ingilizlerin birinci dünya savası sırasında amerikayı da savasa dahil etmek amacıyla ermenileri kullanarak "osmanlıların ermenilere yaptıgı muameler" adı altındakı propagandasının 1916 yılında yayımlanmıs ürünüdür.ancak ermeniler bize karsı savasları devam ettiğinden kitabın ikinci baskısını 2000 yılında yapmıslar ve sozde soykırım iddialarına kaynak gostermıslerdır.bu kitap tamamen düzmecedir.tamamen iç politika ve oy ugruna bu kitabı malzeme olarak kullananlar bir milleti asılsız iddialarla nefret odagı haline getirmekten utanmalıdırlar.
ermeni soykırımı külliyen yalandır,siyasi bir hiledir.
.Dünya savaşı sırasında Ermenilere uygulanan güvenlik amaçlı göç ettirme uygulamasını çarpıtarak bir katliam gibi göstermeye çalışanların kaynak kabul ettiği ve aslında ingiliz hükümetinin propaganda amacıyla hazırlattığı kitabın adı
mavi kitaba karşılık yazılan kitap da vardır. (bkz: kızıl kitap)
ankuva dost kitabevinde rastladigim kitaptir kendisi.
matrix teki hap olayı gibi düşünecek olursak, polat alemdar'ın kafasını karıştırabilecek bir kitaptır.

i.b : mavi mi ? kırmızı mı ?
p.a: hmm. bu kitap şu kitap o kitap.
i.b : ölene kadar mokoko!
p.a: şey kitap şekerim.
şimdiki ermeni soykırımı yalanının baş kaynaklarından biri. 1. dünya savaşı sırasında osmanlı ile birçok cephede mücadele içinde bulunan ingiltere'nin; müttefiki olan ve anadolu topraklarındaki emellerine ulaşmak için ermenileri kullanan rusya'nın işini kolaylaştırmak, abd'nin savaşa girmesini sağlamak gibi nedenlerle hazırlattığı propaganda kitabı.
türkçe ve sansürsüz olarak ahmet güner çevirisi ile pencere yayınları tarafından yayımlanan ve birinci paylaşım savaşında taraf olmayan abd menşeli kaynaklara dayalı kitaptır.*

1916'daki ilk basımının aksine kitapta yaşanmışlıkları anlatılan bütün tanıkların isimleri ve bazı ayrıntılar açıklanmıştır.

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=199127

kitabın tanıtıcı filmi için:

http://www.youtube.com/watch?v=4zclau8urcw

türkiyeli milletvekillerinin britanya parlamentosuna gönderdiği kitapla ilgili mektuba verilen cevap için:

http://www.gomidas.org/bl...ook_project/blue_book.htm

* "lord avebury, o yıllarda osmanlı devletiyle savaş içinde oldukları için, bu bilgilerin daha çok amerika birleşik devletleri aracılığıyla kendilerine aktarıldığını belirtti."

http://www.bbc.co.uk/turk...10/051013_blue_book.shtml
Türkiye'de "resmi ağızlar"dan söylenen yalanların en büyükleri mavi kitapla ilgilidir. Toynbee'nin "ben bu kitabı ingiliz propagandası için yazdım" dediğine, dolayısıyla kitaptaki olayların külliyen yalan olduğuna inanılır türkiye'de.

oysa Toynbee'nin açıklaması, "kitabın ingiliz devletince propaganda malzemesi olacağını bilseydim, yazmazdım" mealindedir. Bu olaylardan yıllar sonra kendisine bu konu hatırlatılınca, "kitapta yazılanların doğru olduğunu ancak bu konuları kayda geçirirken, bunu bir devletin propaganda aracı haline getirmek için yapmadığını" söylemiştir. Ayrıca aşağıdaki sözler de ona aittir:

"Ermeni Soykırımı üzerinde yaptığım çalışma, Birinci Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından çok daha geniş çapta ve çok daha büyük bir soğukkanlılıkla işlenmiş olan soykırım suçunun bile silemediği izler bıraktı belleğimde. Özel ya da kamusal alanda olsun, bütün suçlar milliyetle sınırlandırılamayacak bir sorunu ortaya koyar. Bu, bizi insan doğasının derinliklerine götüren bir sorundur. 1915 yılında Türkiye'de yapılan soykırım bana 'ilk Günah' gerçeğini hatırlatıyor." - Arnold Toynbee, Acquaintances (Oxford, 1967)

Şimdi bütün bunlardan sonra TBMM ingiliz parlementosu'na "mavi kitap yalanmış, Toynbee'de itiraf etmiş zaten" deyince komik oluyor. Ayrıca, ingiliz parlementerlerin cevaplarında da dendiği gibi, konuyla ilgili, 1. dünya savaşında Osmanlı'ya düşman olmamış (ve hatta bir kısmı müttefik olmuş) onlarca farklı konsoloslukta çalışanların da tanıklıkları vardır.

Dolayısıyla mavi kitap okunmalı, okunmadan ermeni soykırımı hakkında ahkam kesmemeli.

ha bütün bunlara karşılık, "soykırımdır, allah türklerin belasını versin" gibi saçma sapan, tarihselcilikten uzak, açıkça oryantalist bir bakışı savunmuyorum ben. sadece resmi tarih tezinin "boş" olduğunu görebiliyorum. Az biraz yabancı dili, ve tarihçilik nosyonu olan, insanlığından ve objektifliğinden bir şey kaybetmemeye çalışan herkes de bunu görebilir zaten. neyse benim kendi değerlendirmelerim var şurada:(#5125447)
"osmanlı abd'ye savaşta değildi, kaynaklar da abd'lidir." diye içinde yazanlar doğrulanmaya çalışılıyor.

e iyi de canım benim abd 19. yy ortalarında, anadolu ve istanbul'da, ermenilere yönetici yetiştirmek için kaç okul kurdu biliyor musun? bunlar tümüyle ajan okullarıdır.

günümüze geleni bile vardır;
(bkz: robert kolej)