığı tarafından okumanız tavsiye edilir.
jojo moyes in mukemmel bir romanı. tavsiye etmeden geçemeyeceğim. bir solukta derler ya işte öyle okunuyor.
Kezbanların basucu kıtaplarındandır.
Omurilik zedelenmesi sonucu baştan aşağısı felç kalan bir adamla, ona yaşama sevincini tekrar kazandırmaya çalışan bakıcısının trajik aşk hikayesini anlatan Jojo Moyes kitabı.
Tartışmalı bir konu(ötenazi), içten bir anlatımı olan Jojo Moyes kitabı.
Ağlatmıştır ve çok büyük ihtimalle de ağlatmaya devam edecektir.
otenaziyi orta derecede isleyebilen,ama konusu cumleleri ya da cevirisi kesinlikle dandik olan bir kitaptir.
iki günde bitirdiğim, ortalama roman.
aşk hikayelerini severim. hele ki içerisine bir miktar melankoli de işlenmişse. fakat bu kitap, o kadar övülmesine karşın beni içine alamadı. ısrarla sonunu bekledim; beni şaşırtmasını, alaşağı etmesini fakat umduğum sonu bulamadım.

sanırım bir kitap ya da film için yapılabilecek en kötü şeydir çok abartılı övgü dolu yorumlar yapmak ve bunları göze göze sokmak. Çünkü beklentiyi artırır. belki gerçekten çerez niteliğinde ortalama bir kitap ve kafa dağıtmak için birebir. fakat o kadar övgüsünü görünce beklentimi çok yüksek tutmamdan mütevellit aradığımı bulamadım.

şunu da ayrıca belirtmeliyim, pegasus yayınları çevirmenlerini gözden geçirmeli. sonuçta bir edebi eseri okurken aslında ana dilinden okumak en doğrusu. fakat bunun herkesçe mümkün olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda, doğru çevirinin önemi daha bir ortaya çıkıyor. doğru çeviriyle bir romanı aslından çok daha iyi bir hale getirmek hatta canlandırmak ve hatta belki daha akıcı hale getirmek mümkün. bu kitabın bir diğer dezavantajı maalesef çevirmeninin ortaya çıkardığı kötü işti.
jojo moyes kaleminden olan bu romanda atlanmaması gereken bir detay da will traynor karakterinin çok güçlü tutulduğu ve karakterin gücünün romana çok güzel yansıtıldığıdır. kadın okuyucuların etkilenmemesi pek mümkün değildir.
duygusal kitapları sevmeyen biri olarak hoşuma giden kitap.

--spoiler--
will ile lou nun öpüşüp will in sonrasında benle dignitas'a gel dediği kısmı slipknot snuff ile ; Will in ötenazi yaptırıp ve sonrasında lou mektubu okurken my chemical romance the light behind your eyes inlenmesi kitabın ruhunu daha da bir arttırır.
--spoiler--
Bu kitap canimi o kadar cok acitti ki.
Benim gibi bir duygu yoksunu bile son 80 sayfada krizlere girdî
alt ust olan bir piskoloji ile bitirdim kitabi.
Uc sayfa okuyup duvardan duvara firlattim resmen.
Annem gelip aliyordu elimden kitabi.
Sahneler dokunakli ve guzeldi.
Olaya farkli bir bakis acisi ile yaklasmakta cabasi
lou'nun sapsalliklari ve will'in tatli zorbaliklari.

Will 3 gunumu ve 2 haftami istila ettin.
Senden real hazatta varmi bitane daha acaba?
okunduktan sonra bu kadarmiymis dedirten kitaptir.
Modern Türk filmi modunda geçen bir kitap. Klişe ama güzel anlatılmış. Son mektup akıllara zarar.
sinemaya uyarlanmış jojo moyes romanı. filmde başrolleri emilia clarke ve sam claflin paylaşmıştır.